Přihlásit

Lesníci obhajují obří kácení v litomyšlských lesích (Právo)

Mimořádně velkorysé a v posledních desetiletích nevídané kácení stromů v litomyšlských městských lesích na Černé hoře a v Nedošínském háji neušlo v době předvánoční pozornosti Litomyšlských. Obě oblíbená lesní zátiší jsou považována za ikonická a téměř nedotknutelná. Vedení města a správy lesů tak mají rozhořčeným občanům co vysvětlovat.
„Veřejnost z toho neměla radost, což naprosto chápu, a ani já jsem z kácení neměl dobrý pocit," přiznal Právu vedoucí Městských lesů Litomyšl Petr Novák.

Smrk je masivně poškozen hnilobou

„Bohužel se potkalo několik faktorů najednou. Les na Černé hoře vznikl postupným zalesňováním zemědělských pozemků, které začalo na úplném počátku 20. století, tedy před více než 110 lety. K zalesnění byly použity především sazenice smrku, jasanu, lípy a v některých částech topolu. Smrk je na těchto bohatých stanovištích masivně poškozen hnilobou a společně s topolem a břízou je na hranici své životnosti," vysvětluje jednu z příčin kácení stromů na Černé hoře Novák.

„V posledních letech dochází v celé republice též k odumírání jasanu, které je způsobeno napadením těchto stromů houbovými patogeny a následně podkorním hmyzem. To všechno vede společně s extrémním suchem a napadením smrků kůrovci k tomu, že se les na Černé hoře začal v posledních letech plošně rozpadat," dodal Novák.

Čtyřicet tisíc sazenic

Pracovníci Městských lesů Litomyšl na Černé hoře vysadí vhodnější dřeviny, především dub a jedli, které by měly do budoucna vytvořit podstatně stabilnější porosty než ty současné. Slibují, že opraví i lesní cesty, které dostaly při svážení stovek klád pořádně zabrat.

K podobnému zásahu došlo minulý rok i v Nedošínském háji, kam po vykácení nemocných stromů zasadili lesní dělníci přes 3800 sazenic.

V roce 2018 při obnově pokácených porostů nechaly Městské lesy Litomyšl vysadit přes 40 tisíc sazenic, z toho 6500 listnáčů právě na Černé hoře. Pro rok 2019 se počítá s obnovou porostů v městském majetku, v přírodě vysadí přes sedm tisíc smrků, 7500 jedlí, téměř čtyři tisíce borovic, 250 modřínů, 400 douglasek, přes devět tisíc buků a téměř 21 tisíc dubů.

Zdeněk Seiner

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Senát umožnil účinnější zásahy proti kůrovcové kalamitě

Senát umožnil účinnější zásahy proti kůrovcové kalamitě

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství zřejmě bude moci kvůli boji s kůrovcem přijímat opatření obecné povahy, kterými zasáhne do zákonného rámce hospodaření v lesích. Zásahy by se týkaly...

SVOL požaduje zvýšení dotací pro lesníky v roce 2020 na pět miliard

SVOL požaduje zvýšení dotací pro lesníky v roce 2020 na pět miliard

Lesnictví

Aktualizováno 20. 3. Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR požaduje od státu na příští rok pro lesníky pět miliard korun na obnovu lesa...

Sněmovna podpořila vládní návrh na rychlejší opatření proti kůrovci

Sněmovna podpořila vládní návrh na rychlejší opatření proti kůrovci

Lesnictví

Opatření podporující boj s kůrovcovou kalamitou asi budou moci nově stanovit ministerstvo zemědělství, krajské úřady a obce s rozšířenou působností. Opatření by měla okamžitou platnost...

Lesníci sčítají škody po vichřici Eberhard

Lesníci sčítají škody po vichřici Eberhard

Lesnictví

Aktualizováno 15. 3. Vichřice Eberhard poničila z neděle na pondělí státnímu podniku Lesy ČR asi milion metrů krychlových dříví. Pro celé území České republiky to...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby