Přihlásit

Lesní požár na Gran Canaria zničil už na 10.000 hektarů (ČTK)

Madrid 20. srpna (ČTK) - Lesní vnitrozemský požár na španělském ostrově Gran Canaria se od soboty stále nedaří dostat pod kontrolu, podle předsedy regionální vlády Kanárských ostrovů ale začíná ztrácet na síle. Informují dnes místní média. Plameny zničily už na 10.000 hektarů v severní a západní části ostrova, včetně asi 2000 hektarů přírodního parku. Podle deníku El País jde o nejhorší lesní požár ve Španělsku za několik posledních let. Požár zatím neohrožuje oblast, kam jezdí většina z turistů navštěvujících tento ostrov u afrického pobřeží v Atlantiku.

"Lesní požár na Gran Canarii začal dnes nad ránem ztrácet na síle po třech dnech bez možnosti ho dostat pod kontrolu," napsal dnes ráno na twitteru premiér Kanárských ostrovů Ángel Víctor Torres. Situace je ale nadále vážná, uzavřena zůstává dvacítka místních silnic a na 9000 evakuovaných se zatím nevrátilo do svých domovů.

Do boje s ohněm bylo nasazeno na 1000 hasičů s 18 letadly a vrtulník, práci jim ztěžuje počasí i hornatý terén. Plameny v předchozích dnech v místech dosahovaly výšky až 50 metrů, takže hasit se někde nedalo ani ze vzduchu. Vysoké teploty (kolem 34 stupňů), nízká vlhkost vzduchu a vítr o rychlosti i přes 80 kilometrů v hodině přispěl k rychlému šíření požáru.

"Očekáváme, že nejpozději zítra by se měly podmínky zlepšit, zatím je požár mimo kontrolu," řekl v pondělí večer novinářům předseda regionální vlády Kanárských ostrovů Ángel Víctor Torres s tím, že meteorologové očekávají dnes a ve středu pokles teplot.

Od soboty, kdy požár vypukl, bylo evakuováno přes 9000 lidí z 50 lokalit v devíti obcích. Lidé museli opustit své domovy velmi rychle, mnozí mají nyní strach i o zvířata, která nechali na svých farmách. "Mám pocit bezmoci a nejistoty, říkají, že oheň nezasáhl můj dům, doufám, že vše bude dobré," řekl rozhlasu Cadena SER Paco Marrero (55) z obce San Mateo.

Evakuovaným pomáhá i místní Červený kříž. "Poskytujeme jim nejen základní potraviny a vodu, ale snažíme se i psychickou podporu. Neví, jestli přišli o své domy, o svá zvířata... Jsou to venkovští lidé, připoutaní k půdě," řekla rozhlasu Maru Vázquezová z Červeného kříže.

Nynější požár je už třetím, který ostrov Gran Canaria zasáhl v posledních dnech. První z 10. srpna zničil na 1200 hektarů a druhý 13. srpna postihl asi 200 hektarů.

Ostrov Gran Canaria je s téměř milionem obyvatel druhým nejlidnatějším z Kanárských ostrovů. Ročně ho navštíví na 4,5 milionu turistů, 90 procent z nich ale jezdí na jih ostrova a zejména na pobřeží.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesy ČR dostaly výjimku ke kůrovcové těžbě v Boubínském pralese

Lesy ČR dostaly výjimku ke kůrovcové těžbě v Boubínském pralese

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dostal podle Hnutí Duha od CHKO Šumava výjimku pro kácení na většině území v jihočeské národní přírodní rezervaci Boubínský...

V NP Šumava se letos zpracovalo přes 180 000 kubíků kůrovcového dříví

V NP Šumava se letos zpracovalo přes 180 000 kubíků kůrovcového dříví

Lesnictví

Správa Národního parku Šumava letos doposud zpracovala 187 000 m3 kůrovcem napadeného dříví. Oproti roku 2018 je to téměř čtyřnásobný nárůst kůrovcových těžeb.

Úvahy osobností z lesnictví: Třicet let po sametové revoluci

Úvahy osobností z lesnictví: Třicet let po sametové revoluci

Lesnictví

Hlasujte v anketě uvnitř článku! 17. listopad 1989 odstartoval svobodný vývoj naší společnosti a změny se projevily všude, tedy i v lesním hospodářství. U příležitosti...

Prezident podepsal novelu lesního zákona

Prezident podepsal novelu lesního zákona

Lesnictví

Novelu lesního zákona, která mimo jiné zavede pravidla pro státní příspěvky soukromým vlastníkům na obnovu lesů, podepsal dne 14. 11. 2019 prezident Miloš Zeman, informoval...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby