logo Silvarium tisk

Šumavský národní park letos opět meziročně snížil těžbu dřeva napadeného kůrovcem. Do konce října v zásahových zónách vytěžil přes 16,9 tisíce metrů krychlových napadeného dřeva. Loni to bylo za celý rok téměř 30 tisíc krychlových metrů dřeva, o polovinu méně než v roce 2013. I když se kvůli suchému horkému počasí zejména v moravských lesích letos kůrovec přemnožil, na Šumavě zatím vážné potíže nezpůsobil. Mohl by se více množit příští rok, bude to záležet na vývoji počasí, řekl ředitel parku Pavel Hubený.
„Nejvíce napadených stromů se zpracovalo tradičně v okolí bezzásahových území v oblasti Srní a Modravy, nově se větší množství kůrovcem napadených stromů objevilo v oblasti Českých Žlebů," řekl náměstek pro lesní ekosystémy Jan Kozel. Pokud bude příští rok teplé jaro a sucho, očekává větší množství napadených stromů, naopak vlhká zima a hlavně deštivý květen a červen by situaci s kůrovcem zlepšily.
Po vrcholu v roce 2010, kdy park pokácel 350 tisíc krychlových metrů dřeva, na Šumavě množství kůrovce každoročně klesá. Letošní těžba je pátá nejnižší od vzniku parku. Kolik stromů napadl škůdce v bezzásahových zónách, Kozel zatím neví, bude se to teprve vyhodnocovat na základě poznatků lesníků i podle leteckého snímkování. V posledních sedmi letech ale podle něj platilo, že objem napadených stromů v bezzásahovém území byl zhruba stejný jako objem kůrovcové těžby v zásahových lesích.
Důvod, proč se kůrovec na Šumavě nepřemnožil tolik jako v jiných částech ČR, je podle Kozla v tom, že v horských oblastech sice bylo sucho, ale ne tak velké. „Navíc naši lesníci jsou vycvičení, někteří poznají napadený strom ihned po nalétnutí brouka," řekl Kozel. V likvidaci pomohlo i více polomů, které kůrovce lákají a lesníci je pak i se škůdcem odklidí.
Zatímco těžba kůrovcového dřeva letos klesla, oproti loňsku v parku výrazně stoupla těžba vynucená polomy a větrnými kalamitami. Loni park vytěžil ve větrných polomech necelých 6200 metrů krychlových dřeva, letos to bylo přes 50 tisíc metrů krychlových. Podílela se na tom ledovka, pod níž se lámaly stromy, v dubnu orkán Nyklas a několik letních bouřek s polomy. Nahodilá těžba tak byla letos v parku víc než dvojnásobná oproti loňsku, úmyslná těžba klesla z loňských 86 tisíc metrů krychlových dřeva na 62,4 tisíce do konce října. Celkem park letos v zásahových oblastech vytěžil téměř 130 tisíc metrů krychlových dřeva, to je nejvíc za poslední čtyři roky.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě