Přihlásit

Les po kalamitě chrání listnáče (5plus2)

Oblastem postiženým kůrovcovou kalamitou, kam spadá i Olomoucký kraj, pomůže příručka, která slouží jako návod ke správné obnově lesů. OLOMOUCKÝ KRAJ / Ministerstvo zemědělství spolu s Ústavem pro hospodářskou úpravu lesů zveřejnilo metodiku, která obsahuje souhrn opatření pro vlastníky lesů.

Pro hodnocení vývoje situace odborníci využili zpracování dat z družicových systémů Sentinel, PlanetScope a dat národního leteckého snímkování. „Na základě ploch určených k obnově lesa následně odhadnou potřebné množství sadebního materiálu. Podle tohoto odhadu budou školkaři pěstovat odpovídající množství sazenic. V této souvislosti metodika nabízí hospodářská doporučení při vlivu spárkaté zvěře, která je jedním z hlavních činitelů ohrožujících obnovu lesních porostů," uvedl Vojtěch Bílý, tiskový mluvčí ministerstva.

Odborníci budou dále postižené lokality monitorovat a sledovat stav lesa z pohledu škod způsobených zvěří a výskytu „mrtvého dříví".
Poslední etapou obnovy bude „samostatné terénní a dotazníkové šetření" u vlastníků lesů. „Budou doplněny informace o obnově porostů na kalamitních plochách, zejména pak podíl přirozené obnovy, podíl přípravných dřevin, zdravotní stav dřevin a tak dále," popsal mluvčí Bílý.

Na základě výsledků z druhé etapy obnovy také odborníci upraví odhad množství sadebního materiálu. „Tyto výsledky budou známy v lednu 2020," poznamenal mluvčí.

V roce 2017 lesníci v republice vytěžili zhruba 6 milionů m3 kůrovcového dřeva. „V letošním roce se očekávají těžby ve výši 10 až 12 milionů m3. Nejvíce je kůrovcovou kalamitou zasaženo území Moravskoslezského a Olomouckého kraje společně se severní polovinou Zlínského kraje," řekl Bílý.

Ministerstvo zemědělství také podporuje vlastníky lesů při obnově lesa po kalamitních těžbách. „Loni vyplatilo všechny podané žádosti ve výši 360 milionů korun. Pro příští rok je připravena až jedna miliarda. Od příštího roku je navýšena podpora sazenic listnáčů na dvojnásobek oproti smrku."

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Rok 2018: lesnictví, jak ho neznáme

Rok 2018: lesnictví, jak ho neznáme

Lesnictví

Souhra mnoha nepříznivých faktorů, zejména pak dlouhodobého sucha a vysokých teplot ve vegetačním období, přispěla k dalšímu rozvoji kůrovcové kalamity na našem území. Rok 2018 změnil...

Z tendru 2019+ zatím Lesy ČR podepsaly 70 % smluv

Z tendru 2019+ zatím Lesy ČR podepsaly 70 % smluv

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dosud z osmimiliardového lesnického tendru 2019+ podepsal smlouvy na 32 ze 47 soutěžených jednotek. Příští týden by měl podepsat...

M. Toman: Boj s kůrovcem je jednou z priorit pro rok 2019

M. Toman: Boj s kůrovcem je jednou z priorit pro rok 2019

Lesnictví

Aktualizováno. Prioritami ministra zemědělství Miroslava Tomana pro nadcházející rok bude kromě řešení situace se suchem a dojednání nové evropské zemědělské politiky především pokračování v boji s...

PF 2019

PF 2019

Lesnictví

Všem čtenářům Silvaria, Lesnické práce a Světa myslivosti přejeme příjemně prožité Vánoce, hodně zdraví a spokojenosti v osobním i pracovním životě v roce 2019 a...

-4°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 84%

Vítr: 20.92 km/h

  • 03 Led 2019 -1°C -5°C
  • 04 Led 2019 0°C -5°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby