logo Silvarium tisk

Svaz školkařů ČR, z. s., uspořádal v hotelu Skalský dvůr v Lísku u Bystřice nad Pernštejnem tradiční Školkařské dny letos poněkud netradičně ve spolupráci se Sdružením lesních školkařů ČR, z. s. Součástí akce bylo rovněž jednání valné hromady Svazu školkařů ČR.

Účastníky Školkařských dnů uvítala tajemnice Svazu školkařů ČR Ing. Marie Horáková spolu s Ing. Petrem Martincem, manažerem Sdružení lesních školkařů ČR,z.s.
První den vystoupili na semináři odborníci z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ). Ing. Jana Patočková, Ph. D., z oddělení integrované ochrany rostlin představila možnosti rostlinolékařského portálu jako užitečného nástroje pro diagnostiku a monitoring chorob a škůdců. Druhý den následovaly přednášky odborníků na aktuální témata ve školkařství týkající se ochrany, společné organizace trhů, finanční podpory školkařské činnosti nebo inovace substrátů. V předsálí se prezentovaly téměř tri desítky odborných firem.

Flytosanitární ochrana

Ing. Michal Hnízdil, ředitel sekce rostlinolékařské péče ÚKZÚZ, seznámil účastníky s rostlinolékařskou kontrolou okrasných a lesních dřevin podle nové legislativy Evropské unie. Doporučil školkařům prostudovat nové nařízení Evropského parlamentu (EP) a Rady č. 2031 z roku 2016 o zdraví rostlin, které je platné od 14. 12. 2019. Z internetu si lze stáhnout jeho úřední českou verpasů, zi. V roce 2017 v návaznosti na předchozí nařízení vydaly Evropský parlament a Rada další nařízení č. 625 o úředních kontrolách, na jehož základě stanoví podobu úřední kontroly v oblasti bezpečnosti potravin včetně zdraví rostlin. V současnosti připravuje komise k těmto nařízením sekundární implementační legislativu. Zatím bylo schváleno prováděcí nařízení komise č. 2313 z roku 2017 o formálních náležitostech rostlinolékařských které začne platit až od data účinnosti nařízení o zdraví rostlin. Všechna tato nová nařízení budou platit současně s českým zákonem o rostlinolékařské péči, který bude novelizován tak, aby s nimi nebyl v rozporu. Nová legislativa vznikla podle Ing. Hnízdila na základě zvyšujícího se rizika zavlékání škodlivých organismů (ŠO) rostlin do Evropy a jejich šíření v důsledku oteplování klimatu, globalizace světového obchodu včetně internetového prodeje, absence kontroly zboží na hranicích mezi členskými státy, svůj podíl má i individuální turistika. Stávající legislativu z roku 2000 bylo proto potřeba inovovat. Největší riziko zavlečení ŠO hrozí právě u dřevin, nejrizikovější jsou výpěstky okrasných listnáčů a dřevěné obaly. Ohroženyjsou jak planě rostoucí a lesní dřeviny, tak veřejná a soukromá zeleň. Východní Asie je podle Ing. Hnízdila kolébkou invazních druhů a riziko jejich zavlečení do Evropy je poměrně značné. Z východní Číny byl například zavlečený do Ruska tesařík Aromia bungii, který působí významné škody na listnáčích, a opakovaně byl zaznamenán v USA, v Německu a Velké Británii. Zatím se jej nedaří eradikovat v Itálii, kde se usídlil v roce 2012. Mnohé druhy ŠO se dokážou velmi dobře adaptovat na naše evropské druhy dřevin a navíc tu nemají přirozené nepřátele. Některé druhy se podle slov Ing. Hnízdila naopak díky fungující fytokaranténní ochraně u dřevin do EU nerozšířily.
Nová nařízení týkající se fytosanitární ochrany vycházejí ze stávajícího systému této ochrany, ale reviduje se seznam regulovaných ŠO. Jak Ing. Hnízdil upozornil, zpřísňují se fytokaranténní podmínky dovozu rostlin ze třetích zemí včetně plodů a preventivně je zakázán dovoz vysoce rizikových rostlin z dosud neznámých míst původu.

Nakládáni s rozmnožovacím materiálem

Dalším přednášejícím byl Ing. Petr Boleloucký, vedoucí oddělení trvalých kultur ÚKZÚZ. Toto oddělení se zabývá uznáváním rozmnožovacího materiálu révy vinné a ovocných dřevin, dále metodicky řídí uznávání rozmnožovacího materiálu chmele. Účastníky Školkařských dnů seznámil s novelizací legislativy týkající se rozmnožovacího materiálu ovocných rodů a druhů a pravidly uznávacího řízení pro rok 2018. Snahou je sloučit podávání žádosti o soustavnou rostlinolékařskou kontrolu a uznávací řízení.
Legislativa se novelizuje zapracováním tří prováděcích směrnic (č. 2014/96/EU, 2014/97/ EU a 2014/98/EU). Zabývají se registrací odrůd, označováním rozmnožovacího materiálu a certifikačním schématem pro výrobu uznaného materiálu ovocných druhů. Koncem roku 2017 vstoupil v platnost zákon číslo 219/2003 Sb., o uvádění do oběhu osiva a sadby pěstovaných rostlin ve znění pozdějších předpisů, k notifikaci míří vyhláška č. 332/2006, kterou se stanoví podrobnosti o množitelských porostech a rozmnožovacím materiálu chmele, révy, ovocných a okrasných druhů a jeho uvádění do oběhu a nově je vytvořena vyhláška pro množitelské porosty a rozmnožovací materiál ovocných rodů a druhů. Podle legislativy před novelizací lze uvádět v tuzemsku do oběhu rozmnožovací materiál ovocných rodů do konce roku 2022. Po tomto termínu musí již všechen rozmnožovací materiál splnit podmínky nové samostatné vyhlášky vytvořené pro ovocné rody a druhy.
Pokud školkař vyrábí a uvádí do oběhu jakýkoli rozmnožovací materiál a odrůda je popsána pro produkci ovoce, musí pěstitel podat žádost o uznání rozmnožovacího materiálu v rámci certifikačního schématu nebo podat oznámení o rozsahu výroby konformního roznožovacího materiálu CAC. Krajové odrůdy, které se uvádí do oběhu jako materiál pro vědecké účely, biodiverzitu a šlechtění se každoročně oznamují stejně jako CAC materiál, nemusí být však registrované, množitel však musí být schopen při kontrole předložit popisy těchto odrůd.
Důležitou novinkou v legislativě je jasná identifikace zdroje rozmnožovacího materiálu. Rozmnožovací materiál musí být testován minimálně na karanténní škodlivé organismy. U rodu Prunusje stanovena v případě CAC materiálu izolační vzdálenost od šarky, evropské žloutenky peckovin, zakrslosti slivoně a nekrotické kroužkovitosti slivoně, a to 250 m. V tuzemsku máme podle Ing. Bolelouckého dostatek certifikovaných matečných porostů, a proto je vhodné i z důvodu zdravotního rizika u tohoto druhu primárně využívat rozmnožovacího materiálu z těchto matečnic, výjimkou je teplomilné ovoce, kde se snad již také blýská na lepší časy. U jádrovin se z důvodu velmi širokého sortimentu odrůd a velmi malých partií výpěstků certifikovaná matečnice nevyplatí, proto je většina krajových odrůd jádrovin pěstována jako CAC materiál.

***

Klíčové informace : Podle nové legislativy Evropské unie bude platné od 14.12. 2019 nové nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 2031 z roku 2016 o zdraví rostlin, které je pro pěstitele okrasných a lesních dřevin závazné. Z internetu si lze stáhnout jeho úřední českou verzi. • Při uvádění rozmnožovacího materiálu ovocných dřevin do oběhu je nutné uvést, že se jedná o CAC materiál, o jaký jde druh, odrůdu a podnož. Tato povinnost bude součástí vyhlášky, která míří k notifikaci. ÚKZÚZ chystá pro pěstitele v letošním roce na dané téma několik školení.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě