Přihlásit

Lánský zátah na Mynářovy podřízené (MF Dnes)

Uplynulo jen pár hodin od chvíle, kdy elitní detektivové protimafiánské centrály dorazili do Lánské obory a na místo přispěchal hradní muž číslo dvě – kancléř Vratislav Mynář. Není divu. Pro jeho úřad je včerejší razie další v řadě vážných reputačních skandálů. Lesní správa totiž hospodaří s penězi z rozpočtu hradní kanceláře a manažeři správy jsou Mynářovi podřízení.
Vyšetřovatelé je podezírají z toho, že manipulovali veřejné zakázky. Mynář se toho však na místě podle svých slov příliš nedověděl. „Bohužel, policie vůči mně nebyla sdílná," odrazil Mynář dotazy novinářů. A zeptat se nemohl ani ředitele Lesní správy Miloše Baláka. Právě on byl totiž jedním ze tří obviněných středečního rána.

Rekordní zakázka

I tak ovšem bylo už o pár hodin později zřejmé, co policisty zajímá. Jak totiž zjistila MF DNES, detektivové paralelně se zásahem v Lánech navštívili i pražskou centrálu kladenské stavební firmy Energie – stavební a báňská. Jde o největší stavební společnost ve středních Čechách, která ročně získává veřejné zakázky za stamiliony korun (jen od roku 2007 jde o 7,6 miliardy korun).
Známá je i díky postavě Jaromíra Jágra staršího, otce nejúspěšnějšího českého hokejisty, který působí v jejím vedení.
V případu, který detektivové spustili včerejší akcí, jde o tendr v hodnotě 68 milionů korun, který Mynářovi podřízení vyhlásili v létě 2015. A který získala z celkem třinácti uchazečů právě kladenská Energie. Mimochodem jde o největší zakázku, kterou kdy lánské lesy vypsaly. šlo o zajištění nestabilních svahů kolem nádrže Klíčava.

Z Hluboké do Lán

Zatím nejviditelnější postavou včerejší akce zůstává zadržený šéf lánských lesů Miloš Balák. Ten se do čela Lesní správy postavil před necelými čtyřmi lety. A jeho tehdejší entrée provázely nemalé kontroverze.
K lukrativnímu postu, který získal bez výběrového řízení, mu totiž zřejmě pomohly politické konexe. Jmenovitě vazby na bývalého senátora Jaroslava Palase, exministra za ČSSD, který později přešel do SPOZ, a zemanovcům dokonce zakládal v horní parlamentní komoře senátorský klub.
S Palasem pojí Baláka společný známý – právník a lobbista Vojtěch Slówik, spojený s řadou kontroverzních zakázek v lesnictví v éře vlády Miloše Zemana.
Balák, který se v nedávném rozhovoru pro Rádio Impuls svěřil, že by rád v Lánské oboře přivítal prezidenta USA Donalda Trumpa a pohostil ho daňčím, má navíc velmi zajímavou profesní minulost.
Navzdory proklamacím Hradu (tehdejší mluvčí Hana Burianová k jeho příchodu prohlásila, že pro Baláka rozhodly vynikající reference) totiž nepřicházel jako příliš úspěšný manažer.
Do té doby vedl a spoluvlastnil společnost Lesy Hluboká, která zkrachovala. V hlubockých Lesích byl místopředsedou představenstva místní dlouholetý politik ODS a mocný zákulisní hráč nejen jihočeské politiky Pavel Dlouhý, přezdívaný „kníže z Hluboké".
Komu hlubocká firma patřila a patří, je nejasné. Posledním majitelem je totiž skořápková firma z Panamy. Pro hradní lesy přišlo obvinění z manipulace s tendry ve velmi choulostivou dobu.

Dotace z Unie

V letošním roce se totiž má v Lánech rozjet velký projekt na zvýšení biodiverzity dřevin za 1,2 milionu korun z evropských peněz. A obvinění manažerů z manipulování zakázek by logicky pro bruselské úřady znamenalo potenciální problém.
Navíc do Lesní správy Lány ve velkém pumpuje peníze i Hrad. A v návrhu výdajů prezidentské kanceláře na rok 2018 se dokonce píše o navýšení prostředků pro správu o 52 milionů korun.

***

Fakta Zkrachovalý byznys Miloš Balák dříve podnikal na jihu Čech ve společnosti Lesy Hluboká nad Vltavou, která patřila mezi největší lesnické firmy v Česku. Získávala především zakázky od Lesů ČR. V roce 2012 ale přišla insolvence. Firma tajila svoji majetkovou strukturu. Balák byl jejím prokuristou a Pavel Dlouhý členem dozorčí rady. Zřejmá byla i vazba na Vojtěcha Slówika.

Komentáře   

+1 # lesmistr 2017-06-22 20:40
Krásné souhra "náhod". Stačí se podívat na večerní zprávy a jednomu se chce zvracet. Před necelou hodinou se na Hrad na oslavu 50. narozenin Mynáře dostavil bývalý předseda ČMMJ, hejtman, poslanec KSČ a KSČM, poslanec a senátor ČSSD a následně i senátor za SPOZ) Jaroslav Palas. Hezká parta se tam začíná scházet. A kupodivu podobné obsazení jako včera na oslavě u Václava Klause. Dnes asi nebude zrovna na pořadu dne schvalování povolení k lovu v Lánské oboře.
-10 # lesmistr 2017-06-22 13:26
Ovčáček se nemůže vyjádřit. Škoda. Stálo by to za to,
co by z toho Halónovináře vypadlo za lež. Tak se zeptáme pana Mánka, co na to on?
A nebo že by se on zeptal MOUDRÉHO muže?

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

LČR skončily loni kvůli kalamitě ve ztrátě 790 mil. Kč

LČR skončily loni kvůli kalamitě ve ztrátě 790 mil. Kč

Lesnictví

Hospodaření státního podniku Lesy České republiky (LČR) se loni podle auditovaných výsledků propadlo do ztráty 790 milionů korun. V roce 2018 měl podnik zisk 70...

Musíme adaptovat lesy na změnu klimatu, ale i náš přístup k nim

Musíme adaptovat lesy na změnu klimatu, ale i náš přístup k nim

Lesnictví

V čele pražské lesnické fakulty stojí od konce roku 2019 Róbert Marušák, profesor hospodářské úpravy lesů a dlouholetý proděkan. Jak vidí budoucnost fakulty, ale i...

Výskyt lesních škodlivých faktorů v Česku v roce 2019

Výskyt lesních škodlivých faktorů v Česku v roce 2019

Lesnictví

Podobně jako v předchozích letech je přehled výskytu lesních škodlivých faktorů v roce 2019, publikovaný mj. v květnové Lesnické práci, zpracován na základě obdržených hlášení...

Russel Taylor: Klíčem k úspěchu je propojení lesa s koncovým zákazníkem

Russel Taylor: Klíčem k úspěchu je propojení lesa s koncovým zákazníkem

Lesnictví

Americká společnost Forest Economic Advisors se v oblasti lesnictví a dřevozpracujícího průmyslu zabývá analýzou a zprostředkováním informací s využitím ekonomických modelů již mnoho let. Zpracované...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby