Přihlásit

Lesy Č. Krumlov čekají letos větší problémy s kůrovcem než loni (ČTK)

Český Krumlov 18. března (ČTK) - Firma Lesy města Český Krumlov vytěžila loni 10.000 metrů krychlových dřeva. Z toho bylo 5713 metrů krychlových kůrovcového dřeva, meziročně téměř o 80 procent víc. Letos čeká podnik ještě horší dopad kůrovcové kalamity. Firma dostává za dříví méně peněz a platí více za sazenice, protože holin, jež je nutné zalesnit, přibývá. ČTK to dnes po valné hromadě firmy řekl její jednatel Miroslav Štoll. Společnost obhospodařuje 1329 hektarů lesů.

"Kůrovec byl, je a bude zásadní problém i pro letošní rok. Měl vliv na všechno: na snížení prodejní ceny dřeva, na zvýšení cen sadebního materiálu, zvýšení našich výrobních nákladů," řekl jednatel. Z 10.000 metrů krychlových dřeva bylo 1000 metrů krychlových z polomů.

Přestože Lesy Český Krumlov loni zpracovaly 90 procent kůrovcové hmoty ke konci září, Štoll čeká, že letos budou kůrovcové těžby ještě větší. "Příčinou je jednak globální klimatická změna, kdy porosty opravdu trpí suchem, netýká se to jenom smrku, ale i ostatních dřevin. A jednak je populace kůrovce opravdu vysoká," řekl jednatel.

Metr krychlový kůrovcového dříví prodává podnik za 1100 Kč. Za poslední čtyři roky klesla cena o 700 Kč. Problém je podle Štolla i to, že podniku schází kulatina ve vyšší kvalitě. Ta se před třemi lety prodávala za 2500 Kč za metr krychlový, nyní je to necelých 1800 Kč. Dříve bylo kvalitnější kulatiny 90 procent, dnes jí je minimum. "Rozevírají se nůžky: dostáváme méně peněz za dříví, platíme víc za sazenice," řekl Štoll.

Firma se obává novely lesního zákona, která umožní ponechat v některých regionech množit kůrovce bez zásahu a přemístit výrobní kapacity jinam. "Sousedíme s oblastmi Lesů ČR, kde zřejmě k této situaci dojde. Máme obavu o napadení našich porostů," řekl Štoll.

Podniku nepomohlo loni ani to, že stát zvýšil dotaci na podporu melioračních a zpevňujících dřevin z devíti na 12 korun. Nepokrylo to ani zvýšenou cenu sazenice. "Její cena vzrostla o víc než o tři koruny, od jara do podzimu. Je nedostatek sadebního materiálu, vznikají holiny, které je nutné zalesňovat," řekl Štoll.

Jediným účinným nástrojem proti kůrovci je podle něj včas najít napadené stromy a zlikvidovat je. Oba lesníci podniku se tomu od poloviny června do poloviny října věnují na sto procent. Lesy města Český Krumlov mají roční výnosy kolem 15 milionů Kč. Provozní zisk byl loni 700.000 Kč. Podnik má pět stálých zaměstnanců a najímá si živnostníky pro práce v lese.

Česko se s kůrovcovou kalamitou potýká několik let. Stav lesů je nyní označován za nejhorší za posledních 250 let. Dopady sucha a následná kůrovcová kalamita již zasáhly třetinu lesů v ČR. Na zásahy v lesích poškozených kůrovcem a jejich obnovu půjde letos od státu 1,15 miliardy korun, což je dvojnásobek proti loňsku.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

ČHMÚ zpřístupnilo mapu sumy efektivních teplot ve vztahu k rojení kůrovců

ČHMÚ zpřístupnilo mapu sumy efektivních teplot ve vztahu k rojení kůrovců

Lesnictví

Teploty mají významný na rychlost vývoje kůrovců. Čím vyšší jsou průměrné teploty, tím je vývoj kůrovců rychlejší. Proto vznikla nová mapová informace zveřejňující sumu efektivních...

ČSÚ: Nahodilá těžba v roce 2019 představovala 95 % těžby celkové

ČSÚ: Nahodilá těžba v roce 2019 představovala 95 % těžby celkové

Lesnictví

Těžba dřeva vloni dosáhla 32,6 mil. m3 dřeva bez kůry, což představuje doposud rekordní objem vytěženého dříví. Došlo také k výraznému nárůstu plochy umělého zalesňování...

SLŠ: Průběh jarního počasí zásadně ovlivnil stav kultur v lesích

SLŠ: Průběh jarního počasí zásadně ovlivnil stav kultur v lesích

Lesnictví

Nízká půdní vlhkost po suché zimě, velké rozdíly v denních a nočních teplotách v první půlce dubna a výrazný deficit srážek v průběhu celého dubna...

LČR za rok dokončily 70 staveb v rámci programu „Vracíme vodu lesu“

LČR za rok dokončily 70 staveb v rámci programu „Vracíme vodu lesu“

Lesnictví

Desítky nádrží, tůní a mokřadů, přírodní koryta potoků – Lesy České republiky vrací lesům a krajině vodu. V rámci největšího programu v historii státního podniku...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby