Přihlásit

Letošní kůrovcová kalamita je nejhorší v historii, má zasáhnout 12 až 15 milionů kubíků dřeva (irozhlas.cz)

„Nejhorší situace je na severní Moravě, ve Slezsku, zhoršuje se situace na Vysočině a v jihozápadních Čechách," řekl pro Český rozhlas Plus náměstek ředitele pro výzkum ve Výzkumném ústavu lesního hospodářství a myslivosti Petr Zahradník. Kůrovec podle něj letos napadne až 15 milionů kubíků dřeva, vloni to bylo zhruba šest milionů.

Na středečním Sněmu lesníků se řešila zejména rekordní kůrovcová kalamita. Kritická situace je podle náměstka následkem několika příčin. „Kromě sucha se objevily nedostatky kapacit na zpracování napadaného dříví, navíc se rozpadl trh s dřevem, i díky tomu, že prudce poklesly jeho ceny," uvedl náměstek.
Předseda lesnické společnosti Pavel Draštík ale připomíná, že lesníci v minulosti už podobné situace vyřešili. „Teď je potřeba hlavně čas a trpělivost," myslí si.

Řešení se potýká s komplikacemi

Zahradník například připomněl, že oproti stavu před rokem 1989 se dnes nedá direktivně nařídit, aby se technika a lidé přesunovali přes celou republiku, tam kde jsou aktuálně potřeba. Lesnictví se navíc, stejně jako jiné obory, potýká s nedostatkem zaměstnanců.
„Kůrovcová kalamita navíc nepostihla jen Českou republiku, ale celou Střední Evropu. Je proto problematické sehnat zpracovatelské kapacity v blízkém zahraničí. Část našeho dřeva se dříve vyvážela do Rakouska a do Německa na další zpracování. Dneska ale mají tyto státy svého dříví tolik, že dovoz víceméně zastavily," vysvětlil pro Český rozhlas Plus Zahradník.

Draštík ale namítá, že v roce 2008, kdy se lesníci potýkali se srovnatelně velkou nadprodukcí dřeva, tehdy kvůli následkům orkánů a vichřic, se s přebytky taky zvládli vyrovnat. Například tak, že budovali takzvané mokré sklady. „V mokrém skladě se udržuje vstřikováním vody teplota dřeva tak, aby nedošlo k jeho znehodnocení," vysvětlil.

Ekologové a dřevaři doporučují sázet lesy druhově pestřejší, aby lépe odolávaly současné klimatické změně. Podle Jiřího Remeše z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity musí lesníci nové porosty založit tak, aby lépe odolávaly současné klimatické změně. „Musíme vytvářet lesy více odolné s větší pestrostí v druhové skladbě a využívat i nepůvodních druhů dřevin, které vykazují vysoký potenciál adaptace," uvedl Remeš.

Lesníci ale smí ročně obnovovat jen jedno procento lesů. Změna druhové skladby navíc není jen na nich, v Česku je totiž dřevozpracující průmysl vázaný primárně na smrkové dřevo. Znamenalo by to proto další restrukturální změny i v dalších oblastech.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Kraje dostanou peníze pro řešení kůrovcové kalamity

Kraje dostanou peníze pro řešení kůrovcové kalamity

Lesnictví

Kraje mají dostat od ministerstva zemědělství peníze na pracovníky, kteří budou vyřizovat žádosti soukromých vlastníků lesů o státní pomoc při obnově lesů po kůrovcové kalamitě...

ALSOL: Na kalamitu reagujeme navýšením výsadby a investicemi do cest a skladů

ALSOL: Na kalamitu reagujeme navýšením výsadby a investicemi do cest a skladů

Lesnictví

Téměř pět milionů sazenic dřevin plánují letos na svých polesích vysadit Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL). Reagují tak na následky kůrovcové kalamity, která postihla...

Rok 2018: lesnictví, jak ho neznáme

Rok 2018: lesnictví, jak ho neznáme

Lesnictví

Souhra mnoha nepříznivých faktorů, zejména pak dlouhodobého sucha a vysokých teplot ve vegetačním období, přispěla k dalšímu rozvoji kůrovcové kalamity na našem území. Rok 2018 změnil...

Z tendru 2019+ zatím Lesy ČR podepsaly 70 % smluv

Z tendru 2019+ zatím Lesy ČR podepsaly 70 % smluv

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dosud z osmimiliardového lesnického tendru 2019+ podepsal smlouvy na 32 ze 47 soutěžených jednotek. Příští týden by měl podepsat...

-4°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 84%

Vítr: 20.92 km/h

  • 03 Led 2019 -1°C -5°C
  • 04 Led 2019 0°C -5°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby