Přihlásit

Lesy decimuje kůrovec. Vědci přišli na způsob, jak ho ničit (Českobudějovický deník)

Čeští vědci jsou blízko objevu, který by mohl účinně odvrátit nastávající katastrofu v tuzemských lesích.
Ty jsou v posledních letech nebývale decimovány kůrovcem, a přestože se lesníci snaží proti lýkožroutům bojovat chemicky i mechanicky, výsledný efekt je pořád slabý.
Škody jdou do desítek miliard korun a třeba některé partie Jeseníků nejsou zelené, ale hnědé.
Změnit by to mohla nová technologií tzv. plynování pomocí látky EDN. Jde o chemicky aktivní látku, jejíž účinky už skoro rok ověřují vědci z Výzkumného ústavu rostlinné výroby (VÚRV), České zemědělské univerzity (ČZU) a tým odborníků z Lučebních závodů Draslovka Kolín. Společně zatím mluví o malé senzaci.
Oč jde? Lesníci začali zkoušet novou technologii – tzv. fumigaci, kdy se poražené dřevo pokryje plachtou a pod ni se začne vhánět insekticidní plyn – v tomto případě látka EDN vyvinutá v Česku.

SLIBNÁ METODA

„Testování začalo v loňském roce, kdy proběhlo několik testovacích fumigací. Dosavadní výsledky ukazují vynikající účinnost na podkorní hmyz," popsal Deníku Ondřej Vybíral z Lesní správy Arcibiskupství pražského. Ta nyní obhospodařuje asi 22 tisíc hektarů lesa na území Čech a částečně i Vysočiny a v jejích porostech se zkoušky provádějí.
V současné době mají lesníci na výběr několik metod, jak řešit napadení kůrovcem. Všechny ale mají nějaké limity.
Lesníci mohou neustále v nakažené stromy vyhledávat, kácet a odvážet pryč. V úvahu připadá i odkornění stromů pomocí speciálního stroje, ale ten je náročný na čas a lidskou sílu.
Další možností je „běžný" chemický postřik, jenže ten nezahubí kůrovce uvnitř dřeva a lýkožrout může při další manipulaci s kůrou vylétnout a napadnout další stromy. Jediným rychlým řešením použitelným přímo v lese jsou právě plynné insekticidy, jejichž malé molekuly relativně rychle pronikají celým profilem dřeva a ihned hubí všechna vývojová stadia škůdce, tj. vajíčka, larvy, kukly a dospělé jedince.

BEZPEČNÁ NÁHRADA

Celosvětově se v plynné formě používal dosud metylbromid, EU však jeho použití zakázala, protože ničí ozonosféru. Český EDN a výzkumným týmem navržená technologie fumigace je od té doby první účinnou náhradou.
„Ukázalo se, že několikahodinová fumigace při použití látky EDN dosahuje až stoprocentní usmrcení několika druhů kůrovců. Navíc aplikace nezanechává na dřevě žádné negativní stopy," popsal člen výzkumného týmu Václav Stejskal z Výzkumného ústavu rostlinné výroby. Vědci proto hodlají pokračovat a přivést technologii do běžného užívání.
„Nyní je nutné postavit mezioborový tým k dalším potvrzujícím pokusům přímo v lesním porostu. Pokud se výsledky výzkumu potvrdí a podaří se i zavedení do praxe, bude to zcela zásadní aplikovaný výstup českého výzkumu," zdůrazňuje Radek Aulický z VÚRV.

STÁT POSLAL MILIONY

Na unikátní projekt deseti miliony korun přispěl i stát, a to prostřednictvím Technologické agentury ČR. „V současné době řádí kůrovcová kalamita nejen v českých lesích, ale také v Polsku, Slovensku a Německu. Je mimořádného rozsahu.
Jen v letošním roce se odhadují ztráty v lesích na území ČR v řádu několika miliard korun. Hrozí, že části lesů na Moravě a Jižních Čechách zcela zmizí," varuje předseda Technologické agentury Petr Očko.
Zajímavostí je fakt, že na světě existuje nyní jen pět registrovaných chemických aktivních látek k fumigování škůdců. Hned dvě z nich s názvy Bluefume a EDN vlastní a vyrábí kolínská Draslovka. Jejich cílem teď jsou celosvětové registrace, pokročily v USA, Austrálii i na Novém Zélandu.

Komentáře   

+3 # Máchal 2018-05-04 08:30
Chybí jedna důležitá informace, a to co se stane s tím fumigantem po aplikaci. Pokud se pouze zvedne ta plachta a ten prevít se vypustí do éteru, tak jsme se možná jen zas posunuli o závit výš ve spirále účinnějších a účinnějších prostředků, jak řešit důsledky a důsledky důsledků, ne příčiny. Řešil někdo možnost vzniku rezistence kůrovců, kteří budou dostávat malé dávky vypuštěné z pod plachty do lesa? A hlavně - řešil někdo dopady na ostatní složky lesní fauny? Ten oblak jedu, který pak vyprášíme do vzduchu nikoho nezajímá? Ten metylbromid byl asi původně taky velká senzace, ostatně stejně jako "neškodné" DDT a spousta dalších. Není problém v něčem jiném, než v málo účinném zabíjení brouka v kládách, které už máme vytěžené na skládce?
+17 # zelení hájové 2018-05-03 16:14
Konec datlů v Čechách a Moravě též. Vytěžit se to musí stejně a asanace na skládkách toho tolik až neřeší, ale prachy na výzkum je třeba čerpat a chemie se musí podporovat :-x
+5 # Pavel Boucký 2018-05-04 07:22
Přesně tak. Asanace na skládkách může být a určitě je dobrá věc a uváděný postup ji může zefektivnit , ale nemůže zafungovat v okamžiku, kdy velká část brouka stihne vyletět ze stromů nastojato Na skládkách, kolem kterých procházím, vidím pouze významný podíl sterilních souší, které logicky je zbytečné asanovat. Problém není kůrovec, ale podstatné změny ekologických podmínek, které přispěly k jeho tak výrazné gradaci. A podle mne potřebnější není hledat řešení, jak zastavit nezastavitelné, ale spíš řešit postupy a principy obnovy lesa po tomto průšvihu. A to nevyřeší trocha chemikálií, ale půjde o dost komplikovaný sled kroků a opatření s dlouho nejasným výsledkem.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Senát umožnil účinnější zásahy proti kůrovcové kalamitě

Senát umožnil účinnější zásahy proti kůrovcové kalamitě

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství zřejmě bude moci kvůli boji s kůrovcem přijímat opatření obecné povahy, kterými zasáhne do zákonného rámce hospodaření v lesích. Zásahy by se týkaly...

SVOL požaduje zvýšení dotací pro lesníky v roce 2020 na pět miliard

SVOL požaduje zvýšení dotací pro lesníky v roce 2020 na pět miliard

Lesnictví

Aktualizováno 20. 3. Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR požaduje od státu na příští rok pro lesníky pět miliard korun na obnovu lesa...

Sněmovna podpořila vládní návrh na rychlejší opatření proti kůrovci

Sněmovna podpořila vládní návrh na rychlejší opatření proti kůrovci

Lesnictví

Opatření podporující boj s kůrovcovou kalamitou asi budou moci nově stanovit ministerstvo zemědělství, krajské úřady a obce s rozšířenou působností. Opatření by měla okamžitou platnost...

Lesníci sčítají škody po vichřici Eberhard

Lesníci sčítají škody po vichřici Eberhard

Lesnictví

Aktualizováno 15. 3. Vichřice Eberhard poničila z neděle na pondělí státnímu podniku Lesy ČR asi milion metrů krychlových dříví. Pro celé území České republiky to...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby