Přihlásit

Lesníci se zavázali chránit orly na Libavé (ČT 1)

Iva KUBANKOVÁ, moderátorka
--------------------
Ornitologové společně se zástupci vojenských lesů a statků uzavřeli písemnou dohodu o ochraně orla skalního, který žije ve Vojenském újezdu Libavá na Olomoucku. Lesnický podnik se zavázal především respektovat klid v době hnízdění. Z 50 % také přispěje na celkové náklady projektu, který ročně stojí asi 120 tisíc korun.

Monika FLEISCHMANNOVÁ, redaktorka
--------------------
Orel skalní. První orlí rodina se v lesích na Libavé usídlila v roce 2013, jejich mládě Anežka bylo tím nejsledovanějším prvním v Česku po 100 letech. Dnes už tam ochranáři pozorují 2 lokality a hovoří o 4 mláďatech. Aby i další hnízdění byla úspěšná, dohodli se ochranáři na spolupráci s majitelem lesů.

Petr OREL, ornitolog
--------------------
Orli mají specifické nároky, co se týká třeba hnízdění. Je potřeba, abychom byli s lesáky v kontaktu a domlouvali se na tom, aby některé porosty zůstaly zachovány, aby v případě hnízdění prostě byl v okolí hnízda klid.

Jan SOTONA, tiskový mluvčí VLS ČR, s. p.
--------------------
A navíc jsme se dohodli, že se budeme podílet finančně na nákladech celého projektu. Ročně ten projekt stojí přibližně 120 tisíc korun, my jsme se dohodli, že polovinu, tedy 60 tisíc korun, z toho budeme hradit my.

Monika FLEISCHMANNOVÁ, redaktorka
--------------------
Místa, kde na Libavé orli hnízdí, ornitologové pečlivě tají, i proto jsou pod neustálým dohledem kamer. Jejich největším nepřítelem je právě člověk. Od roku 2006 vypustili ochránci přírody 25 ptáků. 3 z nich zahynuli v drátech elektrického napětí, 2 byli otráveni, další 3 postřeleni. Mezi nimi i tento opeřenec. V těle měl 11 broků. Do volné přírody se už nikdy nevrátí. Orel stepní, o něco menší druh, tomuto páru v zoologické zahradě na Svatém Kopečku se daří. Mláďata mají každý rok. Přitom byli původně umístěni do této provizorní voliéry. Už tady zůstali.

Petra VYSLOUŽILOVÁ, ošetřovatelka ZOO Olomouc
--------------------
Mláďata odjela do Ameriky do chovné stanice a jinak odjíždějí mláďata do chovné stanice, záchranné stanice v Bartošovicích.

Monika FLEISCHMANNOVÁ, redaktorka
--------------------
Odsud už jsou vypuštěni do volné přírody. Monika Fleischmannová, Česká televize.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Lesnictví

Do výběrového řízení na generálního ředitele státního podniku Lesy ČR se přihlásilo 11 uchazečů, sdělilo 16. července tiskové oddělení ministerstva zemědělství. Příchod nového ředitele do...

Čti dál
Nová účinná a jednoduchá metoda asanace kůrovcového dříví

Nová účinná a jednoduchá metoda asanace kůrovcového dříví

Lesnictví

Kůrovcová kalamita postavila vlastníky lesa před problém, jak efektivně asanovat velké objemy kůrovcem napadeného dříví. Jako vhodná metoda zejména pro menší a střední vlastníky lesů...

Čti dál
Nové větší odměrné nádobky na kůrovce

Nové větší odměrné nádobky na kůrovce

Lesnictví

KŮROVCOVÉ INFO v souvislosti s nárůstem odchytů kůrovců na mnoha lokalitách v ČR přichází s novými nádobkami na kůrovce, jejichž objem bude lépe korespondovat s...

Čti dál
Zbylé prostředky z kompenzací zemědělcům by mohly jít na boj se suchem a kůrovcem

Zbylé prostředky z kompenzací zemědělcům by mohly jít na boj se suchem…

Lesnictví

Členové CZECH FOREST think tanku navrhují, aby finanční prostředky, které nebyly vyčerpány z vyčleněných prostředků na odškodnění zemědělců za sucho v roce 2017, byly využity pro rychlou...

Čti dál

21°C

ČR - aktuální počasí

Přeháňky

Vlhkost: 68%

Vítr: 22.53 km/h

  • 17 Čec 2018 21°C 14°C
  • 18 Čec 2018 22°C 16°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby