Přihlásit

Lesníci obhajují obří kácení v litomyšlských lesích (Právo)

Mimořádně velkorysé a v posledních desetiletích nevídané kácení stromů v litomyšlských městských lesích na Černé hoře a v Nedošínském háji neušlo v době předvánoční pozornosti Litomyšlských. Obě oblíbená lesní zátiší jsou považována za ikonická a téměř nedotknutelná. Vedení města a správy lesů tak mají rozhořčeným občanům co vysvětlovat.
„Veřejnost z toho neměla radost, což naprosto chápu, a ani já jsem z kácení neměl dobrý pocit," přiznal Právu vedoucí Městských lesů Litomyšl Petr Novák.

Smrk je masivně poškozen hnilobou

„Bohužel se potkalo několik faktorů najednou. Les na Černé hoře vznikl postupným zalesňováním zemědělských pozemků, které začalo na úplném počátku 20. století, tedy před více než 110 lety. K zalesnění byly použity především sazenice smrku, jasanu, lípy a v některých částech topolu. Smrk je na těchto bohatých stanovištích masivně poškozen hnilobou a společně s topolem a břízou je na hranici své životnosti," vysvětluje jednu z příčin kácení stromů na Černé hoře Novák.

„V posledních letech dochází v celé republice též k odumírání jasanu, které je způsobeno napadením těchto stromů houbovými patogeny a následně podkorním hmyzem. To všechno vede společně s extrémním suchem a napadením smrků kůrovci k tomu, že se les na Černé hoře začal v posledních letech plošně rozpadat," dodal Novák.

Čtyřicet tisíc sazenic

Pracovníci Městských lesů Litomyšl na Černé hoře vysadí vhodnější dřeviny, především dub a jedli, které by měly do budoucna vytvořit podstatně stabilnější porosty než ty současné. Slibují, že opraví i lesní cesty, které dostaly při svážení stovek klád pořádně zabrat.

K podobnému zásahu došlo minulý rok i v Nedošínském háji, kam po vykácení nemocných stromů zasadili lesní dělníci přes 3800 sazenic.

V roce 2018 při obnově pokácených porostů nechaly Městské lesy Litomyšl vysadit přes 40 tisíc sazenic, z toho 6500 listnáčů právě na Černé hoře. Pro rok 2019 se počítá s obnovou porostů v městském majetku, v přírodě vysadí přes sedm tisíc smrků, 7500 jedlí, téměř čtyři tisíce borovic, 250 modřínů, 400 douglasek, přes devět tisíc buků a téměř 21 tisíc dubů.

Zdeněk Seiner

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Rok 2018: lesnictví, jak ho neznáme

Rok 2018: lesnictví, jak ho neznáme

Lesnictví

Souhra mnoha nepříznivých faktorů, zejména pak dlouhodobého sucha a vysokých teplot ve vegetačním období, přispěla k dalšímu rozvoji kůrovcové kalamity na našem území. Rok 2018 změnil...

Z tendru 2019+ zatím Lesy ČR podepsaly 70 % smluv

Z tendru 2019+ zatím Lesy ČR podepsaly 70 % smluv

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dosud z osmimiliardového lesnického tendru 2019+ podepsal smlouvy na 32 ze 47 soutěžených jednotek. Příští týden by měl podepsat...

M. Toman: Boj s kůrovcem je jednou z priorit pro rok 2019

M. Toman: Boj s kůrovcem je jednou z priorit pro rok 2019

Lesnictví

Aktualizováno. Prioritami ministra zemědělství Miroslava Tomana pro nadcházející rok bude kromě řešení situace se suchem a dojednání nové evropské zemědělské politiky především pokračování v boji s...

PF 2019

PF 2019

Lesnictví

Všem čtenářům Silvaria, Lesnické práce a Světa myslivosti přejeme příjemně prožité Vánoce, hodně zdraví a spokojenosti v osobním i pracovním životě v roce 2019 a...

-4°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 84%

Vítr: 20.92 km/h

  • 03 Led 2019 -1°C -5°C
  • 04 Led 2019 0°C -5°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby