Přihlásit

Lesy ničí sucho a kůrovec. Z Jeseníků se škody přesunou k západu (Hradecký deník)

Praha – Nedostatek vody ničí lesy v Česku. Lesy ČR, které obhospodařují asi polovinu plochy lesů v zemi, loni vytěžily sedmkrát více dříví poškozeného suchem než před 20 lety. Bylo to asi 3,5 milionu metrů krychlových. Téměř polovina připadá na oblast ležící pod Jeseníky, které sucho zasáhlo nejvíce. Podle ministerstva životního prostředí se dá do tří let očekávat úplný rozpad smrkových porostů starších 50 let na mnoha místech Bruntálska.

SMRKY SE NEUBRÁNÍ

„Porosty usychají, protože jsou labilnější. Nejsou schopny se bránit parazitům – třeba kůrovci nebo houbovým onemocněním," uvedl v České televizi Tomáš Pospíšil, ředitel lesního a vodního hospodářství Lesů ČR. Hlavním důvodem je podle něj změna klimatu způsobující nedostatek srážek a jejich nerovnoměrné rozvrstvení během roku.
Další příčinou usychání lesů je jejich nevhodná druhová skladba. Podmínky v nižších nadmořských výškách jsou pro kdysi hojně vysazované smrkové monokultury již nevyhovující. „Smrk je dědictvím více než stoletým, lesnictví je dlouhověká záležitost," posteskl si Pospíšil. „Převážný podíl na dnešním krizovém stavu má nevhodné hospodaření ve státních lesích, které se dosud nezačalo změně klimatu přizpůsobovat," namítá Jan Piňos, mluvčí Hnutí Duha. Připomněl, že ochránci přírody spolu s vědci před změnou klimatu a jejími negativními důsledky varovali již před lety. Postižené jsou podle nich již porosty v šesti krajích. Situace se musí řešit ihned, tvrdí.
Lesníci se podle Pospíšila již snaží vysazovat pestrou druhovou skladbu. „Pokud vysadíme směs včetně smrku, modřínu, jedle, buku, dubu a dalších dřevin, tak může být daleko stabilnější," konstatoval. Ekologové ale tvrdí, že se na mnoha klimaticky nevhodných místech vysazuje až 75 procent smrků.
„Podle odborníků se dnešní krize lesů z Nízkého Jeseníku jen během několika let přesune na většinu českého území," připomněl Jan Skalík z Hnutí Duha.
„Postupuje to západním směrem. To znamená, že v tuto chvíli je ohrožena zejména Vysočina, potom i jižní Čechy a zejména oblasti, kde máme v nižších nadmořských výškách zásoby smrkových porostů," potvrdil ředitel Tomáš Pospíšil.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Stav lesů na Vysočině se kvůli suchu zhoršuje nejrychleji v ČR

Stav lesů na Vysočině se kvůli suchu zhoršuje nejrychleji v ČR

Lesnictví

Stav lesů na Vysočině se kvůli suchu zhoršuje asi nejrychleji v Česku, i kvůli vysokému zastoupení smrků. Oslabené stromy se nedokážou bránit kůrovci, který je...

Čti dál
Generálním ředitelem Lesů ČR se stane od září Josef Vojáček

Generálním ředitelem Lesů ČR se stane od září Josef Vojáček

Lesnictví

Aktualizováno 14. 8. Novým generálním ředitelem státního podniku Lesy ČR se od 1. září 2018 stane současný šéf Vojenských lesů a statků ČR (VLS) Josef...

Čti dál
Čína má zájem o další české dřevo

Čína má zájem o další české dřevo

Lesnictví

Lesy České republiky jednají se zástupci Číny o dalších kontraktech spojených s prodejem dříví. Přebytek dříví na středoevropském trhu a nejistota odbytu vedly zástupce podniku Lesy...

Čti dál
SVOL: Kůrovcová kalamita nekončí, je potřeba hledat odbyt dřeva

SVOL: Kůrovcová kalamita nekončí, je potřeba hledat odbyt dřeva

Lesnictví

Současným stavem kůrovcové kalamity a možnostmi jejího řešení u nestátních vlastníků lesů se zabýval na svém pravidelném jednání republikový výbor SVOL. Konstatoval, že nečinnost státní...

Čti dál

16°C

ČR - aktuální počasí

Přev.zataženo

Vlhkost: 82%

Vítr: 11.27 km/h

  • 19 Srp 2018 31°C 16°C
  • 20 Srp 2018 32°C 17°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby