Přihlásit

Lesy Č. Krumlov čekají letos větší problémy s kůrovcem než loni (ČTK)

Český Krumlov 18. března (ČTK) - Firma Lesy města Český Krumlov vytěžila loni 10.000 metrů krychlových dřeva. Z toho bylo 5713 metrů krychlových kůrovcového dřeva, meziročně téměř o 80 procent víc. Letos čeká podnik ještě horší dopad kůrovcové kalamity. Firma dostává za dříví méně peněz a platí více za sazenice, protože holin, jež je nutné zalesnit, přibývá. ČTK to dnes po valné hromadě firmy řekl její jednatel Miroslav Štoll. Společnost obhospodařuje 1329 hektarů lesů.

"Kůrovec byl, je a bude zásadní problém i pro letošní rok. Měl vliv na všechno: na snížení prodejní ceny dřeva, na zvýšení cen sadebního materiálu, zvýšení našich výrobních nákladů," řekl jednatel. Z 10.000 metrů krychlových dřeva bylo 1000 metrů krychlových z polomů.

Přestože Lesy Český Krumlov loni zpracovaly 90 procent kůrovcové hmoty ke konci září, Štoll čeká, že letos budou kůrovcové těžby ještě větší. "Příčinou je jednak globální klimatická změna, kdy porosty opravdu trpí suchem, netýká se to jenom smrku, ale i ostatních dřevin. A jednak je populace kůrovce opravdu vysoká," řekl jednatel.

Metr krychlový kůrovcového dříví prodává podnik za 1100 Kč. Za poslední čtyři roky klesla cena o 700 Kč. Problém je podle Štolla i to, že podniku schází kulatina ve vyšší kvalitě. Ta se před třemi lety prodávala za 2500 Kč za metr krychlový, nyní je to necelých 1800 Kč. Dříve bylo kvalitnější kulatiny 90 procent, dnes jí je minimum. "Rozevírají se nůžky: dostáváme méně peněz za dříví, platíme víc za sazenice," řekl Štoll.

Firma se obává novely lesního zákona, která umožní ponechat v některých regionech množit kůrovce bez zásahu a přemístit výrobní kapacity jinam. "Sousedíme s oblastmi Lesů ČR, kde zřejmě k této situaci dojde. Máme obavu o napadení našich porostů," řekl Štoll.

Podniku nepomohlo loni ani to, že stát zvýšil dotaci na podporu melioračních a zpevňujících dřevin z devíti na 12 korun. Nepokrylo to ani zvýšenou cenu sazenice. "Její cena vzrostla o víc než o tři koruny, od jara do podzimu. Je nedostatek sadebního materiálu, vznikají holiny, které je nutné zalesňovat," řekl Štoll.

Jediným účinným nástrojem proti kůrovci je podle něj včas najít napadené stromy a zlikvidovat je. Oba lesníci podniku se tomu od poloviny června do poloviny října věnují na sto procent. Lesy města Český Krumlov mají roční výnosy kolem 15 milionů Kč. Provozní zisk byl loni 700.000 Kč. Podnik má pět stálých zaměstnanců a najímá si živnostníky pro práce v lese.

Česko se s kůrovcovou kalamitou potýká několik let. Stav lesů je nyní označován za nejhorší za posledních 250 let. Dopady sucha a následná kůrovcová kalamita již zasáhly třetinu lesů v ČR. Na zásahy v lesích poškozených kůrovcem a jejich obnovu půjde letos od státu 1,15 miliardy korun, což je dvojnásobek proti loňsku.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Veletrh WOOD-TEC 2019 se zaměří na digitální výzvy blízké budoucnosti

Veletrh WOOD-TEC 2019 se zaměří na digitální výzvy blízké budoucnosti

Komerční zpráva

Letošní Mezinárodní veletrh pro dřevozpracující a nábytkářský průmysl WOOD-TEC proběhne na brněnském výstavišti od 29. října do 1. listopadu. Už v minulém ročníku se WOOD-TEC...

Rakouští lesníci protestovali na hranici s ČR proti dovozu dřeva

Rakouští lesníci protestovali na hranici s ČR proti dovozu dřeva

Lesnictví

Zhruba pět stovek rakouských lesníků protestovalo 18. 7. na hranici s Českem proti dovozu levného dřeva ze zahraničí. S odvoláním na místní zemědělský svaz o...

Obchodní ředitel LČR K. Vinš skončil, prozatím ho nahradí V. Krchov

Obchodní ředitel LČR K. Vinš skončil, prozatím ho nahradí V. Krchov

Lesnictví

Aktualizováno 19. 7. Obchodní ředitel státního podniku Lesy České republiky (LČR) Karol Vinš (57) v pondělí 8. 7. ve funkci skončil. Učinil tak na vlastní...

Zástupci SVOL lesů žádají o pomoc premiéra

Zástupci SVOL lesů žádají o pomoc premiéra

Lesnictví

Jednání o finanční pomoci vlastníkům lesů pro zvládnutí následků kůrovcové kalamity vláda odložila na 22. července. "Odsouvání problému, nejasnosti kolem pravidel a licitování kolem částky...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby