logo Silvarium tisk


Před letošními vánočními svátky stoupá v Česku zájem o vánoční stromky v květináči. Někteří obchodníci už hlásí pro letošek vyprodáno. Nejčastěji se takto prodávají jedle, kterých v českých lesích výrazně ubývá. Podle hnutí Duha se u nás každý rok prodá asi milion řezaných stromků, které ale po Vánocích končí jako odpad. Stromy v květináči je naopak možné vysadit v přírodě.

Že o živé vánoční stromky roste zájem, dokazuje například zkušenost Toulcova dvoru z Prahy. „Loni jsme nabízeli 100 stromků v květináči, ale po Štědrém dni nám jich 30 zůstalo. Letos jsme jich zajistili taky 100, ale prodali jsme všechny za deset dní a už nemáme žádný," popisuje Jakub Moravec.

Podobnou zkušenost zaznamenaly i pražské lesy: „Letošní rok jsme připravili 250 kusů speciální Vánoční jedličky s budoucností, tedy malé jedličky v květináči s návodem, které budeme na jaře společně sázet do Kunratického lesa," uvedla Petra Fišerová. „Jedná se o speciálně vybrané sazenice, které jsou původní a vhodné pro další výsadbu v lese. Byl o ně obrovský zájem a během několika dní byly rozprodané," dodala Fischerová.

Vánoční stromky v květináčích se dají koupit nejen přímo od lesů nebo středisek ekologické výchovy, ale čím dál častěji i v běžném prodeji. „Rozhodně mohu potvrdit stoupající zájem o vánoční stromky v květináčích, kterých každý rok prodáváme stále více," uvedla Lenka Jelínková ze zahradnictví Jelínek. „Zákazníci se zároveň začínají informovat, zda stromky v květináčích mají dostatečné množství kořenů a jak je pěstovat, aby jim přežily."Na balkoně stromky většinou nepřežijí

Aby stromek přežil nejméně do dalších Vánoc, je ale nutné se o něj pečlivě starat – nesmí chybět plynulý přechod ze zimy do tepla a pravidelná zálivka. „Přechod do vytopeného bytu je pro ně šok. Je to stejné, jako kdyby člověk najednou strávil vánoční noc venku ve spacáku. Tak podobně vykulený je strom, který s náma má strávit Vánoce ve 20 stupních," vysvětluje Jan Piňos z hnutí Duha.

„První pravidlo zní: nechat stromeček v teplé místnosti co nejkratší dobu. A nedávat ho přímo z chladu do tepla a potom zpátky, zejména ve velkých mrazech. Může být několik dní třeba v dílně nebo na chodbě, kde je 10 stupňů, aby si postupně zvykl," dodal Piňos.

Pak je podle něj důležité stromek často zalívat, protože potřebuje vlhké prostředí. „Stromek by měl být v místnosti, kde je vysoká vlhkost a zalívat ho 2x denně, musí mít pořád vlhkou půdu."

Život stromku po Vánocích záleží především na péči majitele. Nechávat si stromeček třeba na balkoně na příští rok Jakub Moravec z Toulcova dvora nedoporučuje, to stromky přežijí málokdy. Ideální je stromek vysadit venku. Proto některé ekologické sdružení i lesy pořádají na jaře společnou výsadbu stromků do přírody. „Majitelé stromků od nás dostali rodný list k stromku i návod, jak se o něj nejlépe starat. Nějakou březnovou sobotu pak společně půjdeme stromky vysadit, což je ale samozřejmě dobrovolné," uvedl Moravec.

Společná výsadba má podle Jana Piňose navíc výhodu v tom, že budou stromky umístěny v lokalitě, která je pro ně ideální. Tedy na místo, které není příliš suché a slunné.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě