Přihlásit

Lidé nesmí chodit do lesů, aby neplašili nakažené divočáky (Mladá fronta DNES)

Do lesů na části území Zlínska, kde řádí africký mor prasat, je ode dneška zakázaný vstup, aby lidé nakažené divočáky neplašili a ti neroznášeli chorobu do dalších míst. V rámci stavu nebezpečí nařídil toto opatření hejtman Jiří Čunek.

Přestože jsou prázdniny, venku je krásné počasí a mohou začít růst houby, lidé v části Zlínska ode dneška až do konce srpna nebudou moci chodit do lesů.

Zákaz se týká zóny s výskytem afrického moru prasat o rozloze asi 40 kilometrů čtverečních mezi Zlínem, Lípou, Slušovicemi, Březovou, Lukovem a Fryštákem.

Už dříve nechal Zlínský kraj zamořené území ohradit pachovými ohradníky, na konci minulého týdne i elektrickými a hejtman Jiří Čunek tam v rámci stavu nebezpečí zakázal vstup do lesů lidem se psy. Teď po jednání s odborníky opatření ještě zpřísnil.

„Nyní zde bude platit úplný zákaz vstupu a lovu všem osobám kromě těch, které k tomu budou mít povolení. Tedy těch, kteří v zóně bydlí, myslivců, lesních hospodářů a případně zemědělců," prohlásil Čunek. Jde o to, aby lidé neplašili divočáky a ti neutíkali pryč. Už bez toho mají prasata tendence během srpna migrovat jinam za potravou. A tomu je třeba zabránit.

„Chceme zkrátka vytvořit prostředí, v němž se zvířata budou cítit naprosto bezpečně," řekl hejtman. Na zákaz dohlédne státní i městská policie a hříšníky bude případně pokutovat, sankce mohou být až dvacet tisíc korun. „Ve středu ráno zasedá bezpečnostní rada města, tam se dohodneme, jak budeme postupovat. Už ve středu odpoledne ale s kontrolami v lesích začneme," naznačil ředitel zlínské městské policie Milan Kladníček.

Zákaz se týká pouze pohybu v lesích, na polích a polních cestách. Nevztahuje se na obydlí, oficiální příjezdové cesty nebo třeba na zoo Lešná, která se nachází v nákazové zóně.

Budou lidé zákaz respektovat?

Opatření je nešťastné v tom, že právě vrcholí prázdniny a lesy lákají k procházkám. Lidé se o něm dozvědí i díky tomu, že kraj vymění 360 cedulí na okrajích lesů, které upozorňovaly na zákaz vstupu se psy. Starostové obcí v zamořené zóně ale zpřísnění stavu chápou.
„Budeme to respektovat. Zprávu vyhlásíme v obecním rozhlase, aby se to občané dozvěděli," reagoval starosta Lukova Jiří Jangot.
„Je to teď na lidech, jak k nařízení přistoupí," doplnil Daniel Juřík, starosta Veselé, která je uvnitř zamořené zóny. „Chápu to jako další nutné opatření, obezřetnost je namístě. Nedaleko naší obce se před časem našli uhynulí divočáci," uvedl.

Myslivci se zákazem také nemají problém, byť si myslí, že mohl být vyhlášen už dříve. „Mělo se to udělat hned na začátku. Je chyba, že k tomu došlo až teď," podotkl šéf zlínských myslivců Zdeněk Hluštík. Z vlastní zkušenosti také ví, že lidé zákaz vstupu se psy do zamořené zóny ne vždy respektovali. Poblíž zlínské části Vršava, která je v zamořené zóně, viděl několik pejskařů. „Někteří lidé se zákazu jenom smějí," poznamenal Hluštík.

Myslivci jsou rovněž spokojení s tím, že se výrazně zvýší odměna za jedno zastřelené prase (z tisíce na dva tisíce korun) a že jim kraj koupí téměř sedmdesát chladicích boxů na ulovená divoká prasata. To se však týká ostatních částí regionu, kde je lov povolený. V zamořené zóně je stále zakázaný.

„Veterina zabezpečí, aby laboratoře testování zvládly do 24 hodin. Pokud se u uloveného divočáka ukáže, že nakažený nebyl, bude možné jeho maso uvolnit myslivcům ke spotřebě," přiblížil Čunek. Hejtmanství také začne myslivcům v zamořené zóně nakupovat speciální klece, do kterých se budou nakažení divočáci chytat. Představa hejtmana je, že by nakažené kusy měly postupně uhynout a zbývající skončit právě v klecích.

Někteří odborníci ovšem upozorňují, že opatření nejsou dostatečná, elektrické ohradníky prasatům v migraci nezabrání a měly by je nahradit ocelové ploty. „Zónu je třeba hermeticky uzavřít a všechny divočáky zlikvidovat," je přesvědčený expert na zemědělství František Havlát.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

S čím jdou politici do lesa - předvolební anketa časopisu Lesnická práce

S čím jdou politici do lesa - předvolební anketa časopisu Lesnická práce

Lesnictví

Chtějí-li lesníci při volebním rozhodování přihlédnout k politickým záměrům v oblasti lesnictví, přinášíme jim anketu Lesnické práce, kde odpovídali politici na témata přímo související s...

Čti dál
Lesnické firmy hodlají ukončit 76 % smluv komplexních a těžebních zakázek

Lesnické firmy hodlají ukončit 76 % smluv komplexních a těžebních zakázek

Lesnictví

Z celkem 127 dotčených územních jednotek ke konci letošního roku skončí smlouvy na 96. Státní podnik na jednotky s ukončenou smlouvou vypíše nové soutěže. Možnost...

Čti dál
Do tendrů LČR 2018+ se přihlásilo 31 firem, nejúspěšnější je UNILES

Do tendrů LČR 2018+ se přihlásilo 31 firem, nejúspěšnější je UNILES

Lesnictví

Do tendrů státního podniku Lesy ČR na lesnické práce a prodej dřeva v letech 2018 až 2022 podalo nabídky 31 subjektů. Tendry 2018+ jsou připraveny...

Čti dál
Za každý kus vyšetřený na Aujeszkyho chorobu dostanou lovci tisíc korun

Za každý kus vyšetřený na Aujeszkyho chorobu dostanou lovci tisíc korun

Myslivost

Státní veterinární správa (SVS) zahajuje monitoring Aujeszkyho choroby prasat u ulovených divočáků na území České republiky. Poslední dlouhodobý monitoring výskytu této nákazy v populaci prasete...

Čti dál

8°C

ČR - aktuální počasí

Přev.zataženo

Vlhkost: 93%

Vítr: 11.27 km/h

  • 24 Říj 2017 10°C 7°C
  • 25 Říj 2017 14°C 7°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC