logo Silvarium tisk

Prostějovsko – Lesy trápí sucho a s ním je neodmyslitelně spjat také kůrovec.
Kromě domácího druhu lýkožrouta smrkového se však v kraji objevil také jeho příbuzný ze severních zemí, tedy lýkožrout severský.
Malý brouček je pro stromy velmi nebezpečný a čeští lesníci zatím nevědí, jak s ním účinně bojovat. Ohroženy jsou také stromy na Prostějovsku.
„Někteří kůrovci jsou takzvanými kalamitními škůdci, mnoho druhů kůrovců však porostům naopak neškodí," sdělila mluvčí Lesů České republiky Eva Jouklová. Na Prostějovsku řádí lýkožrout smrkový, lesklý, severský a menší. Pro lesníky je nejvíc nepříjemný lýkožrout severský.
„Ten se v lesních porostech těžko vyhledává, protože napadá stromy uvnitř a začíná škodit v korunách. Ve většině případů je však kůrovec škůdcem až druhotným.
Prvotním škodlivým činitelem, který oslabuje lesní stromy, je například houbová choroba václavka, která napadá kořeny a spodní část kmenů. V posledních letech se k ní přidalo velké sucho, tedy nedostatek vláhy v půdě. Období bez deště je pro smrkové porosty limitující, protože může jejich odolnost vůči škodlivým činitelům výrazně snížit," doplnila mluvčí. Odborníci odchytávají kůrovce buď do lapáků, což jsou speciálně připravené stromy, nebo lapačů, tedy pastí s feromonovými návnadami.

V současné době umístili odborníci jen na sedmi a půl hektarech prostějovské lesní správy 530 lapačů a 1875 lapáků. „Napadení porostů kůrovcem je za uplynulých dva a půl roku přibližně stejné, ale je třeba připomenout, že konečné srovnání letošního roku s těmi předchozími bude záviset především na vývoji počasí. Chladné a deštivé počasí boj s kůrovci zjednoduší, suché a teplé počasí vývoj škůdce podporuje," vysvětlila Eva Jouklová.
Na Prostějovsku začalo podle jejích slov rojení kůrovců přibližně před měsícem. Pak ho přerušilo chladné počasí, nyní se však kůrovec opět rojí.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě