logo Silvarium tisk
Ludvík Košťál, České Budějovice Nechci zpochybňovat výsledek ankety Deníku, jen věnovat pár pohledů rodáka na Šumavu o něco zpět.

 Kníže Schwarzenberg na Šumavě vytvořil smrčinu, jako les hospodářský a tak se i v lese hospodařilo a kůrovec byl neustálou součástí tohoto lesa! Bylo vše dobře nebo špatně?

Schwanzenberg s minimální technikou na podzim těžil (vegetační klid), v zimě svážel hmotu z kopců ke kanálu na saních (dostatek sněhu), na jaře plavil ke skladům (tání a dostatek vody), v létě hmotu zpracovával. Ženy pracovaly v pěstební činnosti a také se věnovaly přípravě rezonančního porostu. Měly pilky na dlouhých tyčích a odřezávaly větve do výše šesti metrů mladým smrkům. Jak strom přirůstal, suky zarostly a začala se vytvářet rezonanční hmota. Šumavský rezonanční smrk byl světově nejuznávanější hmotou pro výrobu jak strunných hudebních nástrojů, především houslí, tak pian Petrof. Další hospodář, Vojenské lesy a statky v těchto činnostech pokračovaly, ale za použití nešetrné těžké techniky. Ale co se nezměnilo, byl přístup a boj s kůrovcem! Ten nikdy neustal!

 A poslední desetiletí, Národní park Šumava? Nyní můžeme srovnávat staletý boj s kůrovcem a desetiletí bezzásahové zóny. Jediné, co zmizelo, byl nejkvalitnější rezonanční smrk, světově uznávaný předními houslařskými mistry! Ale bohužel kůrovec zůstal!


Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě