logo Silvarium tisk
Jan Král Ceny energií a chudoba se staly největšími nepřáteli ostravské zeleně

OSTRAVA Snaha ušetřit za topení vede k pustošení ostravských parků a lesů. Podle úřadů letos lidé načerno pokáceli tolik stromů jako nikdy v minulosti.

 Mnohým domácnostem sociálně slabých rodin došlo uhlí, které měly nakoupené na zimu. Na další už nemají peníze nebo se jim prostě nechce kupovat, ale teplé počasí nepřichází.

Jen v tomto měsíci zadrželi městští policisté přímo při činu nelegální dřevorubce hned na dvou místech. Ve Slezské Ostravě a Mariánských Horách. „Dva muži hodinu a půl před půlnocí rozřezávali dva pokácené stromy na menší kusy, aby je pak naložili na přistavený vozík a odvezli,” popsala mluvčí městské policie Vladimíra Kejdová. K práci používali motorovou pilu. Když řezající muže policisté v noci přistihli, měli nachystanou výmluvu. „Prohlásili, že tak činí na příkaz nadřízeného. Stromy prý před nimi pokácela jiná firma, název prý neznají, a lidé z této firmy jim prý dovolili dřevo vzít a odvézt.” Muže nyní čeká správní řízení a v něm pokuta.

 Dalších nejméně osmnáct stromů mezitím pokáceli podle údajů městské policie v Mariánských Horách jiní neznámí pachatelé.

Nelegální dřevorubci nejvíce trýzní Slezskou Ostravu. Tento rozlohou největší obvod města má hned několik lokalit, kde žijí ti nejchudší. „Počet stromů, které tu ročně skončí v kamnech, se počítá na stovky,” říká mluvčí obvodu Marie Stypková. Poslední dobou však úřady pokládají situaci za alarmující. „Určitě za časté kácení stromů může rostoucí cena energií,” míní mluvčí.

 Spolu s cenami roste i drzost dřevorubců – kácí a rozřezávají stromy přímo v městských parcích. V polovině února tak zmizela desítka stromů v parku Maxima Gorkého v Kunčicích. Pokáceny byly břízy, javory, habry i borovice. „Každý strom je živý organismus a takové kácení je svinstvo,” říká místostarosta Radomír Mandok.

Pokácené stromy připomínají obrázky odněkud z obléhaného Sarajeva. „Přestože zloději byli evidentně vybaveni motorovou pilou, o nějakém profesionálním kácení se nedá hovořit. Zbyly jen zmrzačené pahýly,” upozorňují zástupci radnice. Obyvatelé v nedalekých chudých koloniích přiznávají, že občas slyší řev motorové pily, ale to je asi tak všechno.

„V dnešní době si každý pomáhá, jak umí,” zní nejčastější odpověď obyvatel při pátrání po vinících. Vedení obvodu proto vyčísluje ušlé škody a podává trestní oznámení. Veřejně také vyzvalo občany, aby kohokoli podezřelého s pilou u stromu hned hlásili policii.

 „Pohled na pokácené a rozřezané stromy je opravdu žalostný. Přestože mnozí lidé mohou mít v dnešní době finanční problémy, měli by si uvědomit závažnost svých činů. Kdyby totiž takhle svoji finanční krizi řešili všichni, nezůstane na Slezské jediný strom. Jde o neuvěřitelný vandalismus, který budeme přísně trestat,” říká rozhořčeně starosta obvodu Antonín Maštalíř. Cena některých pokácených stromů se může pohybovat až v desítkách tisíc korun.

Poslední případ nelegálního kácení stromů zaznamenali ve Slezské Ostravě minulý týden v Liché ulici. Dva muže rozřezávající stromy chytili městští policisté na upozornění zaměstnance Lesů ČR. Dřevorubci byli profesionálně vybaveni. Měli auto, pilu a také vozík opatřený dřevěnými paletami. Těmi chtěli odvážené dřevo ve vozíku zajistit. Mužům teď hrozí nejen vysoká pokuta, ale i to, že přijdou o svou motorovou pilu. V řízení o přestupku jim může být pila zabavena. Oba muži se bránili obvyklou výmluvou: stromy už prý našli pokácené, oni je jenom chtěli rozřezat a spálit v kamnech.

Kumar Vishwanathan z občanského sdružení Vzájemné soužití připouští, že chudí v Ostravě na tom jsou nyní opravdu špatně. Vzrostlý strom někdo uřezal a evidentně použil na topení i v blízkosti hrušovského komunitního centra sdružení. „Současné kácení stromů se může stát lakmusovým papírkem signalizujícím, že opravdu něco není v pořádku,” přemýšlí Vishwanathan. Přitom možností vydělat si peníze ubývá. Například zprostředkovatelé brigád na Ostravsku hlásí, že ve srovnáním se stejným obdobím loňského roku se nabízí o sedmdesát procent brigád méně.


Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě