logo Silvarium tisk
Autor: MICHAL ZÁVADA
Rubrika: Region

Litoměřicko/Obliba dřeva jako nejlevnější formy vytápění rok od roku roste. V letošním roce se na Litoměřicku jeho těžba fyzickými osobami zvedla hned několikanásobně. Podle odborníků jsou hlavní důvody dva. "Myslím si, že velký podíl na zvýšení samovýroby měl lednový orkán. Důležitým faktorem je podle mě také další zdražování energií a s tím i zvýšení nákladů na vytápění," vysvětluje Luděk Šír, lesní správce společnosti Lesy České republiky na Litoměřicku. Podle Luďka Šíra vytěžili samovýrobci na Litoměřicku za uplynulých deset měsíců 4878 kubíků dřeva. Zvýšení malovýroby dřeva potvrzují i jednotliví revírníci Lesů ČR. "U nás jsme měli skutečně několikanásobný nárůst, většinou šlo o těžební zbytky, nebo dřevo poškozené lednovým orkánem," říká Aleš Kryšpín, revírník na Úštěcku. Systém a pravidla samovýroby přitom skýtají hned několik podmínek.

"Systém je takový, že zájemce o samovýrobu si po domluvě na lesní správě může vytěžit předem stanovené množství dřeva v přesně definované lokalitě. Cena je pak určena po domluvě. O její výši rozhoduje hned několik faktorů. Jde například o typ dřeva, lokalitu těžby, svahovou a dopravní dostupnost a podobně," vysvětluje Šír. O tom, že se jedná o výrobu dřeva pro skutečně domácí využití, svědčí i údaj o počtu samovýrobců. "Letos jich bylo celkem 442 na každého, tedy připadá v průměru jedenáct kubíků dřeva," doplňuje Luděk Šír. Samovýrobci byli také vítanou a žádanou pomocí lesníkům při odklízení škod po lednovém orkánu, kdy šlo o to, dostat z lesů co nejdříve poškozené dřevo, a uchránit tak les před náletem kůrovců. I přesto, že samovýrobou lze získat dřevo legálně a za příznivou cenu, stále se lesníci potýkají s krádežemi dřeva.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě