logo Silvarium tisk

JAROSLAVA OČENÁŠOVÁ

Jablonec n. N. /ROZHOVOR/ - Mezi mnoha lidmi panuje názor, a jsou jím znepokojeni, že lesů u nás neustále ubývá. Jak to s našimi hvozdy vypadá, jsme se zeptali Ing. Petra Navrátila, CSc., z Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů, pobočka Jablonec nad Nisou

- Mnoho lidí je znepokojeno tím, že u nás neustále ubývá lesů. Můžete nám vysvětlit příčiny tohoto jevu?

Mě by velmi zajímalo, proč si toto lidé myslí, protože úplný opak je pravdou. Lesa u nás neustále přibývá, a dá se říci, že se to přibývání neustále zrychluje. Před dvěma sty lety byla na našem území lesnatost (tedy plošný podíl lesa v krajině) 24 %. Před deseti lety byla 33 % a poslední inventarizace lesů v roce 2004, zjistila lesnatost více než 34 %, a další přírůstky pokračují.

- Lesů je tedy dost. I dřeva?

Ano. I přes všechny kalamity, které naše lesy postihují, máme zjištěno, že i celková zásoba dřeva v lesích se také neustále zvětšuje. Když se nějaký les zmýtí, dorostou mezitím do dospělého věku lesy další. Víte, ten dojem o ubývání lesa je do velké míry způsoben tím, že lidský život je proti věku lesa krátký. Když někde přijdu na novou paseku, řeknu si, tady byl přece za mého mládí krásný vzrostlý les a už tu není. A neuvědomím si, že hned vedle vyrostl další les, který byl pasekou za časů mých prarodičů. Podívejte se na staré fotografie okolí Jablonce z přelomu devatenáctého a dvacátého století. V místech, kde jsou dnes lesy, byly tehdy louky. Málo kdo postřehl, jak za tu dobu zarostla krajina lesem, ale když se někde objeví nová paseka, je to pro lidi výrazná změna, které si povšimnou okamžitě.

- To lidé potřebují stále více dřeva, a proto vysazují další lesy, nebo je rozšiřují z ekologických důvodů?

To rozhodně nejsou hlavní důvody. Mimochodem, dřevo z nově založených lesů bude k dispozici až za sto let a to v dnešní době asi není ekonomická motivace pro většinu vlastníků. Lesy se rozšiřují na úkor zemědělské půdy. V dávných dobách naši předkové, když potřebovali zemědělskou půdu, aby tu mohli žít, s velkým úsilím a námahou odstraňovali lesní porosty a přeměňovali je na pole a louky. Mnohem později, když s rozvojem dopravy na parní a motorový pohon klesala potřeba tažných zvířat, a tedy i potřeba pěstovat pro ně píci, byly některé málo úrodné a špatně obdělávatelné louky zalesňovány. Dnes se les na některé zanedbávané zemědělské pozemky šíří sám, někde je dokonce zalesňování zemědělské půdy záměrně dotováno a podporováno.

- Kdo má takový zájem na tom, aby u nás ubývalo zemědělské půdy?

Například Evropská unie, která v rámci Programu rozvoje venkova poskytuje na zalesňování zemědělské půdy dotace. Pokud se rozhodnete zalesnit nějaký zemědělský pozemek, dostanete dotace na nákup sazenic, na výsadbu, pět let vám platí za ošetřování sazenic a patnáct let za to, že jste ukončili na pozemku zemědělskou výrobu. Jaký vliv má takové omezování zemědělské výroby na soběstačnost našeho státu ve výrobě potravin, o tom ať si každý udělá úsudek sám.

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě