logo Silvarium tisk

Tma začíná být ohroženým a zároveň chráněným „druhem”. V pondělí 4. března byla na horské chatě Švarná Hanka na Gruni ve Starých Hamrech v okrese Frýdek Místek, v Moravskoslezském kraji, vyhlášena česko - slovenská Beskydská oblast tmavé oblohy (BOTO).

Stalo se tak podpisem Memoranda vyhlašujícího tuto oblast zástupci zainteresovaných institucí a organizací, Lesů České republiky, České astronomické společnosti, Slovenskej astronomickej spoločnosti pri SAV, Správy CHKO Beskydy a Štátnej ochrany prírody SR, Správy CHKO Kysuce. Kromě ochrany nočního životního prostředí poskytne BOTO také informačně turistický program a počítá s pravidelnými veřejnými akcemi pod tmavou oblohou. Lesy ČR se již v roce 2009 staly partnery vůbec prvního podobného projektu v ČR, česko - polské Jizerské oblasti tmavé oblohy v Jizerských horách, která vznikla i jako první mezinárodní oblast tohoto druhu na celém světě. BOTO je druhým takovým územím u nás.

Světelné znečištění je důsledkem nehospodárného nakládání se světlem. Ruší přirozenou noční tmu a biorytmy všech živých organismů (včetně člověka), které tmu potřebují k efektivnímu spánku a životu. Ani tma Beskyd není absolutní, tu již v Evropě nenajdeme. Noční obloha Beskyd však přesto patří mezi oblasti, které jsou vůbec nejméně v ČR narušeny umělým osvětlením. Upozornit na to, že tma začíná být ohroženým druhem, a že pro ochranu našeho přirozeného nočního prostředí musíme něco udělat, to jsou jedny z hlavních úkolů všech takto vyhlašovaných oblastí.

”Naše partnerství v tomto projektu považujeme za přínosné. V Beskydech dlouhodobě usilujeme o to, aby les a příroda celkově byly obhospodařovány trvale udržitelným způsobem. Počítáme s tím, že budeme celý projekt informačně podporovat. Věříme, že Beskydská oblast tmavé oblohy přiláká do beskydských lesů další nové návštěvníky,” říká Michal Gaube, ekonomický ředitel Lesů ČR, pověřený řízením podniku.

Z oblasti tmavé oblohy v Beskydech je stále vidět Mléčná dráha a dokonce i polární záře, počet hvězd viditelných očima je zde kolem 2000, zatímco ve městech je to 200 a ve velkoměstech pouhých 20. Na noční obloze nad Beskydami je patrný například i další zvláštní jev, takzvané zodiakální neboli zvířetníkové světlo. To je nejvíc patrné v době jarní a podzimní rovnodennosti, tedy i v těchto dnech. Je to mlhavý pás podobný Mléčné dráze, který vystupuje z obzoru. Jedná se o Sluncem osvětlený meziplanetární prach.

Velikost oblasti je 308 km². Oblast leží na česko - slovenské hranici se středem kolem obcí Staré Hamry a Bílá, dále BOTO zahrnuje katastry obcí Čeladná, Morávka, Krásná, Horní Bečva, Ostravice, Makov, Korňa, Turzovka, Vysoká nad Kysucou a Klokočov. Při vzniku oblasti tmavé oblohy spolu na problematice světelného znečištění spolupracují různé subjekty, od astronomů přes ochranáře přírody až po lesní správce. V samotných Beskydech je zachovalá příroda a vyhlášená chráněná krajinná oblast, připomínající si v těchto dnech 40 let od svého založení, do které je možné noční životní prostředí snadno začlenit.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě