Přihlásit

Letošní kůrovcová kalamita je nejhorší v historii, má zasáhnout 12 až 15 milionů kubíků dřeva (irozhlas.cz)

„Nejhorší situace je na severní Moravě, ve Slezsku, zhoršuje se situace na Vysočině a v jihozápadních Čechách," řekl pro Český rozhlas Plus náměstek ředitele pro výzkum ve Výzkumném ústavu lesního hospodářství a myslivosti Petr Zahradník. Kůrovec podle něj letos napadne až 15 milionů kubíků dřeva, vloni to bylo zhruba šest milionů.

Na středečním Sněmu lesníků se řešila zejména rekordní kůrovcová kalamita. Kritická situace je podle náměstka následkem několika příčin. „Kromě sucha se objevily nedostatky kapacit na zpracování napadaného dříví, navíc se rozpadl trh s dřevem, i díky tomu, že prudce poklesly jeho ceny," uvedl náměstek.
Předseda lesnické společnosti Pavel Draštík ale připomíná, že lesníci v minulosti už podobné situace vyřešili. „Teď je potřeba hlavně čas a trpělivost," myslí si.

Řešení se potýká s komplikacemi

Zahradník například připomněl, že oproti stavu před rokem 1989 se dnes nedá direktivně nařídit, aby se technika a lidé přesunovali přes celou republiku, tam kde jsou aktuálně potřeba. Lesnictví se navíc, stejně jako jiné obory, potýká s nedostatkem zaměstnanců.
„Kůrovcová kalamita navíc nepostihla jen Českou republiku, ale celou Střední Evropu. Je proto problematické sehnat zpracovatelské kapacity v blízkém zahraničí. Část našeho dřeva se dříve vyvážela do Rakouska a do Německa na další zpracování. Dneska ale mají tyto státy svého dříví tolik, že dovoz víceméně zastavily," vysvětlil pro Český rozhlas Plus Zahradník.

Draštík ale namítá, že v roce 2008, kdy se lesníci potýkali se srovnatelně velkou nadprodukcí dřeva, tehdy kvůli následkům orkánů a vichřic, se s přebytky taky zvládli vyrovnat. Například tak, že budovali takzvané mokré sklady. „V mokrém skladě se udržuje vstřikováním vody teplota dřeva tak, aby nedošlo k jeho znehodnocení," vysvětlil.

Ekologové a dřevaři doporučují sázet lesy druhově pestřejší, aby lépe odolávaly současné klimatické změně. Podle Jiřího Remeše z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity musí lesníci nové porosty založit tak, aby lépe odolávaly současné klimatické změně. „Musíme vytvářet lesy více odolné s větší pestrostí v druhové skladbě a využívat i nepůvodních druhů dřevin, které vykazují vysoký potenciál adaptace," uvedl Remeš.

Lesníci ale smí ročně obnovovat jen jedno procento lesů. Změna druhové skladby navíc není jen na nich, v Česku je totiž dřevozpracující průmysl vázaný primárně na smrkové dřevo. Znamenalo by to proto další restrukturální změny i v dalších oblastech.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Kraj Vysočina dá na boj s kůrovcem 100 mil. Kč

Kraj Vysočina dá na boj s kůrovcem 100 mil. Kč

Lesnictví

Kraj Vysočina hodlá letos dát na opatření související s kůrovcovou kalamitou v lesích a suchem ze svých rezerv 100 milionů korun. Krajská rada 16. 4...

LOS: Situace s kůrovcem je extrémně složitá, rezignovat však nesmíme

LOS: Situace s kůrovcem je extrémně složitá, rezignovat však nesmíme

Lesnictví

Kůrovcová kalamita dosáhla v roce 2018 zcela extrémního rozsahu a rovněž prognóza pro rok 2019 je nepříznivá. Hlavní prioritou pro zpomalení šíření kůrovce musí být...

KŮROVCOVÉ INFO pro rok 2019 spuštěno, přidejte se i vy!

KŮROVCOVÉ INFO pro rok 2019 spuštěno, přidejte se i vy!

Lesnictví

Sezóna aktivní ochrany proti kůrovcům a dalším hmyzím škůdcům právě začíná. Projekt KŮROVCOVÉ INFO (www.kurovcoveinfo.cz) vstupuje do čtvrtého roku provozu. Aplikace je již připravena na...

Aktuální stav kůrovcové kalamity pohledem lesníků v regionech

Aktuální stav kůrovcové kalamity pohledem lesníků v regionech

Lesnictví

Aktualizováno. Jaro, jehož se letos většina lesníků obává, je na většině území Česka v plném proudu. Hrozba sucha je bohužel opět aktuální a rojení kůrovců...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby