logo Silvarium tisk

V bohatém světě je chov dobytka maximálně intenzivní a efektivně se kontroluje. Počty zvířat se upravují podle poptávky. V rovníkové Africe je tomu ale jinak. Kráva je v Kamerunu i statusový symbol. To by asi nevadilo, kdyby kvůli rychle rostoucím stádům nemizel vzácný horských mlžný prales.

V severozápadním regionu Kamerunu od roku 2008 žiju a společně s mou rodinou a kamerunskými přáteli obnovujeme horské mlžné lesy v pohoří Bamenda Highlands, které se táhne přes celý region. Je zjevné, že se na drtivé většině celého pohoří kdysi rozprostíral horský mlžný les. Jedná se o nejohroženější typ lesa, který pokrývá pouze jedno procento plochy z rozlohy všech lesů.
Hory, les a umístění skoro na rovníku je ideální kombinace pro život lidí. Husté lesy s dostatkem divokých zvířat (ale bez komárů) a řeky plné vody i v období sucha lidem vždy umožňovaly v této oblasti prosperovat.

O tom, kolik zvířat se v horách prohánělo ještě v 60. letech minulého století, píše koneckonců i Gerrald Durrel ve svých knihách o bafutském fonství a nejhouževnatějším kmeni horského regionu. Už i on ale psal o tomto životadárném horském masivu jako o travnatých pláních, tzv. grasslands. V té době ale bylo pohoří ještě stále z poloviny zarostlé lesem. Teď zbývají jen dvě procenta.

Celý článek najdete zde.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě