logo Silvarium tisk

Nedostatek vody v půdě na území ČR je v posledních letech častým jevem. Dopady sucha na lesní porosty jsou dnes již známé a dobře viditelné, ne každý je však obeznámen s fyziologickými pochody, které zapříčiňují velkoplošné odumírání.

Zaměstnanci Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze hodnotí fyziologický stav dřevin ve vegetační sezóně na několika experimentálních plochách v České republice. „Dlouhodobě snížená možnost transpirace a minimální tvorba nového dřeva má za důsledek nižší množství obranných látek. Nedostatečný tlak pryskyřice v pryskyřičných kanálcích snižuje schopnost obrany stromu vůči podkornímu hmyzu. Pro lýkožrouta je tedy mnohem snazší úspěšně obsadit suchem oslabený strom," uvedla docentka Ivana Tomášková z Fakulty lesnické a dřevařské. Závažný dopad počasí na průběh kůrovcové kalamity trvá tedy již několik let -bohužel i v roce 2020 tento negativní trend pokračuje.

Celý článek najdete zde.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě