Přihlásit

Lesníci nestíhají odklízet spadlé stromy, hrozí šíření kůrovce (ct24.cz)

Lesníci nestíhají po loňských i letošních polomech odklízet kalamitní dřevo. Přitom majitelé lesů ho měli odstranit do konce března. Situace může vést k přemnožení kůrovce. Podle odborníků hrozí v českých lesích největší krize za posledních 25 let, mimo jiné kvůli dlouhodobému nedostatku zaměstnanců.

To, že firmy nestíhají odklízet a zpracovat kalamitní dřevo, může mít podle lesníků obrovský dopad na samotné lesy. V popadaných stromech se snadno množí nebezpečný kůrovec. Navíc se blíží jeho rojení, které začíná už v polovině dubna. Teplé počasí a ležící stromy, kterých jsou plné lesy, tak množení kůrovce ještě usnadní.

Předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL) Richard Podstatzký-Thonsern se obává, že se situace může ještě zhoršit. „Oteplí se, lesy jsou plné popadaného dříví. Kůrovec se může ještě rozmnožit," upozorňuje Podstatzký-Thonsern.

Také ministerstvo zemědělství upozorňuje vlastníky lesů, aby včas zabránili dalšímu šíření kůrovce. Pod záštitou resortu začal fungovat projekt Kůrovcové info, kde úřad informuje o aktuálním průběhu množení škůdce. Zároveň nabízí majitelům lesů bezplatný poradenský servis.

Kalamitní dřevo popadané už na podzim měli lesníci zpracovat do konce března. To ale nebylo v některých oblastech možné stihnout kvůli dalším vichřicím nebo sněhu. Lesníci by tak měli kalamitní dříví odklidit jako každý rok nejpozději do konce května. Na horách a ve výše položených místech to může být až do konce června. I tak se ale obávají, že dalšímu obrovskému množení kůrovce, jinak známého jako lýkožrout smrkový, nezabrání. Nejhůř jsou na tom oblasti střední Moravy a Jeseníků.Chybí pracovní síly, posily ze zahraničí nedorazily

Boj s kůrovcem komplikuje i to, že v lesích chybí dostatek pracovních sil. „Ve státních, soukromých i jiných lesích často manuálně pracují lidé bez odborného vzdělání. To je ale potřeba jak při těžbě, tak při pěstební činnosti. Dělnické profese obsazujeme na našich lesních závodech obtížně. I naši smluvní partneři, jak víme, se potýkají s tímto problémem," sdělila mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Lidé vzdělaní v oboru často míří do jiných odvětví. To potvrzuje i předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů Richard Podstatzký-Thonsern: „Nedostatek pracovní síly je dlouhodobý. Nejsme schopni konkurovat práci například v automobilovém průmyslu v teple, suchu a s většími mzdami."

Lesníci proto chtěli kůrovcové hrozbě předejít za pomoci pracovníků ze zahraničí. Majitelé žádali resort zemědělství o pracovní povolení pro 15 tisíc lidí, kteří by urychlili zpracování dřeva v lesích.

Bývalý šéf resortu Marian Jurečka se snažil vyjít lesnickému spolku vstříc. Jenže vláda jeho návrh na přijetí zahraničních pracovníků nepodpořila a pracovní povolení získalo pouze 1500 lidí. Podpora státu podle předsedy SVOLu směřovala spíš do průmyslových odvětví. „Nemáme možnost zaměstnat cizince, zejména z Ukrajiny, kteří by mohli hodně pomoci. Pracovní trh potřebuje otevřít východní hranice," řekl Podstatzký-Thonsern.Lesnictví na školách netáhne

Lesákům je v průměru kolem padesáti let. I proto se snaží Lesy ČR nalákat mladé lidi k lesnictví pomocí stipendia. To si připravilo pro lesnické učně od letošního února: studenti druhých a třetích ročníků získávají podporu na stravu a ubytování, učební pomůcky nebo i dopravu.

„Podmínkou pro získání stipendia je prospěch. O letních prázdninách pak dvoutýdenní praxe v lesnictví a minimálně dvouleté působení v oboru po skončení školy," sdělila mluvčí Jouklová. Učňům pak státní podnik po dokončení studia pomůže i s uplatněním v oboru nebo rozšířením kvalifikace.

Ani na školách ale zájem neroste. Střední lesnická škola v Hranicích jako jediná na Moravě nabízí studium maturitního oboru lesnictví, a to už 166 let. „Za poklesem zájmu o studium zemědělských oborů, kam lesnictví patří, je víc věcí. Vylidňování venkova, zanedbaná propagace. Sepjetí současného mladého člověka s půdou a hospodařením na ní je mizivé," uvedl ředitel školy Miroslav Kutý. V roce 2010 podalo přihlášku na Střední lesnickou školu 177 zájemců, před třemi lety to bylo 92 lidí a letos 108.

Studium lesnictví zároveň není v Česku moc rozšířené. Alespoň jeden ze čtyř lesnických oborů (lesnictví, lesnická práce, lesní mechanizátor a opravář lesnických strojů) se vyučuje pouze na 17 středních a vyšších odborných školách. Napříč učebním, maturitním a dálkovým studiem ze všech ročníků studuje v lesnických oborech asi 1700 studentů.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Senát umožnil účinnější zásahy proti kůrovcové kalamitě

Senát umožnil účinnější zásahy proti kůrovcové kalamitě

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství zřejmě bude moci kvůli boji s kůrovcem přijímat opatření obecné povahy, kterými zasáhne do zákonného rámce hospodaření v lesích. Zásahy by se týkaly...

SVOL požaduje zvýšení dotací pro lesníky v roce 2020 na pět miliard

SVOL požaduje zvýšení dotací pro lesníky v roce 2020 na pět miliard

Lesnictví

Aktualizováno 20. 3. Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR požaduje od státu na příští rok pro lesníky pět miliard korun na obnovu lesa...

Sněmovna podpořila vládní návrh na rychlejší opatření proti kůrovci

Sněmovna podpořila vládní návrh na rychlejší opatření proti kůrovci

Lesnictví

Opatření podporující boj s kůrovcovou kalamitou asi budou moci nově stanovit ministerstvo zemědělství, krajské úřady a obce s rozšířenou působností. Opatření by měla okamžitou platnost...

Lesníci sčítají škody po vichřici Eberhard

Lesníci sčítají škody po vichřici Eberhard

Lesnictví

Aktualizováno 15. 3. Vichřice Eberhard poničila z neděle na pondělí státnímu podniku Lesy ČR asi milion metrů krychlových dříví. Pro celé území České republiky to...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby