Přihlásit

Lesníci vysadili v Českém lese tři a půl tisíce jedlí (Tachovský deník)

Podtitulek: Hospodáři se snaží obnovit původní druhovou skladbu v Českém lese
Autor: VÁCLAV ŠIMEK
Rubrika: TACHOVSKO

Přimda, Ostrůvek/ Správa CHKO Český les v letošním roce finančně podpořila vysazování jedle bělokoré v chráněné oblasti "Jde nám o zvyšování druhové diverzity lesů," řekl Deníku Jiří Kadera ze správy CHKO. Jinými slovy, lesníci se snaží ozdravit les tím, že se v něm budou nacházet ve větší míře původní dřeviny a sníží se podíl smrku.

"Na výsadbu a ochranu jedle bělokoré se nám podařilo sehnat dotaci ve výši přes tři sta padesát tisíc korun z národního dotačního programu ministerstva životního prostředí z programu péče o krajinu", pokračoval Kadera.
Podpořeny byly projekty v lesích CHKO Český les spravovaných Městskými lesy Domažlice a Lesy České republiky, s. p. - lesní správou Přimda.

Podle slov pracovníků správa i v budoucnu uvažuje o podpoře vlastníků při zvyšování druhové rozmanitosti lesních porostů.

"Český les má velkou lesnatost a lesní hospodářství je jednou z činností, které mají na stav území rozhodující vliv. Způsob lesnického hospodaření preferující smrkové holosečné hospodářství se znatelně podepsal na stavu většiny lesních porostů. V posledních desetiletích si vlastníci a správci lesů na území Českého lesa uvědomují důležitost ostatních dřevin, jako je jedle, buk, jilm, lípa a další. Ty v porovnání se smrkem nepřináší větší ekonomický užitek, přesto jsou nepostradatelnou součástí lesních ekosystémů," dodal Kadera.

Výsadba jedlí bělokorých se uskutečnila v lokalitách Ostrůvek a Farské bažiny. "Zde je původní přirozený les zastoupen ve vysoké míře, jedle je tady ale málo," zdůvodňuje její vysazení Václav Lidický z Lesní správy Přimda, které v těchto místech hospodaří. "Je naším zájmem posílit počty těch druhů, které jsou zde málo zastoupeny," pokračoval.

"Ty jsou často souborně označovány jako meliorační a zpevňující dřeviny. Zákon o lesích udává jejich minimální podíl při obnově lesa. Na území Českého lesa je tento ukazatel pravidelně překračován v jejich prospěch. Je i nadále nutné zvyšovat jejich podíl a to především jedle, která v minulosti bývala vedle buku a smrku, hlavní dřevinou porovnání přirozeného a současného zastoupení dřevin v Českém lese," dodal na konec Kadera.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Sněmovna schválila novelu lesního zákona

Sněmovna schválila novelu lesního zákona

Lesnictví

Aktualizováno 17. 9. Urychlit a zjednodušit boj s kůrovcovou kalamitou má novela lesního zákona, kterou 13. 9. schválila Sněmovna. Norma mimo jiné zavede pravidla pro...

Schvalování novely lesního zákona bylo odloženo

Schvalování novely lesního zákona bylo odloženo

Lesnictví

Aktualizováno 12. 9. 12:00 hod. Sněmovna o novele lesního zákona rozhodne asi nejdříve v pátek. Důvodem, proč dnes schvalování novely nedokončila, byl hlavně spor o...

Skupina poslanců předložila pozměňovací návrhy k lesnímu zákonu, lesníci mají výhrady

Skupina poslanců předložila pozměňovací návrhy k lesnímu zákonu, lesníci mají výhrady

Lesnictví

Aktualizováno 10. 9. Přijetí pozměňovacích návrhů poslanců TOP 09, Pirátů a ANO k novele lesního zákona požaduje i seskupení Vědci pro les. 11. září 2019 by novelu...

Letní aktualizace Kůrovcové mapy zveřejněna

Letní aktualizace Kůrovcové mapy zveřejněna

Lesnictví

Ze satelitních dat PlanetScope pořízených převážně v období druhé poloviny července 2019 byla aktualizována Kůrovcová mapa. Ta detekuje těžby ve smrkových porostech za období mezi...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby