Přihlásit

Lesní školky v Pardubickém kraji mění skladbu pěstovaných sazenic (ČTK)

Řečany nad Labem (Pardubicko) 18. srpna (ČTK) - Lesní školky v Pardubickém kraji v posledních letech musí reagovat na změnu poptávky po sazenicích. Majitelé lesů sázejí kvůli suchu a kůrovcovým kalamitám jiné druhy stromů, řekli ČTK zástupci lesních školek.

"Třetím rokem se zvedá poptávka po douglasce, modřínu a jedli a kompletně po všech listnáčích," řekl ředitel společnosti Lesoškolky z Řečan nad Labem Ladislav Němec.

Společnost z Pardubicka ročně prodá kolem 30 milionů sazenic. V celkovém objemu procentně klesá podíl sazenic smrku. V porovnání s předchozími lety, kdy se prodávalo méně sazenic, ale celkově není smrků méně. Správci lesů sází na holinách i smrky, dodal Němec.

"Musíme myslet tři až pět let dopředu, listnáče jsou většinou dvouleté, smrky jsou čtyřleté, jedle pětileté. Sazenice je prodejná jen v roce, kdy je narostlá, je horké zboží, pak už je na vyhození," řekl Němec.

Lesní školka Nekoř na Orlickoústecku z celkové produkce sazenic prodávala v minulých letech z 80 procent smrk a pětinu tvořily listnaté dřeviny. Poslední dva roky klesl prodej smrku na 40 procent a zbytek tvoří listnáče, řekl ČTK majitel firmy Václav Faltus.

Lesník Aleš Erber, který je členem kůrovcového kalamitního štábu v Pardubickém kraji, uvedl, že až polovině lesů v kraji hrozí kůrovcová kalamita. Jde o území 70.000 hektarů a 30 milionů metrů krychlových dřeva. Ministerstvo zemědělství před časem vyhlásilo mimořádné kalamitní zóny, v kraji jde o šest katastrálních území na Svitavsku.

Pardubický kraj loni založil také institut proti suchu. Má navrhnout opatření, jak se vypořádat s následky nedostatku vody. Reagovat by podle Němce měl i stát vyhlášením nouzového stavu a lesní hospodářství víc podpořit. Hrozí, že lesní školky kvůli nedostatku vody zavřou a zkrachují, uvedl. "Neustále dobudováváme náš vodní systém, stavíme nádrže, abychom zadrželi vodu, investujeme do toho spoustu peněz," řekl Němec.

Sucho také snižuje nabídku sazenic, náchylné jsou na něj buky, málo bude nejspíš i dubu. Lesní školka z Řečan nad Labem má výhodu, že má vlastní semenářský závod a semena má zmražená. Lesní školka Udánky na Svitavsku velké zásoby semen nemá. "Všichni byli chytří, že budou dělat listnáče, ale musí být semenný rok, aby bylo z čeho napěstovat sazenice. Letos nebude žádné osivo, příroda nerodí, je sucho. Dub nám loni plodil až po několika letech," řekl Vladimír Pařil z firmy z Udánek.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Úvahy osobností z lesnictví: Třicet let po sametové revoluci

Úvahy osobností z lesnictví: Třicet let po sametové revoluci

Lesnictví

Hlasujte v anketě uvnitř článku! 17. listopad 1989 odstartoval svobodný vývoj naší společnosti a změny se projevily všude, tedy i v lesním hospodářství. U příležitosti...

Prezident podepsal novelu lesního zákona

Prezident podepsal novelu lesního zákona

Lesnictví

Novelu lesního zákona, která mimo jiné zavede pravidla pro státní příspěvky soukromým vlastníkům na obnovu lesů, podepsal dne 14. 11. 2019 prezident Miloš Zeman, informoval...

NP Šumava se kvůli ceně dříví dostal do finančních potíží

NP Šumava se kvůli ceně dříví dostal do finančních potíží

Lesnictví

Aktualizováno 14. 11. Šumavský národní park se kvůli poklesu ceny dřeva dostal do finančních potíží. Park potřebuje peníze na mzdy pro své zaměstnance. Zřizovatel parku...

KRNAPu kvůli pádu cen dříví chybějí desítky milion korun v rozpočtu

KRNAPu kvůli pádu cen dříví chybějí desítky milion korun v rozpočtu

Lesnictví

Krkonošskému národnímu parku (KRNAP) letos kvůli propadu cen dřeva chybějí v rozpočtu desítky milionů korun. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) jako zřizovatel parku proto KRNAP zvýší...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby