Přihlásit

Lesní školky v Pardubickém kraji mění skladbu pěstovaných sazenic (ČTK)

Řečany nad Labem (Pardubicko) 18. srpna (ČTK) - Lesní školky v Pardubickém kraji v posledních letech musí reagovat na změnu poptávky po sazenicích. Majitelé lesů sázejí kvůli suchu a kůrovcovým kalamitám jiné druhy stromů, řekli ČTK zástupci lesních školek.

"Třetím rokem se zvedá poptávka po douglasce, modřínu a jedli a kompletně po všech listnáčích," řekl ředitel společnosti Lesoškolky z Řečan nad Labem Ladislav Němec.

Společnost z Pardubicka ročně prodá kolem 30 milionů sazenic. V celkovém objemu procentně klesá podíl sazenic smrku. V porovnání s předchozími lety, kdy se prodávalo méně sazenic, ale celkově není smrků méně. Správci lesů sází na holinách i smrky, dodal Němec.

"Musíme myslet tři až pět let dopředu, listnáče jsou většinou dvouleté, smrky jsou čtyřleté, jedle pětileté. Sazenice je prodejná jen v roce, kdy je narostlá, je horké zboží, pak už je na vyhození," řekl Němec.

Lesní školka Nekoř na Orlickoústecku z celkové produkce sazenic prodávala v minulých letech z 80 procent smrk a pětinu tvořily listnaté dřeviny. Poslední dva roky klesl prodej smrku na 40 procent a zbytek tvoří listnáče, řekl ČTK majitel firmy Václav Faltus.

Lesník Aleš Erber, který je členem kůrovcového kalamitního štábu v Pardubickém kraji, uvedl, že až polovině lesů v kraji hrozí kůrovcová kalamita. Jde o území 70.000 hektarů a 30 milionů metrů krychlových dřeva. Ministerstvo zemědělství před časem vyhlásilo mimořádné kalamitní zóny, v kraji jde o šest katastrálních území na Svitavsku.

Pardubický kraj loni založil také institut proti suchu. Má navrhnout opatření, jak se vypořádat s následky nedostatku vody. Reagovat by podle Němce měl i stát vyhlášením nouzového stavu a lesní hospodářství víc podpořit. Hrozí, že lesní školky kvůli nedostatku vody zavřou a zkrachují, uvedl. "Neustále dobudováváme náš vodní systém, stavíme nádrže, abychom zadrželi vodu, investujeme do toho spoustu peněz," řekl Němec.

Sucho také snižuje nabídku sazenic, náchylné jsou na něj buky, málo bude nejspíš i dubu. Lesní školka z Řečan nad Labem má výhodu, že má vlastní semenářský závod a semena má zmražená. Lesní školka Udánky na Svitavsku velké zásoby semen nemá. "Všichni byli chytří, že budou dělat listnáče, ale musí být semenný rok, aby bylo z čeho napěstovat sazenice. Letos nebude žádné osivo, příroda nerodí, je sucho. Dub nám loni plodil až po několika letech," řekl Vladimír Pařil z firmy z Udánek.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnictví

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ! Zodpovězte správně otázky v soutěžním formuláři a budete zařazeni do slosování o spoustu zajímavých cen.Soutěžit můžete od 1. 7. do...

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Lesnictví

Aktualizováno. Úřady nebudou muset každých pět let nechávat vypracovávat posudky, aby se zjistilo, kolik má být v honitbě zvěře. Tuto povinnost, která ale zatím nezačala...

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Lesnictví

Na podporu lesního hospodářství by měl stát od příštího roku přispívat o 2,5 miliardy korun více než letos, kdy je to 1,15 miliardy korun. Peníze...

MZe: listnáčů se v roce 2019 vysadilo třikrát více než smrku

MZe: listnáčů se v roce 2019 vysadilo třikrát více než smrku

Lesnictví

Loni vysázeli lesníci v českých lesích rekordních 111,6 milionů listnáčů, zatímco smrků bylo 36,1 milionů sazenic (v roce 2018 bylo vysázeno 74 milionů listnáčů a...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR DECATHLON

Naše další weby