logo Silvarium tisk
Vladimír Meluzín

Karlovy Vary 18. května (ČTK) - Lesní společnosti na Karlovarsku přijdou kvůli současnému přebytku dřeva o miliony korun na tržbách. Prodávat se jim sice, byť s obtížemi, daří, ale ceny dřeva klesly podle sortimentu o 20 až 30 procent. Situaci komplikuje firmám skutečnost, že v lesích leží dřevo po kalamitách, které musejí zpracovat. Jejich zástupci ČTK řekli, že podle jejich odhadu momentální stav může trvat několik měsíců.

Pod optimální cenou musí dřevo prodávat například Lesní společnost Bečov. Pokusy s dlouhodobým uskladněním dřeva, které zkouší Lesy České republiky, si firma nemůže dovolit, uvedl její jednatel Petr Kužvart. Při ročních tržbách kolem 60 až 80 milionů korun je pokles cen pro společnost nepříjemný. Podle Kužvarta je přitom v regionu velmi omezená konkurence a monopolní vliv tam mají právě Lesy ČR.

Do složité situace se dostaly rovněž Lázeňské lesy Karlovy Vary, přestože jejich prioritním úkolem není tvorba zisku. Aby ale mohly plnit své poslání a pečovat například o lesní promenády, cesty a altány v okolí lázeňského města, musí každoročně vytvořit i určitý objem zisku. "Dostáváme sice od magistrátu určitý příspěvek, ale na všechno nestačí. Když nevyděláme to, co potřebujeme, někde se to projeví," řekl ředitel Evžen Krejčí.

Lázeňské lesy podle jeho odhadu mohou kvůli poklesu cen dřeva letos přijít o tři až pět milionů korun. Jestliže se průměrná cena běžné kulatiny pohybovala kolem 1800 až 2000 korun, teď se prodává za 1250 až 1500 korun. Kvůli snížení tržeb musejí Lázeňské lesy omezit některé plánované aktivity pro letošní rok. "Znamená to, že patrně opravíme méně lesních cest, altánů a musíme snižovat náklady," dodal Krejčí.

Přibližně 662 hektarů lesních pozemků vlastní město Aš. Do jeho rozpočtu plyne každoročně určitá suma za prodej dřeva, ale na rozdíl od lesních firem radnici výkyvy trhu tolik netrápí. Správu lesů svěřila vybrané firmě a platí průměrnou dohodnutou cenu. Za kolik podnikatel dřevo zpeněží, to je jeho věc, uvedl mluvčí města Milan Vrbata. "Může vydělat, ale i prodělat. Nás bude cena zajímat od konce roku, kdy vyprší současná smlouva," řekl.

Chebská firma Antonín Marek, která se Aši o lesy stará, považuje situaci na trhu se dřevem a vše, co se kolem něho nyní děje, za velmi špatnou. Podle jejího majitele Antonína Marka chybí zájem státu jakkoliv do situace vstupovat. "Museli jsme úplně zastavit těžbu, abychom neprodělali spoustu peněz. Zpracováváme jen kalamitu a zalesňujeme. Lidem jsem musel hledat náhradní práci. Situace se možná zlepší až v posledním čtvrtletí," uvedl Marek.

Výkonný ředitel Loketských městských lesů Pavel Scheuer se domnívá, že současná situace na trhu se dřevem není vyvolaná kalamitou, ale způsobily ji globální ekonomické vlivy. Jednou z možností, jak jim čelit, je spojení sil více lesních společností. "Musíme toto období prostě nějak přežít. Naštěstí máme uzavřené dobré smlouvy a prodáváme kvalitní dřevo. Teď se nám začíná vracet dlouhodobá péče o lesy," poznamenal.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě