Přihlásit

Lesy suchem trpí. Opatření se projeví po letech (Příbramský deník)

Příbramsko – Dlouhodobý nedostatek srážek a tropické teploty nepůsobí problémy jen lidem a zvěři. Ohroženy jsou také lesy. Problémem je nevhodná skladba druhů stromu v lesích, protože ve velké části lesních porostů převládají smrkové monokultury a to i na místech, kde pro ně nejsou vhodné podmínky, stromy pak nejsou v dobré kondici a jsou náchylné k napadení škůdci.
Problém zaznamenali lesníci už v minulých letech a v letošním roce se dále stupňuje. Výrazně se projevil na jaře při výsadbě nových porostů. Nyní už dochází k jejich prosychání.

Sazenice listnatých stromů mají často sluncem spálené vrcholky a pravděpodobně bude nutné je vyměnit.
Vlastníci a správci lesů zavádějí proti suchu opatření, ale ta se projeví nejdříve za sto let. Také následky letošního dlouhodobého sucha se na lesích odrazí až za delší čas. „Samozřejmě, že dlouhodobé sucho lesní prostředí ovlivnilo. Ekosystémy nejsou dlouhodobě přivyklé na tyto extrémní sucha. Na druhou stranu periodicky se tyto záležitosti v přírodě opakují, a ten samovolný vývoj se umí vyrovnat přirozeně i s velkými výkyvy. Některé druhy se přizpůsobí a přežijí to, některé druhy ztratí dominanci, nebo se úplně vytratí," uvedl lesník ze správy CHKO Křivoklátsko Pavel Moucha.

K tomu, jak sucho ovlivňuje příbramské městské lesy, se vyjádřil jejich ředitel František Chytka: „ Sucho ovlivňuje Městské lesy Příbram velice negativně, dochází k eskalaci problému s lýkožroutem smrkovým," připustil.

...dokončení ze str. 1 Následně k věci dodal: „Co se týče hospodaření a celkového hospodářského výsledku, tato situace negativně ovlivňuje zejména prodej dřeva." Ke kůrovci dodává, že městské lesy jsou z hlediska výskytu početního stavu ve druhém stupni, je tedy registrován jeho zvýšený stav. První stupeň je základní, pak zvýšený stav a třetí stupeň je kalamitní stav.
Upřesnil, že proč nejen příbramské městské lesy bojují s tolika problémy: „Pokračující sucho je celorepublikový problém, uvidíme i během dalších let, jakým směrem se to bude dál vyvíjet. Ve více jak 60 procentech je v městských lesích Příbram zastoupen smrk. A protože smrk má kořeny hodně mělko usazené, kvůli suchu kořeny vysychají, strom je oslaben, a následně napaden lýkožroutem smrkovým," vysvětlil.

Ke stavu lesních porostů se vyjádřil také ředitel společnosti ColloredoMannsfeld Michal Pernica. Společnost má ve svém vlastnictví mimo jiné lesy na brdských Hřebenech.

„Lesní porosty jsou ve stresu ze sucha, dochází k zasychání listů a tyto se barví do žluta a červena a opadávají jako na podzim. Problém bude i s bukvicemi a žaludy – nestačí dozrát a padají předčasně na zem, to znamená, že bude problém s osivem a nebude z čeho pěstovat listnaté sazenice. K suchu se přidává kůrovec, kterému toto klima vyhovuje," popsal Pernica situaci v lesích pod správou společnosti. A co se stane, pokud bude suchý podzim i letošní zima?

Lesníci se shodují, že to není snadné jednoznačně určit. „V lesních porostech dojde k odumírání stromů, lze to ale těžko předpovídat. Křivoklátsko je na tom oproti jiným oblastem dobře, a to hlavně díky mozaikové skladbě lesních porostů. Díky tomu tu nedochází k velkoplošnému odlesňování," dodal Pavel Moucha ze správy CHKO Křivoklátsko. Městské lesy Příbram připravují opatření do budoucna, kdyby se sucha opakovala, ale ta není možné provést rychle ani snadno. Podle Chytky je to výzva ne pro jednu, ale minimálně pro dvě generace lesníků.

Výhledově na 20 až 30 let. A jaká jsou podle něj řešení? „Řešením jsou smíšené lesy, výsadba listnatých stromů. Stromů, které nejsou na sucho tolik náchylné. A to my v Příbrami minimálně 10 let děláme. Je to boj dlouhodobý, situace se nedá změnit v rámci jednoho roku."

Za stávající situace jsou nápravná opatření v rámci městských lesů to podle Chytky financovatelná, ale vzhledem k tomu, že cena dřeva jde dolů, do budoucna by to mohl být problém.
Využívají také dotace, ale 99 procent tržeb jde z prodeje dřeva. K tomu ředitel Městských lesů Příbram dodává: „Když tyto tržby klesnou o třetinu, o polovinu, v rámci vývoje, který aktuálně je, se výnos z lesa rapidně zmenšuje, narůstají náklady, nabídka na trhu dřeva je malá, a může dojít i k tomu, že výnos může být i záporný."

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Katolická církev loni investovala do lesů půl mld. korun

Katolická církev loni investovala do lesů půl mld. korun

Lesnictví

Katolická církev do svých lesů a polností loni investovala 526 milionů korun, což je čtyřikrát víc než v předchozích letech. Investice rostou zejména kvůli suchu. Náklady...

Read more
IDNES.cz: Čínské firmy masivně těží lesy na Sibiři

IDNES.cz: Čínské firmy masivně těží lesy na Sibiři

Lesnictví

Čínské firmy za zády Moskvy masivně vytěžují lesy na Sibiři. Zatímco Rusko zákonem omezuje vlastní vývozce dřeva, čínští dřevaři využívají trhlin v systému a surovinu...

Read more
Konfederace zaměstnavatelů kritizovala stát kvůli pomalému řešení kalamity

Konfederace zaměstnavatelů kritizovala stát kvůli pomalému řešení kalamity

Lesnictví

Aktualizováno 20. 11. Zástupci zaměstnavatelů kritizovali stát kvůli kůrovci, opatření podle nich nebyla dostatečná. Stát by měl více řešit chybující vlastníky lesů, kteří nedodržují opatření...

Read more
SVOL předalo petici "za prosperující lesy" poslancům

SVOL předalo petici "za prosperující lesy" poslancům

Lesnictví

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů předalo 13. listopadu „Petici za zdravé a prosperující lesy pro příští generace" místopředsedovi Petičního výboru Poslanecké sněmovny Stanislavu Blahovi...

Read more

1°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 86%

Vítr: 27.36 km/h

  • 21 Lis 2018 2°C 0°C
  • 22 Lis 2018 3°C 0°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby