Přihlásit

LMO kvůli kalamitě prudce rostou náklady na obnovu lesa (ČTK)

Olomouc 18. srpna (ČTK) - Více než čtyřnásobný nárůst nákladů na pěstební činnost a obnovu lesa zaznamenala za poslední tři roky kvůli likvidaci škod způsobených kůrovcem a vichřicemi společnost Lesy města Olomouce. Firma se stará o čtyři tisíce hektarů lesa a loni za obnovu porostů zaplatila rekordních bezmála 27 milionů korun. "Letos budou náklady na pěstební činnost zřejmě ještě vyšší," řekl ČTK ředitel LMO David Janásek.

Zatímco v roce 2015 LMO za pěstební činnost zaplatily necelých šest milionů korun, o rok později to kvůli začínající kůrovcové kalamitě a polomům způsobeným vichřicemi bylo 11,3 milionu korun a v roce 2017 už 21,2 milionu korun. Loni náklady LMO na pěstební činnost dosáhly 26,9 milionu korun.

LMO při obnově lesních porostů podle Janáska používá směs sazenic s převahou listnatých dřevin, aby se v lesích snížilo zastoupení smrku, který je vůči suchu a kůrovci málo odolný. Loni dělníci v lesích, které obhospodařuje LMO, vysadili 973.000 sazenic. Janásek odhadl, že letos bude číslo asi ještě vyšší. Už na jaře bylo vysazeno zhruba 700.000 sazenic a další etapa zalesňování je naplánována na podzim.

LMO získávají sazenice ze svých tří lesních školek, jejichž produkce ale nestačí pokrýt nynější rozsah obnovy lesů. Podle Janáska má společnost zajištěnu dodávku potřebného počtu sazenic od firem, které provozují lesní školky. "Máme také vlastní osivo, které nám školkaři pěstují na svých plochách," podotkl Janásek.

Před kůrovcovou kalamitou bylo podle olomouckého primátora Mirka Žbánka v městských lesích ročně zalesňováno 20 až 30 hektarů holin. "Pro letošní rok máme na jaře zalesněno 130 hektarů a na podzim to bude dalších 80 hektarů, takže náklady rostou astronomicky," upozornil Žbánek.

Vyšší náklady na pěstební činnost značně zatěžují hospodaření společnosti LMO, která kvůli kůrovcové kalamitě a polomům zvyšuje těžbu dřeva, jehož cena ovšem klesá. V letech 2011 až 2014 se roční těžba LMO pohybovala v rozmezí od 22.000 do 29.000 metrů krychlových a poté začala prudce růst. Loni obnášela 121.650 metrů krychlových dřeva, z 99 procent šlo o těžbu kůrovcem napadeného dřeva a polomů.

"Protože se problém s hynutím smrkových porostů a kůrovcovou kalamitou neustále rozšiřuje, dochází k překračování těžebních etátů i u jiných vlastníků lesa. V důsledku toho je na trhu s kulatým dřívím značný nadbytek dřevní hmoty, přičemž cena dříví neustále klesá," upozornil místopředseda představenstva LMO Ivo Mareš.

V Olomouckém kraji, jehož lesy už několik let devastuje kůrovcová kalamita, sucho a vichřice, bylo v roce 2018 podle Českého statistického úřadu nově zalesněno rekordních 3890 hektarů. Ve srovnání s rokem 2017 zalesněná plocha loni vzrostla o 640 hektarů a byla nejvyšší v Česku. Kůrovcové kalamitě a suchu v Olomouckém kraji padly za oběť už miliony stromů. Obnova zničených lesů, ve kterých vznikly rozsáhlé holiny, potrvá mnoho let a bude stát stovky milionů korun.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Na zmírnění loňských dopadů kalamity v nestátních lesích je potřeba 5,2 mld.

Na zmírnění loňských dopadů kalamity v nestátních lesích je potřeba 5,2 mld.

Lesnictví

Objem nahodilé jehličnaté těžby v ČR za rok 2019 dosáhl 28,8 mil. m3, z toho 13 mil. m3 v lesích nestátních. Na zmírnění dopadů kůrovcové...

LČR skončily loni kvůli kalamitě ve ztrátě 790 mil. Kč

LČR skončily loni kvůli kalamitě ve ztrátě 790 mil. Kč

Lesnictví

Hospodaření státního podniku Lesy České republiky (LČR) se loni podle auditovaných výsledků propadlo do ztráty 790 milionů korun. V roce 2018 měl podnik zisk 70...

Musíme adaptovat lesy na změnu klimatu, ale i náš přístup k nim

Musíme adaptovat lesy na změnu klimatu, ale i náš přístup k nim

Lesnictví

V čele pražské lesnické fakulty stojí od konce roku 2019 Róbert Marušák, profesor hospodářské úpravy lesů a dlouholetý proděkan. Jak vidí budoucnost fakulty, ale i...

Výskyt lesních škodlivých faktorů v Česku v roce 2019

Výskyt lesních škodlivých faktorů v Česku v roce 2019

Lesnictví

Podobně jako v předchozích letech je přehled výskytu lesních škodlivých faktorů v roce 2019, publikovaný mj. v květnové Lesnické práci, zpracován na základě obdržených hlášení...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby