logo Silvarium tisk
LUCIE HERBEROVÁ Holický lesopark v Olomouci je už na papíře. Radní si nechali vypracovat studii správou olomouckých lesů

Olomouc/ Sen lidí, kteří podepsali petici za realizaci zhruba stohektarového holického lesoparku poblíž olomoucké ulice Šlechtitelů a areálu bývalé Sempry, se možná stane skutečností. Alespoň tomu nasvědčuje projekt, který nechalo město vypracovat správou olomouckých lesů.

Radnice má k dispozici materiály, které se projednají na odborech, jichž se to týká. „Pracovní schůzka bude do dvou týdnů a pak se k tomu vyjádří životní prostředí. Na městskou radu bychom to chtěli nechat postoupit před prázdninami” řekl Svatopluk Ščudlík, náměstek olomouckého primátora.

 Relaxační lesopark už získává konkrétní podobu alespoň na papíře. Objevit by se v něm podle plánů měly lípy nebo topoly. „Předpokládáme, že tam vysadíme stromy, které sem patří a dříve tu rostly,” uvedl Roman Šimek, ředitel Správy lesů města Olomouce.

Při plánování parku musela správa lesů dbát i na charakter lokality, ve které má nový les vzniknout. „V té destinaci dochází k pravidelným jarním záplavám. Proto tam musíme zvolit stromy i s ohledem na tento fakt. Na zamokřená místa půjdou topoly a olše, dál od záplavové části zase dub, lípa nebo jasan,” vyjmenoval Šimek.

 Holický lesopark tak bude výhradně listnatý. Tamní flóru doplní i keříky. „Chceme tam udělat pestrou skladbu, aby to připomínalo lužní les, jak je známe třeba z Horky. Neměla by to být produkční lokalita, ale co nejvíc by měla sloužit k plnění funkcí veřejných, rekreačních a sportovních,” sdělil Šimek.

Kromě zalesnění uvažuje olomoucká radnice i o vybudování přírodního koupaliště s pláží, další úmysl má i se slepým ramenem řeky Moravy, které se v místě nachází. „Uvažujeme o revitalizaci, a to tak, že by se to napojilo na Moravu pomocí stavidel,” vysvětlil Ščudlík.

Výsadba, zřízení vodní plochy, pláže a úprava slepého ramena řeky by měla stát okolo dvaceti milionů korun. Město se bude snažit peníze získat z různých fondů. „Financování je možné z více zdrojů. Zatím se jako nejzajímavější jeví Operační program životního prostředí, pak se nabízí Program rozvoje venkova. Dá se říct, že na všechny takovéto akce lze získat zhruba devadesát procent ze všech nákladů,” objasnil Šimek.

V lesoparku by samozřejmě neměly chybět stezky pro chodce nebo dráhy pro cyklisty a bruslaře. „Je třeba zpracovat studii o tom, kde by se přesně dalo koupat, jezdit na kole, kudy do parku vstoupit. Chce to vymyslet, jak tam vměstnat všechny prvky rekreace, o které je zájem,” řekl Šimek.



Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě