Přihlásit

Lesní hospodáři zalesní ve Zlínském kraji stovky hektarů holin (ČTK)

Zlín 18. srpna (ČTK) - Lesní hospodáři zalesní letos ve Zlínském kraji stovky hektarů holin, které vznikly po kácení stromů decimovaných suchem a kůrovcem. Pro novou výsadbu volí podniky stále častěji listnaté stromy, které jsou vůči nepříznivým vlivům odolnější než mnohde převažující smrky. S přemnoženým kůrovcem bojují lesníci v regionu především v okolí Rožnova pod Radhoštěm a v Hostýnských vrších, zjistila ČTK.

Státní podnik Lesy ČR, který ve Zlínském kraji spravuje zhruba 65.000 hektarů lesa, plánuje letos v regionu zalesnit 409 hektarů holin. "Zvyšujeme podíl listnatých stromů, především buku a dubu. Dále olše, javoru, břízy, z jehličnatých jedle a borovice. Na příhodných přírodních stanovištích vysadíme i smrk," uvedla mluvčí podniku Eva Jouklová.

Lesy ČR podle ní maximálně využívají přirozené obnovy všech dřevin. "V oblasti s omezenými možnostmi dřeviny vysazujeme. Zalesňujeme na jaře i na podzim, záleží vždy na přírodních podmínkách. Letos na podzim bychom měli mít dostatek vypěstovaných sazenic listnatých stromů z loňské úrody. Jako každoročně bude ale úspěch zalesnění záležet hlavně na počasí," řekla Jouklová.

Na více než 12.000 hektarech hospodaří ve Zlínském kraji společnost Arcibiskupské lesy a statky Olomouc. Letos chce v regionu zalesnit zhruba 300 hektarů holin. "Vysazujeme přibližně dvě třetiny dřevin listnatých a třetinu dřevin jehličnatých. Mezi nejvíce zastoupené druhy patří buk, dub, lípa, javor, jilmy, ale také například jedle a modřín, případně podle podmínek i smrk," uvedl výrobní ředitel společnosti Arnošt Buček.

Téměř u všech dřevin s výjimkou smrku se podle něj společnost potýká s nedostatkem sazenic. "Nejvíce je to u obalovaného sadebního materiálu, který je pro zalesňování kalamitních holin v podzimním období vhodnější. Situaci řešíme především záměnami za jiné druhy dřevin nebo v jiné velikosti, jiným způsobem pěstování sazenic, případně zalesnění odložíme do doby dopěstování sadebního materiálu," sdělil ČTK Buček.

Městské lesy Rožnov, které se v Rožnově pod Radhoštěm a okolí starají asi o 1000 hektarů lesů, zalesnily letos na jaře podle jednatele podniku Rostislava Poláška zhruba 12 hektarů holin. "Na podzim to bude minimálně stejná rozloha. Smrk tvoří mezi vysazovanými dřevinami jen asi deset procent. Vysazujeme jej do bukových monokultur, ať je trochu zpestříme. Vysazujeme ale hlavně buk, jedli a v nižších polohách dub," řekl ČTK Polášek.

Cena sazenic se podle lesníků liší podle druhu dřeviny. Výrazný vliv na ní má i skutečnost, zda jsou sazenice prostokořenné nebo obalované. Například u dubu se podle Jouklové cena jedné sazenice pohybuje na trhu od šesti do 24 korun, u buku od šesti do 21 korun. Přímé náklady na zalesnění jednoho hektaru lesa, které zahrnují nákup sazenic a odvedenou práci, se podle oslovených podniků pohybují nejčastěji mezi 50.000 až 150.000 korunami.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

MZe chce navýšit rozpočet na LH o zhruba sedm miliard korun

MZe chce navýšit rozpočet na LH o zhruba sedm miliard korun

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství bude chtít letos navýšit rozpočet na lesní hospodářství o zhruba sedm miliard korun. Dnes to na tiskové konferenci řekl ministr zemědělství Miroslav Toman...

Na zmírnění loňských dopadů kalamity v nestátních lesích je potřeba 5,2 mld.

Na zmírnění loňských dopadů kalamity v nestátních lesích je potřeba 5,2 mld.

Lesnictví

Objem nahodilé jehličnaté těžby v ČR za rok 2019 dosáhl 28,8 mil. m3, z toho 13 mil. m3 v lesích nestátních. Na zmírnění dopadů kůrovcové...

LČR skončily loni kvůli kalamitě ve ztrátě 790 mil. Kč

LČR skončily loni kvůli kalamitě ve ztrátě 790 mil. Kč

Lesnictví

Hospodaření státního podniku Lesy České republiky (LČR) se loni podle auditovaných výsledků propadlo do ztráty 790 milionů korun. V roce 2018 měl podnik zisk 70...

Musíme adaptovat lesy na změnu klimatu, ale i náš přístup k nim

Musíme adaptovat lesy na změnu klimatu, ale i náš přístup k nim

Lesnictví

V čele pražské lesnické fakulty stojí od konce roku 2019 Róbert Marušák, profesor hospodářské úpravy lesů a dlouholetý proděkan. Jak vidí budoucnost fakulty, ale i...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby