logo Silvarium tisk

Plantáže na teakové dřevo se teď Lesy ČR snaží zbavit, projekt je prodělečný a nemají o něj zájem ani vědci. Hradec Králové - Manažeři státních lesů zase po

Hradec Králové - Manažeři státních lesů zase po letech vyrazí do jihoamerické Nikaraguy, kde královéhradecká firma spoluvlastní plantáž na teakové dřevo. Jenže teď tam pojedou osmdesátihektarovou nemovitost prodávat, už ne ji rozvíjet. Devět let starý kontroverzní projekt je totiž na prodej.

"Kolega už má letenku. Vstoupili jsme do intenzivních jednání s českou ambasádou v Nikaraguy. Doufáme, že nám pomohou. Oni jsou přesvědčení, že to nebude problém, že to je prodatelné," říká generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád.

Nápad na pěstování exotické dřeviny na druhé straně polokoule se zrodil v hlavách zaměstnanců Lesů kolem roku 2005. Mělo jít o výhodný byznys, teakové dřevo je lukrativní komodita. Zároveň to mělo pomoct českým vědcům, kteří by tam jezdili bádat.

"Lidé, kteří byli u zrodu, tvrdí, že to uspět mohlo. Že to měla být tiskárna na peníze, jen se to špatně uchopilo," pokyvuje hlavou Szórád a dodává: "Já si to nemyslím. Nebyl jsem ale u zrodu."

Státní lesy do projektu, který je po celou dobu své existence v minusu, investovaly nižší desítky milionů korun, Szórád to odhaduje zhruba na dvacet milionů. "Aktuálně tam posíláme asi pětadvacet tisíc dolarů ročně, což má stačit na ostrahu. Víc do toho vkládat nechceme," říká.

Společnost, která do státního rozpočtu plánuje letos poslat na šest miliard korun, je v nikaragujské plantáži pouze polovičním spolumajitelem, druhých 50 procent má královéhradecký developer Fato.
Vědci plantáž nechtějí

"Takže aby se to prodalo, musí s tím souhlasit i druhá strana. Můžu doufat, že to vyjde. Jednáme s nimi průběžně, když za to dostanou dost peněz, prý budou souhlasit," tvrdí Szórád, který Lesy ČR vede od jara 2014, předtím působil mimo jiné ve švédské Ikee.

Plantáž už Lesy nabízely Mendelově univerzitě v Brně, ta to ale podle Mladé fronty Dnes odmítla. Podle Daniela Szóráda je přitom spolupráce s akademickou sférou jedinou možností, která by opravňovala to, aby státní podnik investoval do nemovitostí v tak vzdáleném místě, jako je Nikaragua. "Já bych si dovedl představit, že podnik našeho typu bude mít zahraniční projekt, s nímž třeba pomůže ozelenit nějaký kus světa. Ale to by nemohla být investiční záležitost, spíš prestižní věc, forma pomoci," vysvětluje.
Neznáme jejich mentalitu

Za nesmysl ale považuje, aby se tam Lesy ČR snažily podnikat: "Už jen proto, že to tam neznáme, nejsme schopní se srovnat s tamní mentalitou, nemůžeme tam sehnat pořádně lidi. Platíme strážce, kteří to hlídají, ale jestli to střeží efektivně, nevím."

Projekt v Nikaragui se už v minulosti dostal do zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu, který prověřoval hospodaření státního podniku. Upozornil mimo jiné na to, jak tam vysocí manažeři firmy létali oficiálně na služební cesty, které ale ze všeho nejvíc připomínaly dovolené. Daňové poplatníky to ale vyšlo na stovky tisíc.

Myslí si tedy nynější šéf Lesů, že to byl od počátku špatný projekt, který měl sloužit jen k vysávání erárních peněz? "Já si myslím, že ani ne. Že to byly jen bláznivé ambice. Nezdá se mně, že by se na tom někdo zahojil. Možná někomu dělalo radost, že tam mohl létat, ale víc bych v tom neviděl."

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě