Přihlásit

Lesy ničí sucho a kůrovec. Z Jeseníků se škody přesunou k západu (Hradecký deník)

Praha – Nedostatek vody ničí lesy v Česku. Lesy ČR, které obhospodařují asi polovinu plochy lesů v zemi, loni vytěžily sedmkrát více dříví poškozeného suchem než před 20 lety. Bylo to asi 3,5 milionu metrů krychlových. Téměř polovina připadá na oblast ležící pod Jeseníky, které sucho zasáhlo nejvíce. Podle ministerstva životního prostředí se dá do tří let očekávat úplný rozpad smrkových porostů starších 50 let na mnoha místech Bruntálska.

SMRKY SE NEUBRÁNÍ

„Porosty usychají, protože jsou labilnější. Nejsou schopny se bránit parazitům – třeba kůrovci nebo houbovým onemocněním," uvedl v České televizi Tomáš Pospíšil, ředitel lesního a vodního hospodářství Lesů ČR. Hlavním důvodem je podle něj změna klimatu způsobující nedostatek srážek a jejich nerovnoměrné rozvrstvení během roku.
Další příčinou usychání lesů je jejich nevhodná druhová skladba. Podmínky v nižších nadmořských výškách jsou pro kdysi hojně vysazované smrkové monokultury již nevyhovující. „Smrk je dědictvím více než stoletým, lesnictví je dlouhověká záležitost," posteskl si Pospíšil. „Převážný podíl na dnešním krizovém stavu má nevhodné hospodaření ve státních lesích, které se dosud nezačalo změně klimatu přizpůsobovat," namítá Jan Piňos, mluvčí Hnutí Duha. Připomněl, že ochránci přírody spolu s vědci před změnou klimatu a jejími negativními důsledky varovali již před lety. Postižené jsou podle nich již porosty v šesti krajích. Situace se musí řešit ihned, tvrdí.
Lesníci se podle Pospíšila již snaží vysazovat pestrou druhovou skladbu. „Pokud vysadíme směs včetně smrku, modřínu, jedle, buku, dubu a dalších dřevin, tak může být daleko stabilnější," konstatoval. Ekologové ale tvrdí, že se na mnoha klimaticky nevhodných místech vysazuje až 75 procent smrků.
„Podle odborníků se dnešní krize lesů z Nízkého Jeseníku jen během několika let přesune na většinu českého území," připomněl Jan Skalík z Hnutí Duha.
„Postupuje to západním směrem. To znamená, že v tuto chvíli je ohrožena zejména Vysočina, potom i jižní Čechy a zejména oblasti, kde máme v nižších nadmořských výškách zásoby smrkových porostů," potvrdil ředitel Tomáš Pospíšil.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

SVOL: populismus Hnutí Duha v boji proti suchu nepomůže

SVOL: populismus Hnutí Duha v boji proti suchu nepomůže

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství poslalo do meziresortního připomínkového řízení novelu vyhlášky, která mj. určuje druhovou skladbu lesů. Vyjádření Hnutí Duha o absolutním selhání ministerstva podle SVOL ukazuje...

Čti dál
Adjunktem na léto: výzva Lesů ČR pro studenty lesnických škol

Adjunktem na léto: výzva Lesů ČR pro studenty lesnických škol

Lesnictví

Studenti středních a vysokých lesnických škol se letos v létě mohou stát na zkoušku adjunkty podniku Lesy ČR. Vyzkouší své znalosti v praxi, pomohou na kalamitních revírech...

Čti dál
Lesnický think tank navrhuje změny a opatření pro zvládnutí kalamity

Lesnický think tank navrhuje změny a opatření pro zvládnutí kalamity

Lesnictví

CZECH FOREST think tank vydal 23. 5. 2018 tiskovou zprávu, která představuje tuto iniciativu široké veřejnosti a uvádí některé návrhy opatření, které by podle názoru...

Čti dál
MZe předložilo návrh vyhlášky o OPRL a vymezení HS

MZe předložilo návrh vyhlášky o OPRL a vymezení HS

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství předložilo do vnějšího připomínkového řízení návrh vyhlášky o zpracování oblastních plánů rozvoje lesů a o vymezení hospodářských souborů. Návrh vyhlášky byl připravován ve...

Čti dál

23°C

ČR - aktuální počasí

Přev.zataženo

Vlhkost: 55%

Vítr: 11.27 km/h

  • 28 Kvě 2018 28°C 15°C
  • 29 Kvě 2018 27°C 15°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby