Přihlásit

Lesy mají ustoupit lyžařům (MF Dnes)

LIBEREC Masivní odlesňování je v plánu na Ještědu, jehož svahy se mají stát v budoucnu bezpečnější a přívětivější zejména pro rodiny s dětmi. Aby se plán mohl naplnit, má lyžařům ustoupit na sedm hektarů lesa.

Vyplývá to z dokumentace pro posouzení dopadů na životní prostředí. V plánu nového provozovatele skiareálu, firmy Tatry Mountain Resorts (TMR), je výstavba osvětlené sjezdovky, rozšíření sjezdových tratí a odjezdové cesty z areálu. Celkově se v souladu s územním plánem počítá s odlesněním sedmi hektarů městských pozemků.

Další ještědská sjezdovka nese v plánech název Nová Skalka a má vést v blízkosti nynější lanovky Skalka. Napojovat se má na stávající sjezdovku Skalka. Kvůli tomu je v plánu odlesnění ploch o rozloze přes 59 tisíc metrů čtverečních, tedy zhruba šesti hektarů. Součástí má být vybudování rozvodů pro umělé zasněžování a večerní osvětlení. Ve světle lamp mají lyžaři příště vytáčet obloučky tady a ne na dosud osvětleném úseku F10 Pod lany.

„Profil sjezdovek ve Skiareálu Ještěd je jeho největší slabinou. S postupným rozšiřováním stávajících sjezdovek a výstavbou nových chceme na Ještědu vybudovat rodinné středisko. Takový je trend a my ho vnímáme. Jde nám samozřejmě i o bezpečnost pro celé rodiny, čemuž mají napomoci široké, přehledné a modré sjezdovky. Skiareál Ještěd je v současné době spíše pro sportovního lyžaře, a ne zcela vhodný pro děti," přiblížil plány ředitel skiareálu Jakub Hanuš. Podle něj Ještědu chybí modrá páteřní sjezdovka dostupná z centrálního parkoviště nebo od tramvaje. „Pro rodiče s dětmi je náročné se přesunout až na modré Pláně a po lyžování zpět přes červenou sjezdovku dolů. Nová Skalka o délce 1,6 kilometru s šířkou místy až 50 metrů tento problém vyřeší. Navíc bude osvětlená, takže návštěvníci se konečně dočkají i kvalitního večerního lyžování, od kterého si hodně slibujeme," uvedl Hanuš.
TMR věří, že lyžaře na nové sjezdovce přivítá už během zimní sezony 2019/2020.

Plány počítají i s rozšiřováním sjezdových tratí Slalomák a Liberecká. Dokumentace v souhrnu na těchto sjezdovkách zmiňuje odlesnění 5 407 metrů čtverečních.

Více místa má být pro lyžaře i na Beranově cestě. Vede lesem a propojuje areál sjezdovky Skalka a Slalomák. Podle záměru se na ní má odlesnit 5 314 metrů čtverečních.

I tato cesta hraje v modernizaci areálu důležitou roli, protože kopec lépe propojí. A odjezd lyžařů z areálu na centrální parkoviště má být celkově komfortnější. V plánu je umělé zasněžování. V šachtách pod povrchem cesty se proto počítá s vybudováním vysouvacích hydrantů, aby bylo možné v zimě připojit zasněžovací děla a tyče. „Beranova cesta by se měla stát důležitým spojem mezi horní a dolní částí areálu. Návštěvníci tak budou moci volně lyžovat po celém areálu a po lyžování se pohodlně vrátit na centrální parkoviště.

Tento dojezd přes Beranovu cestu bude široký asi deset metrů," naznačil záměr Jakub Hanuš.
V souvislosti s odlesňováním v návaznosti na současnou podobu areálu se v záměru upozorňuje na to, že se zvýší fragmentace (zůstanou relativně malé, izolované oblasti lesa - pozn. red.) lesních porostů. „S možným dopadem na jejich stabilitu, na faunu a flóru, případně krajinný ráz."

Nový a druhově rozmanitý prales na Ještědském hřebeni Společnosti přátel přírody, na který prostřednictvím sbírky přispívají dárci, má zhruba 35 hektarů. „Kácení kvůli sjezdovkám zásah do přírody samozřejmě je. I když sedm hektarů asi existenci druhů rostlin nebo živočichů neovlivní. Spíš mě mrzí, že se v Liberci aktuálně řeší takovéto věci a ne třeba lepší hospodaření s vodou, aby se ji dařilo víc držet v krajině," domnívá se Jan Korytář, zakladatel Společnosti přátel přírody – Čmelák.

Lesům na Ještědu podle něj nicméně nepomůže ani to, že se nerozběhnou práce na jejich obnovu. Odbor strategického rozvoje, jenž patřil pod Korytáře v době jeho působení na radnici, připravil sice žádost o dotaci, ale odbor hlavního architekta, který zase spadal pod bývalého primátora Batthyányho, nedal potřebné stanovisko. Údajně pro rozpor s územním plánem.

Projekt měl na Ještědu stabilizovat rozsáhlé smrkové monokultury a přeměnit je na druhově pestřejší a tím odolný les. Podle Korytáře se přitom plány na výsadbu nekřížily s místy, kde by se mělo kácet kvůli rozšiřování areálu. „Působí to na mě tak, že to byl další z naschválů. Ale výsadba na Ještědu je do budoucna potřeba. Je tam hodně smrků a za pár let to tam kvůli suchu a kůrovci může vypadat jako v Jeseníkách, kde je obrovská kůrovcová kalamita. Pak to může být průšvih," domnívá se Korytář.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

IDNES.cz: Čínské firmy masivně těží lesy na Sibiři

IDNES.cz: Čínské firmy masivně těží lesy na Sibiři

Lesnictví

Čínské firmy za zády Moskvy masivně vytěžují lesy na Sibiři. Zatímco Rusko zákonem omezuje vlastní vývozce dřeva, čínští dřevaři využívají trhlin v systému a surovinu...

Read more
Konfederace zaměstnavatelů kritizovala stát kvůli pomalému řešení kalamity

Konfederace zaměstnavatelů kritizovala stát kvůli pomalému řešení kalamity

Lesnictví

Aktualizováno 20. 11. Zástupci zaměstnavatelů kritizovali stát kvůli kůrovci, opatření podle nich nebyla dostatečná. Stát by měl více řešit chybující vlastníky lesů, kteří nedodržují opatření...

Read more
SVOL předalo petici "za prosperující lesy" poslancům

SVOL předalo petici "za prosperující lesy" poslancům

Lesnictví

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů předalo 13. listopadu „Petici za zdravé a prosperující lesy pro příští generace" místopředsedovi Petičního výboru Poslanecké sněmovny Stanislavu Blahovi...

Read more
Sněmovní výbor podpořil rozpočet MZe na příští rok, obává se kůrovce

Sněmovní výbor podpořil rozpočet MZe na příští rok, obává se kůrovce

Lesnictví

Sněmovní zemědělský výbor podpořil 7. 11. 2018 návrh rozpočtu ministerstva zemědělství na příští rok. Příjmy mají činit 35,3 miliardy a výdaje 57,4 miliardy korun. Rozdíl...

Read more

1°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 88%

Vítr: 20.92 km/h

  • 21 Lis 2018 2°C 0°C
  • 22 Lis 2018 3°C 0°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby