logo Silvarium tisk

Zuzana PETRŮ, moderátorka
--------------------
Naši předkové využívali mnohem víc druhů dřeva než dnes. Přišli na to vědci z Mendlovy univerzity v Brně, kteří po zpracování 700 vzorků historických předmětů ze strážnického skanzenu zjistili, že se jeden výrobek často skládal až z 5 druhů dřeva. Z výsledků výzkumu se dá vyčíst i to, které stromy u nás před stovkami let běžně rostly.

Martina TLACHOVÁ, redaktorka
--------------------
Jeden malý 150 let starý kolovrátek. Musel byl lehký, ale zároveň musel vydržet hned několik generací. Řemeslníci na jeho výrobu proto zkombinovali i 5 druhů dřeva.

Martin ŠIMŠA, ředitel, Národní ústav lidové kultury Strážnice
--------------------
On ten kolovrat by mohl být třeba udělaný z dubu jo. Ale ten kolovrat by vážil skutečně několik kilometrů a přenášet ho by byl velký problém. Takže se hledali takové tvrdé dřeva, jako je třeba javor nebo jílm, který už dneska se používá velice málo. Má různé části, které jsou různě namáhané. A z ohledem na to se volili různé dřeva.

Martina TLACHOVÁ, redaktorka
--------------------
Jaké dřevo to bylo prozradí i dnes jeho struktura. Co se nepodařilo vědcům určit na místě ve strážnickém skanzenu, to zkoumali dlouhé týdny v laboratořích.

Tomáš KOLÁŘ, Mendlova univerzita v Brně
--------------------
Standardně máme takový nějaký kousek dřeva, který potom tady pod starou lupou nakrájíme na 3 řezy, velmi tenké.

Martina TLACHOVÁ, redaktorka
--------------------
Co zjistili pod mikroskopem, většinu odborníků překvapilo. Naši předci používali téměř všechny stromy, které kolem nich rostly. A nebáli se ani keřů. V této kuchyni z konce 19. století jsou nástroje ze zhruba desítky druhů dřeva. Toto je vrba, dub, smrk, olše a nebo jasan. Každé použití mělo své vysvětlení.

Martin ŠIMŠA, ředitel, Národní ústav lidové kultury Strážnice
--------------------
Celý ten rám tady toho stavu je dubový, což je tvrdé dřevo. Hodně vydrží brdo, naráží vlastně na tu tkanou látku. Tak tady tyto táhla jsou jasanová. Jednu z nejpružnějších listnatých dřev.

Tomáš KOLÁŘ, dendrochronolog, Ústav nauky o dřevě Mendelova univerzita v Brně
--------------------
Používali všechno co měli ve svém okolí, ve své blízkosti včetně ovocných dřevin, ořešák, švestka, hrušeň.

Martina TLACHOVÁ, redaktorka
--------------------
Řemeslníci po staletí využívali i jedli a to mnohem častěji než dnes tolik oblíbený, ale ne do všech míst vhodný smrk. Některé dříve oblíbené stromy by se proto mohly do lesů časem vrátit. Důkazů o tom, že bylo dřevo kvalitní a dobře zkombinované jsou plné skanzeny. I stovky let staré nástroje totiž fungují dodnes. Martina Tlachová, Česká televize.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě