logo Silvarium tisk

České lesy v posledních letech čelí suchu, extrémnímu větru a dalším projevům klimatických změn, jaké v našich krajích nemají obdoby. Nejhůře se se změnami počasí vyrovnávají smrkové lesy. Kvůli mělkým kořenům jsou citlivé na silný vítr, hůře se dostávají k vodě, jsou oslabené a jen obtížně čelí kůrovci nebo cizopasným houbám, se kterými by si zdravý strom snadno poradil.

Před sto lety, v době, kdy byly tyto stromy vysazeny, však lidé o klimatických změnách netušili nic. Sucha, která nyní zažíváme, předvídal jen málokdo. Musíme se tedy s tímto dědictvím vypořádat a snažit se, abychom lesy předali našim potomkům v co nejlepší kondici.
Lesy se nyní neobejdou bez pomoci lidí. Stromy polámané vichřicí nebo napadené kůrovcem musí z lesa co nejdříve pryč. Zároveň je nutné vykácený les co nejdříve osázet novými sazenicemi, aby znovu ožil a mohl plnit svoji funkci. V lese totiž zdaleka nejde jen o dřevo. Les zadržuje vodu v krajině, je zdrojem pitné vody pro většinu českých domácností. Zároveň chrání krajinu před erozí, větrem, prachem či horkým počasím. Namísto smrků, které naši předci sázeli nejčastěji, nyní dostanou více místa lesy listnaté nebo smíšené, a to zejména v nižších polohách. Naše krajina na řadě míst získá novou tvář, bližší tomu, jak vypadala v dávné minulosti. Na houby tak budeme chodit spíše do dubových, bukových či březových hájů, do mokřadů a na břehy řek se ve větším počtu vrátí olše, osiky či jeřáby.

Výzva pro pěstitele

Velcí správci lesů pro letošek i nadcházející roky počítají s mimořádnými výdaji na novou výsadbu stromů. Půjde o stovky milionů korun navíc a stovky tisíc sazenic, které se postupně objeví v přírodě. Konkrétně Lesy ČR s.p. vyčlenily pro letošní rok 275 milionů korun na zvýšenou pěstební činnost. Na jeden hektar vykáceného lesa přijde přibližně 7000 nových sazenic, jedna stojí přibližně 5–20 korun.
Současná situace je pro pěstitele velkou výzvou, protože poptávka po sazenicích stromů je a bude velká, a to nejen u nás v Česku. S klimatickými změnami a kůrovcem nyní bojuje většina zemí střední Evropy.

Každá ruka dobrá

Také samotná výsadba nového lesa bude náročná. Lesnický průmysl se už nyní potýká s nedostatkem pracovních sil, podnikům chybí nejméně dva tisíce lidí. Zdálo by se, že pro regiony Jeseníků či Beskyd, kde je nezaměstnanost dlouhodobě nadprůměrná, je to příležitost. V praxi však Češi velký zájem o práci v lesích nemají. Lesnické firmy proto hledají pomoc, kde se dá, práci nabízí i dělníkům z jazykově blízké Ukrajiny či Srbska.
V minulosti, když probíhalo osazování Krušných či Jizerských hor, se do práce zapojily celé školy, oddíly mládeže a jiné organizace. S výsadbou dočasně pomáhaly stovky, tisíce dobrovolníků. Šlo o záležitost celonárodního významu.
Dnes takovou práci nelze nikomu nařídit, lesníci však uvítají každého, kdo by chtěl s výsadbou lesů pomoci.

Kde je situace nejvážnější

Bruntál, Frýdek-Místek, Jablunkov, Jeseník, Město Albrechtice, Šternberk, Třebíč, Vítkov

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě