logo Silvarium tisk

Letecká společnost Air Special OK z Jičína, která pro stát od začátku dubna zajišťuje na východě Čech Leteckou hasičskou službu (LHS), již měla dva zásahy u požáru lesa. V sobotu pomáhala s hašením požáru lesa u Laškova na Prostějovsku a v neděli hasila lesní požár u Horní Olešnice na Trutnovsku. ČTK to řekl jednatel firmy Jiří Šlemr. Jeho firma je od začátku dubna součástí nového systému Letecké hasičské služby.

Leteckou hasičskou službu firma Air Special OK dělá na základě vítězství v soutěži vypsané ministerstvem zemědělství. Na starosti má podle dvouletého kontraktu pro léta 2017 a 2018 kromě Královéhradeckého a Pardubického kraje také části území Olomouckého, Moravskoslezského, Libereckého a Středočeského kraje.

"Ani jsme se nestačili rozkoukat a již jsme měli dva ostré zásahy," řekl Šlemr k víkendovému hašení. Do hašení jičínská společnost nasadila dvouplošník Antonov AN 2. "Jeho výhodou je nízká pracovní rychlost, která se při odhozech pohybuje kolem 140 až 160 kilometry v hodině. Letoun disponuje nádrží na 1400 litrů. Používá se voda se speciálním smáčedlem, které zamezuje přístupu vzdušného kyslíku," řekl Šlemr. Poznamenal, že právě s tímto letounem AN 2 se v roce 2004 v Alžírsku podílel na postřicích proti přemnoženým sarančatům.

Ve středu Šlemr spolu s jičínskými hasiči absolvoval cvičení, které mělo prověřit součinnost při plnění letadla vodou. Například na Jičínsku je sedm jednotek hasičů, které jsou na součinnost s pilotem a jeho letadlem připraveni. "Jde o jednotky, které jsou poblíž míst, kde mohou letadla přistávat," řekl ČTK Ladislav Oborník z vedení jičínských hasičů.

Na letišti Vokšice u Jičína má Air Special OK základnu s šesti letouny. Kromě AN 2 pro hašení disponuje ještě jednou AN 2 pro pozorovací lety či parašutistický výsadek, třemi práškovacími letouny Z 37 Čmelák a letounem L60 Brigadýr. Hlavní část výkonů firmy tvoří letecké hnojení polí pro zemědělce a vápnění lesů a vodních ploch pro státní Lesy ČR a podniky povodí.

Kromě jičínské firmy jsou do systému LHS v dalších částech Česka zapojeny také firma Vladimír Pavlata - BETA AIR a společnost JAS AIR, které mají základny v Plasech v západních Čechách a v Hosíně v jižních Čechách. Kromě soukromých letadel jsou k hašení připravené dva policejní vrtulníky v Praze a Brně.

Ministerstvo zemědělství by za dvouletý provoz služby mělo soukromým provozovatelům zaplatit maximálně zhruba 23 milionů korun. Fixní náklady na zajištění LHS jsou přibližně 15,3 milionu korun, dalších až 7,5 milionu může ministerstvo uhradit za skutečně provedené hasební lety.

V letos spuštěném novém modelu LHS nebudou letadla hlídkovat a hledat hořící les. "Od letošního roku testuje ministerstvo pilotně nový model LHS, který již, na rozdíl od předchozích let, nebude zajišťovat i leteckou hlídkovou činnost, ale výlučně hašení lesních požárů," uvedlo dříve ministerstvo.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě