logo Silvarium tisk
Název: Lesníci se obávají přemnožení kůrovce
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 02.07.2007
Autor: JAN FILGAS
Rubrika: Východní Morava

Počasí smrkovým lesům nepřeje. Pokud budou vedra pokračovat, hrozí podle lesníků v kraji kůrovcové kalamity

Vsetín - Tropická vedra posledních dnů a týdnů začínají hodně vadit lesníkům. Pokud bude parné počasí pokračovat i v příštích dnech, ohrozí lesy v regionu mimořádně akutně kůrovcová kalamita.
    Kůrovec se snadno šíří ve smrkových monokulturách, zejména v nižších polohách do šesti stovek metrů nadmořské výšky. Larvy škůdce jsou schopné napadnout a zničit tisíce kubíků smrkového dřeva. "Jsou splněny všechny podmínky pro přemnožení tohoto škůdce. Může dojít k velkým škodám," říká ředitel společnosti Lesy Tomáše Bati Miroslav Hovořák.
    Situace ještě není kritická, pokud ale budou vysoké teploty ještě v několika příštích dnech, hrozba se bude stupňovat každým dnem. "Kvůli teplu se dá očekávat, že nová generace kůrovce letos vylétne o dva týdny dříve než je obvyklé, tedy někdy v polovině července. Navíc hrozí, že by se letos mohla vinou počasí vyvinout i druhá generace kůrovce. A to už by bylo hodně špatné," poznamenal luhačovický lesník Petr Vařecha.
    Na Vsetínsku zatím žádný poplach lesníci nevyhlásili. "Není ještě důvod k panice, stavy kůrovce se pohybují v normálu," prohlásil lesní správce Josef Dobeš.
    Petr Jaroš, který zajišťuje odborné hospodaření v lesích několika majitelů, soudí, že největší hrozbou jsou lesy, jejichž majitelé se o ně nestarají. "Pokud někde leží padlé dřevo, je to pro kůrovce lahůdka, kterou rozhodně nenechá bez povšimnutí. Někteří vlastníci bohužel nejsou příliš zodpovědní, musíme na to sami dohlížet," dodal.
Proti kůrovci bojují lesníci také prevencí, v lesích pokládají stromové lapáky a lapače s feromonovými návnadami a provádějí monitoring výskytu škůdce. "Jako každý rok i letos v lesích rozšíříme desítky lapačů," podotkl ředitel společnosti Městské lesy a zeleň Valašské Meziříčí Marek Netolička.
    Poslední velká kůrovcová kalamita zasáhla Česko v roce 1995. Za oběť jí tehdy padly téměř tři miliony metrů krychlových dřeva. "Pokud budou extrémní horka ještě dva týdny, obávám se, že se rozsáhlá kalamita může opakovat," uzavřel Miroslav Hovořák.
    Lýkožrout smrkový je nejobávanější lesní škůdce současné doby. Přibližně pětimilimetrový brouk žije ve všech smrkových lesích. Zavrtává se pod kůru a živí se lýkem stromů. Tím dojde k narušení pletiva stromu a ten usychá.

Foto popis: BROUK ÚTOČÍ. Lesník si prohlíží kůru jednoho ze smrků, které napadl kůrovec.
Foto Autor - Foto - MAFA - SLAVOMÍR KUBEŠ

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jihovýchodní Morava

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě