Přihlásit

Lesníci sčítají škody (Liberecký deník)

Podtitulek: Emma řádila méně než loni Kyrill, přesto vichřice v kraji zkosila třicet tisíc kubíků dřeva. Lesníci nyní musí polomy odstranit dřív, než se přemnoží kůrovec.
Autor: ALEŠ VÁVRA

Liberecký kraj/ Kolem třiceti tisíc metrů krychlových dřeva popadalo v lesích Libereckého kraje následkem působení vichřice Emmy. Českem se prohnala minulý víkend. Lesníci škody za tragédii nepovažují. Emma totiž zničila přibližně pětkrát méně stromů než loňský orkán Kyrill.

"O proti loňskému Kyrillu jsou následky mnohem menší. Tady u nás na severu se naštěstí nejedná o nic tragického. Nás Emma nezasáhla v takové míře," řekl Deníku Josef Rákosník z Lesní správy Ještěd. "O poznání hůře dopadly lesy v západních, jižních Čechách nebo na Vysočině," dodal Josef Rákosník. V lesích, které Lesní správa Ještěd spravuje, popadalo skoro deset tisíc kubíků dřeva, tedy třetina celého kraje.

Zpracování kalamity je v těchto dnech v plném proudu. "Můžeme říci, že většina cest už je uvolněných a uklizených, jsou odstraněny vývraty a zlomy," uvedl ředitel Lesů ČR Libereckého kraje Ludvík Řičář. Lesníci musí polomy odklidit do května, aby se v lesích nepřemnožil kůrovec, který napadá hlavně poškozené stromy. "Popadané dřevo teď nevyhnutelně napadne kůrovec a my nesmíme dopustit, aby tam dokončil svůj vývoj a rozšířil se na další dříví," vysvětlil Řičář.

Kůrovec je pro lesníky permanentním nebezpečím, proto jsou opatření proti němu vždy dělána preventivně ve větší míře, než by musela být.

"Nebezpečí kůrovce považujeme pořád za vysoké, takže opatření proti němu míváme raději preventivně předimenzované. To se nám vyplácí," doplnil Josef Rákosník z Lesní správy Ještěd.

Kvůli odklízením škod po Kyrillu neprobíhala v loňském roce v lesích Libereckého kraje téměř žádná těžba. Emma takové důsledky mít nebude. "Běžnou těžbu, kterou už máme na celý rok nasmlouvanou, pouze snížíme o výši té kalamity. Kvůli kalamitě budeme sice těžit jiné porosty, než které jsme měli naplánované, výše těžby se to ale nijak nedotkne. Kalamitu vytěžíme a budeme pokračovat v běžném hospodaření," řekl Josef Rákosník.

Jednotlivé lesní oblasti v kraji byly podle Ludvíka Řičáře zasaženy vichřicí rovnoměrně, přesto se najdou místa, kde jsou škody větší než jinde. Jedním z nich je oblast Jizerských hor nad Raspenavou. "Tam je pruh lesa, kde vítr udeřil větší silou než jinde.

Druhá taková oblast je u Jilemnice," vyjmenoval Ludvík Řičář.
Škody, které v lesích způsobil loňský orkán Kyrill, byly asi pětkrát větší, než při letošní vichřici Emma. "Kvůli němu totiž vloni popadalo asi 150 tisíc kubíků dřeva. Díky dalším menším poryvům větru, které v průběhu roku proběhly, jsme se dostali až na 210 tisíc kubíků," konstatoval Ludvík Řičář.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnictví

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ! Zodpovězte správně otázky v soutěžním formuláři a budete zařazeni do slosování o spoustu zajímavých cen.Soutěžit můžete od 1. 7. do...

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Lesnictví

Aktualizováno. Úřady nebudou muset každých pět let nechávat vypracovávat posudky, aby se zjistilo, kolik má být v honitbě zvěře. Tuto povinnost, která ale zatím nezačala...

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Lesnictví

Na podporu lesního hospodářství by měl stát od příštího roku přispívat o 2,5 miliardy korun více než letos, kdy je to 1,15 miliardy korun. Peníze...

MZe: listnáčů se v roce 2019 vysadilo třikrát více než smrku

MZe: listnáčů se v roce 2019 vysadilo třikrát více než smrku

Lesnictví

Loni vysázeli lesníci v českých lesích rekordních 111,6 milionů listnáčů, zatímco smrků bylo 36,1 milionů sazenic (v roce 2018 bylo vysázeno 74 milionů listnáčů a...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR DECATHLON

Naše další weby