Přihlásit

Lesům mají od kůrovce pomoct Ukrajinci se sezonními vízy. Více než 500 jich ale do léta nebude, říká šéfka azylové politiky (iHNed.cz)

Plán, jak rychle dostat do lesů pracovní síly, se rýsuje.
Podle šéfky azylové politiky z ministerstva vnitra je nejpravděpodobnější přivést k nám na léto Ukrajince přes sezonní víza.
Měly by je zaměstnat přímo Lesy ČR nebo jejich subdodavatelé.

České lesy se potýkají s mimořádnou kůrovcovou kalamitou, jakou žijící odborníci nepamatují, a záchrana české krajiny se podle vlády neobejde bez pracovníků ze zahraničí. Potřeba jich jsou podle ministra životního prostředí Richarda Brabce tisíce a momentálně se řeší, jak je do Česka co nejrychleji dostat. Vládní plán nyní začíná získávat jasnější obrysy.

Nejpravděpodobnější cestou jsou sezonní víza, která se pracovníkům udělují na šest měsíců. Pro HN to po jednáních s ministry a premiérem v demisi uvedla šéfka odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Pavla Novotná. "Lovit" se budou pracovníci na Ukrajině.

Celý článek najdete zde.

Komentáře   

+3 # Pavel Boucký 2018-06-05 09:49
V devadesátých letech jsme jich na akciovce, dělající pro jednu LS, mívali na sezónu na pěstební práce, odkorňování apod. plný autobus. Od jara do zimy. K tomu ještě fungovali vlastní lidi i "dárečky" z pracáku a tak tak se vše potřebné stíhalo za běžného stavu. Takže toto je za současných problémů jako plivnout do moře .
+9 # Anderle 2018-06-05 06:55
V české republice pracují v lese především OSVČ. Vybavení dřevorubce cca 50 tis. a auto. Zaměstnávat chlapa s pilou je riziko, které na sebe nikdo nechce brát.
Pořízení traktoru je milion a víc.
Mzda podle výkonu, ne na hodinu. To je pro tyto lidi problém.
+6 # sanjasin 2018-06-04 22:34
Problém bude dostat dřevo z lesa pryč a odbyt a ne jeho vytěžení.
+9 # Hroch 2018-06-04 19:31
A co členové neziskovek?
Ti přece tolik milují přírodu!
A jistě by jich bylo víc jak 500.

Jenže - je to práce...
+2 # Pavel Boucký 2018-06-05 12:21
To jistě nemyslíte vážně. To, že lesáci dlouhodobě něco podělali, transformace státních lesů se moc nepovedla, nízkými mzdami se z lesa vyhnali ti, kteří měli zájem tam pracovat, to si musí lesní hospodářství vyřešit především samo. Ti rozumnější vlastníci lesů by měli z tučnějších let mít něco v punčoše. Teď, když se projevilo riziko podnikání v oboru, je načase z punčošky něco vytáhnout a platit. Konkurence v oboru pracovních sil je značná. Fabriky platí neuvěřitelné peníze a na přesvědčení lidí do lesa to bude chtít je přeplatit. Ačkoliv různé ekologické aktivisty nemiluju, vcelku správně poukazují na některé chyby v pojetí lesa jako ekosystému, páchané lesníky. Nemají vždy pravdu, nadsazují. Ale lesáci také paličatě hájí to své. Ona nejspíš jako ve všem bude pravda někde mezi, ale chce to asi přerušit válku a začít komunikovat. Teď už nejde jen o ryze lesnické odborné hledisko. Mnohé co učily a učí lesnické školy se mění nebo přestává platit. Musí se hledat jiné cesty a každý kousek rozumného nápadu bude dobrý. Kombinace odbornosti, zdravého selského rozumu a zaujetí pro věc má jistě šanci.
+6 # lesnar 2018-06-04 15:27
Jo, to bude dobrý. Doktoři z Ukrajiny se určitě snadno naučí používat zadávání NT dle OS. Jsou to jenom tři vzory. Opakuji: jenom 3!!! vzory. Z1/a; Z1/b; Z1/c. A LČR ušetří za spory o sankce vyúčtované na základě zmatečně psaných ZL a tudíž mnohdy neoprávněně vymáhaných sankcí....

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

V sedmi krajích vzniknou kvůli kůrovci krizové štáby

V sedmi krajích vzniknou kvůli kůrovci krizové štáby

Lesnictví

V sedmi krajích nejvíce postižených kůrovcovou kalamitou vzniknou krizové štáby pro rychlejší komunikaci s obcemi s rozšířenou působností. Půjde o Moravskoslezský, Olomoucký, Plzeňský, Jihočeský, Jihomoravský...

Čti dál
Těžba dřeva loni překročila devatenáct milionů metrů krychlových

Těžba dřeva loni překročila devatenáct milionů metrů krychlových

Lesnictví

Doplněno o grafy. Těžba dřeva v českých lesích loni stoupla o desetinu na rekordních 19,4 milionu metrů krychlových. Těžba tak pokořila rekord z roku 2007...

Čti dál
Hnutí Duha předalo vládě komplexní balíček opatření pro zdravé lesy

Hnutí Duha předalo vládě komplexní balíček opatření pro zdravé lesy

Lesnictví

Hnutí Duha vytvořilo balíček opatření, která by podle zmíněného návrhu pomohla k lepšímu stavu lesů v zemi. Po krátkém happeningu ho ve středu 13. 6...

Čti dál
Asociace nabízí tisíc romských pracovníků na boj proti kůrovci

Asociace nabízí tisíc romských pracovníků na boj proti kůrovci

Lesnictví

Asociace romských podnikatelů a spolků nabídla tisíc pracovníků, kteří jsou dlouhodobě evidováni na úřadech práce, na práci v lesích při boji proti kůrovci. Poslala proto...

Čti dál

13°C

ČR - aktuální počasí

Přeháňky

Vlhkost: 74%

Vítr: 28.97 km/h

  • 24 Čer 2018 16°C 10°C
  • 25 Čer 2018 20°C 9°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby