logo Silvarium tisk

Parky, lesy, ale také budovy se stanou dalšími chráněnými částmi tří lázní z Karlovarského kraje, které chtějí do UNESCO. Radnice už na rozšíření lázeňských památkových rezervací pracují.

Nejvzácnější jádro svého města začaly hledat Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně právě kvůli vstupu do UNESCO. Vstoupit tam chtějí v sériové nominaci 11 evropských lázní. Návrh, aby města vzácné území vymezila, pochází z ministerstva kultury.

„Chráněným statkem není jen zastavěná část, ale i takzvaná terapeutická krajina. To znamená, že celá zóna zahrnuje nejen lázeňské území, ale také přilehlé lesy," uvedl primátor Petr Kulhánek.

Ochrany se tak dočká území od Grandhotelu Pupp přes rozhlednu Diana až ke sv. Linhartovi, stejně tak druhá strana od řeky směrem na Vítkovu horu. Do zóny nově spadnou také vily v městské části Tuhnice, tam ale podle primátora nejspíše nebude ochrana tolik přísná jako ve vnitřním lázeňském území.

„Lidem tato věc přinese stejné komplikace jako dnes v momentě, kdy se nacházejí v městské památkové zóně. Když si chtějí vyměnit dřevěná okna za plastová, nesmějí poškodit charakter budovy," zmínil Petr Kulhánek. Materiál podle něj bude připravený do konce ledna a poté, co jej projednají zastupitelé, vyhlásí zónu vláda jako své nařízení. Hranice památkové zóny bude v lese

Mariánské Lázně vyřeší věc tak, že rozšíří současnou památkovou zónu, ze které vznikne rezervace. Hranice památkové zóny se bude nově nacházet v lese.

„Ze zajímavých objektů je na zařazení navržený třeba také golf, tedy naše nejstarší golfové a první royal golfové hřiště v Evropě. Pak je k diskusi, zda do památkové zóny zakomponovat i Hamrnický zámeček," řekl místostarosta Vojtěch Franta, který je i krajským zastupitelem pro oblast UNESCO. Zámeček je kulturní památkou, která v současnosti chátrá, což je podle něj škoda. Zajímá vás dění v krajích?

Za cenu jednoho vydání získáte všechny regionální přílohy.

Františkovy Lázně mají svou památkovou rezervaci zaregistrovanou od roku 1994. Starosta Jan Kuchař řekl, že prakticky jediné, co musejí udělat pro UNESCO, je zřízení terapeutické krajiny.

„Krajina zahrnuje prakticky všechny parky v okolí města, takže to máme trochu jiné než třeba Karlovy Vary, které mají i obytné zóny," konstatoval Jan Kuchař.

Co ve městě ještě chránit, podle něj bude otázkou jednání s ministerstvem kultury. Půjde například o to, zda do rezervace zařadit i ulici Československé armády, kterou město lehce rozšiřuje na sever. Stejně jako v ostatních dvou lázních se novinkami pro chráněné území budou zabývat i zastupitelé. Zda to stihnou ještě do konce roku, nelze podle starosty říci.

„Naše terapeutická krajina zasahuje zčásti i do katastru Chebu. Nevím, zda tedy skončíme naším katastrem nebo zda to bude muset projednávat i Cheb. To nyní nejsem schopný předpovědět," uvedl Jan Kuchař.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě