Přihlásit

Lesy města Brna loni těžily 50.000 kubíků dřeva, 60 pct kalamitně (ČTK)

Brno 8. října (ČTK) - Lesy města Brna loni vytěžily téměř 50.000 metrů krychlových dřeva, přičemž 60 procent tvořila těžba nahodilá. Jedná se jak o důsledek loňské říjnové vichřice, tak o důsledek kůrovcové kalamity. Městská firma jehličnaté dřevo prodávala dráž, než byl uváděný republikový průměr. Mírně zvýšila tržby na 121 milionů korun a udržela zisk na 12 milionech, vyplývá z výroční zprávy ve Sbírce listin.

Jehličnaté dřevo loni společnost prodávala za 1459 korun za metr krychlový, což je meziroční propad o 52 korun a nejméně od roku 2011. Přesto si vzhledem k situaci na trhu cenu pochvaluje.

Vzhledem ke kalamitní těžbě a k dopadu čím dál intenzivnějšího sucha a chřadnutí nejen smrků, ale už i jedlí, roste podíl umělé obnovy proti přirozené. A to přesto, že podnik už ustoupil od pasečného hospodaření a upřednostňuje výběrové zásahy - tzv. výchovné a světlostní zásahy pro podporu přirozené obnovy. Umělá obnova byla potřeba i proto, že sazenice kvůli nedostatku vody zasychaly. Ztráty sazenic se pohybovaly na úrovni 20 procent, což je také méně než celostátní průměr.

Vytěžit mohou Lesy města Brna za rok průměrně 53.500 metrů krychlových dřeva. Nyní mají za sebou šest let a pro kalamitní stavy mají ušetřeno zhruba 35.000 metrů krychlových.

Při obnově lesa se také snížila potřeba chemického ošetření, proti předloňskému roku o polovinu a jedná se o nejnižší spotřebu od roku 2011. "Přesto se představenstvo nerozhodlo k úplnému odklonu od používání glyfosátů. Považuji to za velké minus," uvedl ve zprávě předseda představenstva Mojmír Vlašín. Herbicid glyfosát považuje Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny za pravděpodobně karcinogenní.

Vedle hospodářského zázemí investovala firma i do rekreačního potenciálu, například v lesoparku Aktáky zřídila venkovní tělocvičnu. "Velký zájem je také o pobyt v korunách stromů, proto jsme postavili třetí Tree House na Babím lomu," uvedl ředitel společnosti Jiří Neshyba. Lesy nabízejí pět rekreačních objektů a tržby loni z pronájmu činily 1,6 milionu, přitom ještě před pár lety se jednalo o zanedbatelné částky.

Společnost se stará o 6000 hektarů hospodářských lesů a o 2200 hektarů lesů, které slouží třeba k rekreaci a pedagogické činnosti, část je také bezzásahovým územím. V lesích je i řada chráněných území. Jen malá část celkové rozlohy se nachází v Brně. Městské lesy, které Brno získalo hlavně v 17. a 18. století, sahají až na sever Blanenska a na západ až do kraje Vysočina v okolí Velké Bíteše. Pro podnik pracovalo loni 82 lidí, což je meziroční nárůst o sedm.

Hospodaření Lesů města Brna (v mil. Kč):

  2013 2014 2015 2016 2017
Tržby 104,4 106,5 126,3 118,3 120,9
Zisk 14,8 15,1 15,7 12,1 12,2

Zdroj: výroční zprávy ve Sbírce listin

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

SVOL žádá ministra Tomana, aby sehnal peníze na ztráty lesníků

SVOL žádá ministra Tomana, aby sehnal peníze na ztráty lesníků

Lesnictví

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL) vyzvalo ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD), aby požádal vládu a Sněmovnu o peníze na úhradu...

Čti dál
Rozhovor s Josefem Vojáčkem, generálním ředitelem Lesů ČR

Rozhovor s Josefem Vojáčkem, generálním ředitelem Lesů ČR

Lesnictví

Rozsáhlý rozhovor redakce Lesnické práce s Josefem Vojáčkem se uskutečnil jen dva týdny po jeho nástupu do čela podniku. Odpovědi ukazují realistické hodnocení současné situace...

Čti dál
MZe vydalo metodiku obnovy lesa po kůrovcové kalamitě

MZe vydalo metodiku obnovy lesa po kůrovcové kalamitě

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Ústavem pro hospodářskou úpravu lesů zveřejnilo první etapu Generelu obnovy lesních porostů po kalamitě. Jde o metodiku, která obsahuje souhrn...

Čti dál
Zajímavosti ze stavby dřeva

Zajímavosti ze stavby dřeva

Dřevařství

Dřevo je jednou z nejvýznamnějších obnovitelných surovin. Díky svému vzhledu, snadné dostupnosti, jednoduché opracovatelnosti a jeho vlastnostem, se využívá pro široké řady aplikací. Vlastnosti dřeva...

Čti dál

12°C

ČR - aktuální počasí

Slunečno

Vlhkost: 73%

Vítr: 11.27 km/h

  • 17 Říj 2018 20°C 7°C
  • 18 Říj 2018 20°C 7°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby