Přihlásit

Lesníci obhajují obří kácení v litomyšlských lesích (Právo)

Mimořádně velkorysé a v posledních desetiletích nevídané kácení stromů v litomyšlských městských lesích na Černé hoře a v Nedošínském háji neušlo v době předvánoční pozornosti Litomyšlských. Obě oblíbená lesní zátiší jsou považována za ikonická a téměř nedotknutelná. Vedení města a správy lesů tak mají rozhořčeným občanům co vysvětlovat.
„Veřejnost z toho neměla radost, což naprosto chápu, a ani já jsem z kácení neměl dobrý pocit," přiznal Právu vedoucí Městských lesů Litomyšl Petr Novák.

Smrk je masivně poškozen hnilobou

„Bohužel se potkalo několik faktorů najednou. Les na Černé hoře vznikl postupným zalesňováním zemědělských pozemků, které začalo na úplném počátku 20. století, tedy před více než 110 lety. K zalesnění byly použity především sazenice smrku, jasanu, lípy a v některých částech topolu. Smrk je na těchto bohatých stanovištích masivně poškozen hnilobou a společně s topolem a břízou je na hranici své životnosti," vysvětluje jednu z příčin kácení stromů na Černé hoře Novák.

„V posledních letech dochází v celé republice též k odumírání jasanu, které je způsobeno napadením těchto stromů houbovými patogeny a následně podkorním hmyzem. To všechno vede společně s extrémním suchem a napadením smrků kůrovci k tomu, že se les na Černé hoře začal v posledních letech plošně rozpadat," dodal Novák.

Čtyřicet tisíc sazenic

Pracovníci Městských lesů Litomyšl na Černé hoře vysadí vhodnější dřeviny, především dub a jedli, které by měly do budoucna vytvořit podstatně stabilnější porosty než ty současné. Slibují, že opraví i lesní cesty, které dostaly při svážení stovek klád pořádně zabrat.

K podobnému zásahu došlo minulý rok i v Nedošínském háji, kam po vykácení nemocných stromů zasadili lesní dělníci přes 3800 sazenic.

V roce 2018 při obnově pokácených porostů nechaly Městské lesy Litomyšl vysadit přes 40 tisíc sazenic, z toho 6500 listnáčů právě na Černé hoře. Pro rok 2019 se počítá s obnovou porostů v městském majetku, v přírodě vysadí přes sedm tisíc smrků, 7500 jedlí, téměř čtyři tisíce borovic, 250 modřínů, 400 douglasek, přes devět tisíc buků a téměř 21 tisíc dubů.

Zdeněk Seiner

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Technologie MERCATA  je zapsána jako užitný vzor

Technologie MERCATA je zapsána jako užitný vzor

Lesnictví

Technologie MERCATA je reakcí na rozvoj kůrovcové kalamity a slouží k asanaci skládek výřezů o různých délkách. Od 28. 5. 2019 je tato metoda chráněna...

Pro Silva Bohemica žádá ministra zemědělství o řešení škod zvěří

Pro Silva Bohemica žádá ministra zemědělství o řešení škod zvěří

Lesnictví

Nová anketa! Aktualizováno 19. 6. Předseda sdružení Pro Silva Bohemica Milan Hron zaslal 11. 6. 2019 otevřený dopis ministru zemědělství, ve kterém jej žádá jménem Pro...

Vláda brzy projedná dotace na boj s kůrovcovou kalamitou

Vláda brzy projedná dotace na boj s kůrovcovou kalamitou

Lesnictví

Aktualizováno. Vláda zřejmě brzy projedná návrh na vyčlenění tří miliard korun na boj s kůrovcovou kalamitou. V dalších letech by mohl být objem dotací vlastníkům...

Nahodilá těžba v roce 2018 v ČR: 23 milionů kubíků

Nahodilá těžba v roce 2018 v ČR: 23 milionů kubíků

Lesnictví

Aktualizováno 13. 6. V roce 2018 vzrostla těžba dřeva v lesích na 25,7 mil. m3 dřeva bez kůry. Jedná se o nejvyšší hodnotu v historii...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby