Přihlásit

Lesy budou úplně jiné, než jsou teď. Pokud nějaké budou (Deník N)

Čas na adaptaci lesů ze smrkových monokultur na smíšené lesy jsme promarnili, přesto ještě můžeme vyhrát. Cesta však bude složitější.

Když vědci před dvaceti lety upozorňovali na klimatickou změnu a její dopad na lesní porosty, mnozí si ťukali na čelo. Teď počítáme škody způsobené rozmáhajícím se kůrovcem, houbou václavkou, vichřicemi a nedostatkem vláhy.

Dlouho převládal napříč Evropou skepticismus vůči změně klimatu. Poslední dekáda však prokázala, že se planeta nejen otepluje, ale především se zvyšuje výskyt extrémních situací a mění se rozložení srážek během roku. Oba aspekty dohromady významně nahrávají rozšiřování smrkových škůdců, jako je kůrovec nebo houba václavka.

Co se stane, když se kůrovec přemnoží, pocítily české lesy hlavně loni na severní Moravě a na Vysočině, kdy drobný brouček ve spolupráci s větrem proměnil širé lesy v holiny. Podle Jiřího Koželuha z Hnutí Duha jen loni rozsah kalamitní těžby na severní Moravě překonal těžbu na Šumavě po orkánu Kyrill.

Vědci napříč Evropou se přitom shodují, že se loňská katastrofa se může v dalších letech opakovat, a to s ještě větší intenzitou.

PROJEDENÁ PŘÍLEŽITOST

Podle vědců se mělo začít s aktivní adaptací lesů na změnu klimatu už před dvaceti lety, kdy začala být rizika související s hospodařením orientovaným na smrk patrná. Nestalo se. Dnes řada odborných studií predikuje, že v roce 2060 budou až čtyři pětiny dnešní rozlohy smrkových lesů nevhodné pro pěstování právě této dřeviny.

Kdybychom volání vědců vyslyšeli už v počátku, mohly mít současné kalamitní situace mírnější průběh, nemuseli bychom řešit tak rozsáhlou ztrátu lesů napadených kůrovcem a pokles ceny smrkového dřeva. Zdravé dřevo by se odtěžilo a místo něj by se vysadily stromy přizpůsobené teplejšímu počasí. Tehdy ale požadavku na investice do přípravy na změnu klimatu naslouchal jen málokdo.
„Opatření na adaptaci lesů na změnu klimatu něco stojí. Situace k těmto dlouhodobým investicím nebyla přívětivá – nejen v České republice. Součástí aktivní agendy se tato témata stávají až teď, když čelíme kalamitám bezprecedentního rozsahu," komentuje situaci Tomáš Hlásny z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity.

Situace ale podle Hlásného není tak apokalyptická, jak může vypadat, pokud se lesní hospodáři důsledně zaměří spíš na pokalamitní obnovu než na boj s kůrovcem. Ten bude totiž s měnícím se klimatem stále obtížnější, až nereálný.

„Poslední desetiletí jsme nevyužili správně, ale ještě to neznamená, že nemůžeme dělat vůbec nic. Máme ale mnohem omezenější možnosti," doplňuje Hlásny s tím, že zaspala většina Evropy, nejen Česká republika. Cesta, kterou výzkumníci i ekologové dlouhodobě navrhují, je nahradit současné smrkové monokultury druhově a věkově pestřejším porostem převážně smíšených lesů. Problém ale je, jak najít optimální ekologické a zároveň ekonomické řešení a kde vzít dostatek malých listnáčů, modřínů a jedlí, které by se vysadily na kalamitních lokalitách.

ELIŠKA ČERNÁ

Celý článek najdete v Deníku N.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

ČHMÚ zpřístupnilo mapu sumy efektivních teplot ve vztahu k rojení kůrovců

ČHMÚ zpřístupnilo mapu sumy efektivních teplot ve vztahu k rojení kůrovců

Lesnictví

Teploty mají významný na rychlost vývoje kůrovců. Čím vyšší jsou průměrné teploty, tím je vývoj kůrovců rychlejší. Proto vznikla nová mapová informace zveřejňující sumu efektivních...

ČSÚ: Nahodilá těžba v roce 2019 představovala 95 % těžby celkové

ČSÚ: Nahodilá těžba v roce 2019 představovala 95 % těžby celkové

Lesnictví

Těžba dřeva vloni dosáhla 32,6 mil. m3 dřeva bez kůry, což představuje doposud rekordní objem vytěženého dříví. Došlo také k výraznému nárůstu plochy umělého zalesňování...

SLŠ: Průběh jarního počasí zásadně ovlivnil stav kultur v lesích

SLŠ: Průběh jarního počasí zásadně ovlivnil stav kultur v lesích

Lesnictví

Nízká půdní vlhkost po suché zimě, velké rozdíly v denních a nočních teplotách v první půlce dubna a výrazný deficit srážek v průběhu celého dubna...

LČR za rok dokončily 70 staveb v rámci programu „Vracíme vodu lesu“

LČR za rok dokončily 70 staveb v rámci programu „Vracíme vodu lesu“

Lesnictví

Desítky nádrží, tůní a mokřadů, přírodní koryta potoků – Lesy České republiky vrací lesům a krajině vodu. V rámci největšího programu v historii státního podniku...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby