logo Silvarium tisk
Vysočina
(čtk)

Nebezpečí výskytu brouka zvyšuje teplé jaro, vysoký podíl smrkových lesů a zanedbání prevence

Jihlava - Lesy na Vysočině nebyly letos na rozdíl od předchozích dvou let zatím postiženy většími polomy.
Ale pozor. Kvůli nezvykle teplému a suchému jaru však hrozí kůrovcová kalamita. Tento brouk, který dokáže v lesích způsobit velké škody, se začal rojit dřív, než bývá obvyklé. „Poničená kulatina se bude těžko prodávat, protože na trhu je dřeva stále přebytek,” řekl František Kučera, ředitel pelhřimovských městských lesů a předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR.
První rojení kůrovce obvykle začíná kolem 20. dubna, na horách o několik týdnů později.

„Letos se ale začal rojit už kolem Velikonoc,” poznamenal ředitel Kučera. Trh se dřevem utrpěl kvůli třem kalamitám, které postihly nejen lesy v České republice, ale i v okolních zemích v posledních dvou letech. Loni začal váznout odbyt kvůli hospodářské krizi.
„V poslední době se situace maličko zlepšila v tom, že o něco stoupla poptávka po kvalitní surovině, ale ceny jsou stále nízké. Kdo nemusí, netěží,” podotkl Kučera.
Velká kůrovcová kalamita postihla Vysočinu naposled v roce 2004 jako důsledek předcházejícího teplého a suchého roku.
Před útokem kůrovce teď varuje i krajský úřad. Nebezpečí v kraji zvyšuje podle odborníků vysoký podíl smrkových lesů a velké množství drobných vlastníků lesů, kteří často bydlí jinde a zanedbávají preventivní opatření.

Odvolali několik správců Velké problémy kvůli kůrovci letos očekává i státní podnik Lesy ČR, který spravuje polovinu lesů v zemi. Na jejich majetku hrozí kalamita údajně i proto, že na některých lesních jednotkách jejich správci v minulých letech ochranu lesa proti kůrovci podcenili. Vedení podniku již v této souvislosti odvolalo z funkcí několik lesních správců, mimo jiné prý i v Ledči nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Kůrovec napadá zejména oslabené stromy. Důležité je zachytit jej do lapáků a lapačů při prvním rojení, protože v dalších generacích se množí geometrickou řadou. Napadený strom se musí pokácet. Pokud zůstane v lese, musí být kmen zbaven kůry nebo chemicky ošetřen.

* Brouk jako kalamita

Kůrovcová kalamita postihla Vysočinu naposledy v roce 2004. Kůrovec napadá zejména oslabené stromy. Důležité je zachytit jej do lapáků a lapačů při prvním rojení, protože v dalších generacích se množí geometrickou řadou.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě