Přihlásit

Lesníci v kraji drží hlídky, bojí se požárů (Mladá fronta Dnes)

Název: Lesníci v kraji drží hlídky, bojí se požárů
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 28.04.2007
Autor: (sol)
Rubrika: Kraj Liberecký

Liberecký kraj - Požární hlídky začali držet lesníci v Libereckém kraji.
Dohnalo je k tomu velké sucho, které panuje již několik týdnů. "Na každé lesní správě je vytvořený pohotovostní systém. Lesník, který slouží, má k dispozici auto, mobil a kontakty na hasiče, aby je v případě požáru dokázal navigovat," zmínil Ludvík Řičář, ředitel libereckého inspektorátu Lesů ČR.
    Riziko požárů je největší hlavně na Českolipsku, jde totiž o borovou oblast a už v minulosti se tu lesníci potýkali se žháři. Sucho je také v lesích na Turnovsku a Českém ráji.
    Ani horám se ale podle ředitele požáry nemusejí vyhnout. Tráva se zde ještě nestačila zazelenat, a tak je tu spousta staré suché traviny, která se může snadno vznítit. "Zpravidla všechny požáry způsobí člověk, buď úmyslně nebo z nedbalosti," prohlásil ředitel.
    Lesníci varují hlavně kuřáky. Stačí jeden nedopalek a oheň může zachvátit celý les. "Kuřáci patří k těm nejméně zodpovědným. Trvá pak několik let, než se zase shořelé místo dostane do normálního stavu. Při požáru navíc zahynou všechny drobní živočichové, těm větším se většinou podaří před ohněm uprchnout," doplnil Jaroslav Junek, lesní správce na Českolipsku. Místní lesníci spolupracují i s majiteli soukromých lesů u Mimoně.
    Lesníci sledují krajinu hlavně z kopců, více ostražití budou i nyní, kdy mají před sebou další teplý víkend a hlavně pondělní pálení čarodějnic. "Můžeme jen doufat, že se lidé budou chovat slušně a nebudou rozdělávat táboráky v lese. Kvůli suchu a větru se pak může oheň velmi rychle rozšířit a napáchat velké škody," doplnil.
    Před víkendem a svátečním dnem varují také hasiči v Libereckém kraji. "Při rozdělávání ohně by mělmít každý připravené základní hasební prostředky, například vědro s vodou, lopatu nebo písek a v případě prudšího větru pálení okamžitě ukončit," uvedla mluvčí hasičů v Libereckém kraji Iva Michalíčková.
    Opatrní by měli být lidé i při spalování většího množství dřeva. Aby předešli zbytečným výjezdům, je dobré nahlásit pálení na operační středisko hasičů. Kvůli velkému suchu vyjíždějí hasiči letos k většímu počtu požárů trávy nebo klestí než loni.

Foto popis: V lesích nyní kvůli suchu hrozí požáry.
Foto Autor - Foto - MAFA

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - liberecký kraj

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

Lesnictví

Aktualizováno. Tři miliardy korun, o jejichž vyčlenění ze státního rozpočtu na boj s kůrovcovou kalamitou se vyjednává, by bylo podle ministerstva zemědělství možné uvolnit koncem...

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Lesnictví

Průběžně aktualizováno. Ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl na pracovním výjezdu vlády na Vysočinu 15. 5., že letos chce Ministerstvo zemědělství (MZe) podpořit správné hospodaření v...

U Bzence začalo rojení milionů chroustů maďalových

U Bzence začalo rojení milionů chroustů maďalových

Lesnictví

Aktualizováno 11. 5. U Bzence na Hodonínsku začalo očekávané líhnutí milionů chroustů maďalových, jejich larvy v následujících letech poškodí kořenový systém stromů. Jen za poslední...

Lesy ČR chytají prodej svých 50 procent v HLDS

Lesy ČR chytají prodej svých 50 procent v HLDS

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) chystá prodej svého polovičního podílu ve společnosti Hradecká lesní a dřevařská společnost (HLDS). Kupujícím má být druhý akcionář HLDS...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby