logo Silvarium tisk
LUCIE ZIKMUNDOVÁ Ministerstvo zemědělství letos nezajistilo včas leteckou hasičskou službu, zatím pomáhají policejní vrtulníky

Střední Čechy - Část středočeských lesů bude až do července bez dozoru ze vzduchu. Monitorovací letadla letecké hasičské služby zatím zůstanou na zemi. Výběrové řízení na zajištění této služby, kterou platí ministerstvo zemědělství a jež měla začít od dubna, se totiž opozdilo.

Ve středních Čechách přitom hoří lesy v porovnání s ostatními kraji nejvíce, na region připadá dvacet procent z celkového počtu lesních požárů v Česku.

 „Loni bylo na území Středočeského kraje 90 ze 470 lesních požárů,” uvedl mluvčí generálního ředitelství hasičů Petr Kopáček. Nejčastěji hořely lesy na Příbramsku, Benešovsku a v okresech Praha-východ a Praha-západ.
 Každý rok od začátku dubna kontrolují hasiči lesy z letadel. Mají tedy šanci spatřit i začínající požár a zabránit tak velkým škodám. Ze vzduchu také požáry likvidují. „Pomoc letecké techniky je neocenitelná, jde o velmi efektivní systém,” připomněl Petr Kopáček.

Letos už bylo 26 požárů Fakt, že část Středočeského kraje zůstala zatím bez leteckých hlídek, je podle hasičů problém, protože v dubnu je podle statistik riziko lesních požárů nejvyšší. Nicméně loni museli středočeští hasiči vyrážet do lesů nejvíce v červnu, kdy likvidovali 13 požárů v lesním porostu. V dubnu jich měli „jenom” šest.

 Letos už v kraji hořelo šestadvacetkrát. Například na Rakovnicku jiskra z projíždějícího vlaku zapálila les v Pustovětech a shořelo 12 hektarů porostu. Právě Rakovnicko je bez kontroly ze vzduchu úplně, v ostatních okresech hlídají lesy policejní vrtulníky. Na tom se na jaře dohodlo ministerstvo zemědělství s policií. Nesledují však celé území kraje. Bez leteckého dozoru jsou třetiny okresů Mladá Boleslav, Beroun a Příbram a asi deset procent okresů Kutná Hora a Benešov.

Likvidace lesních požárů patří mezi nejnáročnější. „Čím déle hoří, tím se oheň dostává hlouběji do lesní hrabanky a ke kořenům,” poznamenal vyšetřovatel středočeských hasičů Libor Pospíšil. Pod zemí se může oheň šířit i několik dní. Když pak vyskočí plameny na povrch, stačí okamžik a hoří na velké ploše.

Proč ministerstvo zemědělství nestihlo leteckou službu zajistit včas? Zadávání veřejné zakázky se zpozdilo. „Dostali jsme jedinou nabídku, která byla předražená, a proto jsme výběrové řízení zastavili,” vysvětlil mluvčí ministerstva Petr Vorlíček.

Služba by měla začít fungovat od července. To, že ministerstvo ročně v celém Česku vydává za preventivní hlídkování více než dvacet milionů korun, je jeho vstřícným krokem. Je to povinností vlastníků lesů. „Majitelé lesních porostů nad 50 hektarů musí v době zvýšeného nebezpečí vzniku požárů zajistit hlídkovou službu sami,” dodal Vorlíček.


„Loni bylo na území Středočeského kraje 90 ze 470 lesních požárů v Česku.” mluvčí generálního ředitelství hasičů



Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě