Přihlásit

Lesníci vysadili v Českém lese tři a půl tisíce jedlí (Tachovský deník)

Podtitulek: Hospodáři se snaží obnovit původní druhovou skladbu v Českém lese
Autor: VÁCLAV ŠIMEK
Rubrika: TACHOVSKO

Přimda, Ostrůvek/ Správa CHKO Český les v letošním roce finančně podpořila vysazování jedle bělokoré v chráněné oblasti "Jde nám o zvyšování druhové diverzity lesů," řekl Deníku Jiří Kadera ze správy CHKO. Jinými slovy, lesníci se snaží ozdravit les tím, že se v něm budou nacházet ve větší míře původní dřeviny a sníží se podíl smrku.

"Na výsadbu a ochranu jedle bělokoré se nám podařilo sehnat dotaci ve výši přes tři sta padesát tisíc korun z národního dotačního programu ministerstva životního prostředí z programu péče o krajinu", pokračoval Kadera.
Podpořeny byly projekty v lesích CHKO Český les spravovaných Městskými lesy Domažlice a Lesy České republiky, s. p. - lesní správou Přimda.

Podle slov pracovníků správa i v budoucnu uvažuje o podpoře vlastníků při zvyšování druhové rozmanitosti lesních porostů.

"Český les má velkou lesnatost a lesní hospodářství je jednou z činností, které mají na stav území rozhodující vliv. Způsob lesnického hospodaření preferující smrkové holosečné hospodářství se znatelně podepsal na stavu většiny lesních porostů. V posledních desetiletích si vlastníci a správci lesů na území Českého lesa uvědomují důležitost ostatních dřevin, jako je jedle, buk, jilm, lípa a další. Ty v porovnání se smrkem nepřináší větší ekonomický užitek, přesto jsou nepostradatelnou součástí lesních ekosystémů," dodal Kadera.

Výsadba jedlí bělokorých se uskutečnila v lokalitách Ostrůvek a Farské bažiny. "Zde je původní přirozený les zastoupen ve vysoké míře, jedle je tady ale málo," zdůvodňuje její vysazení Václav Lidický z Lesní správy Přimda, které v těchto místech hospodaří. "Je naším zájmem posílit počty těch druhů, které jsou zde málo zastoupeny," pokračoval.

"Ty jsou často souborně označovány jako meliorační a zpevňující dřeviny. Zákon o lesích udává jejich minimální podíl při obnově lesa. Na území Českého lesa je tento ukazatel pravidelně překračován v jejich prospěch. Je i nadále nutné zvyšovat jejich podíl a to především jedle, která v minulosti bývala vedle buku a smrku, hlavní dřevinou porovnání přirozeného a současného zastoupení dřevin v Českém lese," dodal na konec Kadera.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Lesnictví

Jako poznat kůrovcem napadený strom v zimním období, jak odlišit sterilní kůrovcové souše a aktivní kůrovcové stromy nebo kolik jedinců lýkožrouta smrkového se může nacházet...

ALSOL letos předpokládají kvůli kalamitě těžbu ve výši  900 000 kubíků

ALSOL letos předpokládají kvůli kalamitě těžbu ve výši 900 000 kubíků

Lesnictví

Rekordních 900 000 metrů krychlových dřeva letos kvůli kůrovcové kalamitě a suchu plánují vytěžit Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL), které hospodaří v Olomouckém a...

Novoroční anketa Lesnické práce: kalamita přerostla v celorepublikový problém

Novoroční anketa Lesnické práce: kalamita přerostla v celorepublikový problém

Lesnictví

V roce 2019 se naplno ukázaly limity dosavadního samofinancování péče o lesní ekosystémy, nepřipravenost lesního hospodářství a České republiky na celoplošné katastrofy, ale také obrovská...

Lesy ČR zveřejnily Strategii rozvoje 2019-2024, z jednání vlády byla stažena

Lesy ČR zveřejnily Strategii rozvoje 2019-2024, z jednání vlády byla stažena

Lesnictví

Strategii rozvoje Lesů České republiky od 1. září 2019 do 31. prosince 2024 zveřejnil 6. 1. státní podnik na svých webových stránkách. Dokument stanovuje základní...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby