Přihlásit

Lesáci z Křtin slaví. Les v Kolumbii vyrostl (Hodonínský deník)

Podtitulek: Z neúrodné kolumbijské planiny plné křovisek je po pěti letech les připravený k těžbě. Zásluhu na tom mají lesáci ze Křtin
Autor: IVA ŠEBKOVÁ
Rubrika: zpravodajství - jižní morava

Křtiny/ Jako misionáři v Jižní Americe. Tak si mohou připadat lesáci ze Křtin. Díky nim, a díky dalším českým lesníkům, se nyní začíná v Kolumbii těžit dřevo. Les v daleké zemi totiž založili.
"Tam, kde je teď plně funkční lesní školka a asi tři a půl tisíce hektarů lesa složeného z akácií, gmelin, teaků a cedrů, byla ještě před pěti lety jen nehostinná planina, poničená nelegální těžbou stromů a erozí půdy, s termitišti a keři," popsal ředitel Školního lesního podniku Křtiny Jaroslav Martínek.

Do Kolumbie tehdy odjel na prezentaci českého lesnictví a brněnské Mendelovy univerzity. Setkal se tak i s tamním podnikatelem, který vlastnil nábytkářskou firmu v Cartageně. "Vzal nás na své pozemky, které chtěl zalesňovat," přiblížil začátek projektu nazvaného Lesy pro budoucnost neboli 3F (Forest For Future).
Lesáci tedy začali hledat místo, kde by mohli založit lesní školku. "Státní podnik Lesy České republiky tehdy získal grant na zahraniční rozvojovou pomoc. Do Kolumbie tak ze školního lesního podniku odjeli nejen odborníci, ale i dva stroje - a přípravu půdy rýhový zalesňovací stroj," doplnil Martínek.

Podle něj tam bylo obrovské množství práce. "Dnes je tam zaměstnáno osmdesát až sto lidí. Díky dřevu v místě budou moci vznikat řemesla, další lidé budou mít práci. A to je v této zemi velice důležité, spousta lidí tam žije na hranici chudoby a je odkázána jen na mafii obchodující s narkotiky," doplnil Martínek.
Projekt však založením lesa neskončil. Ve Křtinách se v těchto dnech školí jeden z kolumbijských lesních inženýrů pro práci v přibližování dříví lanovkou. Tu dodají do Kolumbie opět křtinští lesáci. "V Kolumbii díky tamním klimatickým podmínkám les roste mnohem rychleji. U nás od svého zasazení po vykácení roste více než sto let, tam je to jen pětadvacet let. Proto je už nyní, po pěti letech, čas k probírce stromů a k tomu je v tamním horském terénu nezbytná i lesní lanovka," dodal zástupce ředitele křtinského školního lesního podniku Pavel Mauer.
"Na lanovce jsem ještě nepracoval. Překvapilo mě, jak je to nebezpečné. Bude to ale pro nás pomoc," konstatoval Edwin Leonardo Rey Joya, který se učí s lanovkou pracovat.

V Latinské Americe běží více projektů, které mají pomoci zalesňovat oblasti po vykácených deštných pralesech. "Ty jsou ale zaměřeny na rychle rostoucí dřeviny, které se pak zpracovávají v papírnictví. My jsme začali pěstovat pokud možno původní dřeviny s větší kvalitou pro nábytkářství," vysvětlil jedinečnost projektu Martínek.
Pomoc Kolumbii si pochvalují i ve společnosti Lesy ČR, která se na něm podílela. "Dosažené výsledky jsou nepochybně potvrzením kvalitně odvedené práce našich lesnických expertů," sdělila tisková mluvčí společnosti Šárka Kubelková.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Lesnictví

Jako poznat kůrovcem napadený strom v zimním období, jak odlišit sterilní kůrovcové souše a aktivní kůrovcové stromy nebo kolik jedinců lýkožrouta smrkového se může nacházet...

ALSOL letos předpokládají kvůli kalamitě těžbu ve výši  900 000 kubíků

ALSOL letos předpokládají kvůli kalamitě těžbu ve výši 900 000 kubíků

Lesnictví

Rekordních 900 000 metrů krychlových dřeva letos kvůli kůrovcové kalamitě a suchu plánují vytěžit Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL), které hospodaří v Olomouckém a...

Novoroční anketa Lesnické práce: kalamita přerostla v celorepublikový problém

Novoroční anketa Lesnické práce: kalamita přerostla v celorepublikový problém

Lesnictví

V roce 2019 se naplno ukázaly limity dosavadního samofinancování péče o lesní ekosystémy, nepřipravenost lesního hospodářství a České republiky na celoplošné katastrofy, ale také obrovská...

Lesy ČR zveřejnily Strategii rozvoje 2019-2024, z jednání vlády byla stažena

Lesy ČR zveřejnily Strategii rozvoje 2019-2024, z jednání vlády byla stažena

Lesnictví

Strategii rozvoje Lesů České republiky od 1. září 2019 do 31. prosince 2024 zveřejnil 6. 1. státní podnik na svých webových stránkách. Dokument stanovuje základní...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby