Přihlásit

Lesy odvedly státu 32 miliard (Seznam.cz TV)

Soňa PORUPKOVÁ, moderátorka
Lesy České republiky jsou bez peněz. Vyplývá to ze strategie rozvoje do roku 2024. Podnik tak bude další 4 roky v minusu a stát, který díky němu získává miliardové zisky, nepomůže.

Michaela RAMBOUSKOVÁ, redaktorka
Po letech, kdy vydělával miliardy korun, se státní podnik Lesy České republiky ocitá v červených číslech. Od roku 2013 podnik přitom vylepšil státní rozpočet o 32 miliard korun. Teď si s kůrovcovou kalamitou však musí pomoct sám. K tomu však nemuselo dojít, kdyby stát své firmě nechal nějaké rezervy.

Josef VOJÁČEK, generální ředitel, Lesy ČR
Pokud by tedy tady byla vytvořena nějaká část rezerv z těch prostředků, které Lesy České republiky měly k dispozici v době, kdy se hospodářsky dařilo, byla by ta situace v současné době jiná.

Michaela RAMBOUSKOVÁ, redaktorka
V podobném duchu se loni ve sněmovně vyjádřil i poslanec Miroslav Kalousek, který ještě jako ministr financí odvody z lesů prosadil.

Miroslav KALOUSEK, poslanec /TOP 09/
V roce 2012 jsme skutečně prosadili koncept v rámci protikrizových opatření možnost odvádět z Lesů České republiky peníze do státního rozpočtu.

Michaela RAMBOUSKOVÁ, redaktorka
Že ministerstvo zaspalo a na zvýšenou ekonomickou náročnost boje s kůrovcem zareagovalo pozdě mluvčí odmítá. Jeden z nejziskovějších státních podniků si proto na provoz bude muset půjčovat. Zvažuje například kontokorent.

Josef VOJÁČEK, generální ředitel, Lesy ČR
To že přechodně používáme cizí zdroje, tak to je záležitost, kterou všechny soukromé firmy znají. Pokud bude potřeba, tak jsme připraveni zajistit i další formy financování.

Michaela RAMBOUSKOVÁ, redaktorka
Z finanční podporou od svého zřizovatele podnik počítat nemůže. Miliardové ministerské dotace na boj s kalamitou jsou jen pro nestátní vlastníky lesů. Z Hradce Králové pro Seznam zprávy Michaela Rambousková.

Soňa PORUPKOVÁ, moderátorka
Témata večerních zpráv s datem 14. ledna jsme vyčerpali. Vy se teď ještě můžete podívat na sport a já se těším na viděnou zase zítra.

Komentáře   

+5 # Bača 2020-01-15 16:15
Proc stat pomaha nestatnim vlastnikum a na sve lesy kasle to opravdu nechapu.Bez pomoci státu se lcr stejne neobejdou a je to jen otázka casu kdy to prijde,akorad si na tom pak někdo nahoni politické body a bude to prezentovat jako svůj napad.A stále stejna pisnicka,zalepit penezi z lesu diry v rozpoctu, a pak pomozte si uverem.Neverim,ze jsme ve 21 stoleti.
+7 # Starý 2020-01-15 14:00
Tak počítám, jak počítám, tak u zřizovatele LČR mají tyto počty 1+1=5.... no ano divíte se???
To jsou ty miliardy zisku, které by teď ...ale spíše před 2 lety měly fungovat k zastavení kůrovců, dále dnes k zalesnění a v dalších letech k zajištění lesních kultur.

Ovšem z pohledu neodpovědného zřizovatele jsou fuč a stav lesů... ten je k pláči.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Kraj Vysočina pro letošek chystá 30 mil. Kč dotací na obnovu lesů

Kraj Vysočina pro letošek chystá 30 mil. Kč dotací na obnovu lesů

Lesnictví

Kraj Vysočina se letos chystá rozdělit 30 milionů korun mezi lesníky, kteří bojují s kůrovcovou kalamitou. Řekl to náměstek hejtmana Vladimír Novotný (ČSSD). Připravovaný grantový...

SVOL nesouhlasí se zařazením stavebních úřadů mezi orgány SSL

SVOL nesouhlasí se zařazením stavebních úřadů mezi orgány SSL

Lesnictví

V minulých dnech zahájila ministryně pro místní rozvoj „kampaň" po českých městech, která má obhájit návrh nového stavebního zákona. Premiér Andrej Babiš usiluje o to...

WOODTEC 2020 se bude konat od 21. do 23. října

WOODTEC 2020 se bude konat od 21. do 23. října

Komerční zpráva

Na základě výsledku proběhlého výběrového řízení Svazu výrobců a dovozců dřevozpracujících strojů a zařízení bylo pro konání národní oborové výstavy dřevozpracující techniky vybráno Výstaviště Brno...

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Lesnictví

Jako poznat kůrovcem napadený strom v zimním období, jak odlišit sterilní kůrovcové souše a aktivní kůrovcové stromy nebo kolik jedinců lýkožrouta smrkového se může nacházet...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby