Přihlásit

Kvůli kůrovci potřebujeme miliardu a stav nouze. Agrární komora bije na poplach (denik.cz)

Kůrovec se v důsledku opakujícího se sucha v českých lesích přemnožil. Podle Agrární komory ČR a zástupců lesnicko-dřevařského sektoru je výsledkem kalamitní stav. Vyzvali proto premiéra v demisi Andreje Babiše, aby ve vládě prosadil mimořádná opatření.

Agrární komora spolu se Sdružením vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR a částí církevních lesních majetků Babiše vyzvala, aby „kritickou a kalamitní situaci" v lesích, rozsahem dopadající prakticky již na celé území naší republiky, bezodkladně řešil.

Kvůli klimatickým změnám se v posledních letech nebezpečně přemnožil podkorní hmyz. Oslabené lesní porosty jsou i přes intenzivní péči lesníků následně poškozovány opakovanými větrnými či sněhovými kalamitami velkého rozsahu. „Tuto situaci musíme očekávat i v budoucnu a nebude mít pouze regionální charakter", varoval šéf Agrární komory Zdeněk Jandejsek.

Podle něj je situace natolik vážná, že kromě ministerstva zemědělství vyžaduje zapojení dalších rezortů, zejména ministerstev průmyslu a obchodu, životního prostředí, dopravy a také místního rozvoje. „Předložili jsme vládě soupis potřebných opatření a rádi bychom jednali o jejich bezodkladném zavedení do praxe," dodal Jandejsek s tím, že je třeba zajistit také adekvátní finanční podporu ve výši nejméně 1,2 miliardy nad rámec stávajících rozpočtů a dotací.

Dřevaři požadují, aby byly lesní kalamity zařazeny do zákonů o krizovém řízení a o integrovaném záchranném systému. Dále by chtěli stanovit přesné parametry, za kterých je možné při kůrovcové kalamitě vyhlásit stav nouze. A v neposlední řadě by chtěli ze Státního fondu dopravní infrastruktury čerpat prostředky na opravy a údržbu místních komunikací poškozených zatížením při přepravě a zpracování kůrovcového dřeva.

„Další možností je zřízení dotačního titulu pro využití dřeva na energetické účely," rozvedla své záměry Agrární komora. Kvůli nasycení trhu práce by pak chtěla jednodušší najímání zahraničních pracovníků. A odmítá vytváření bezzásahových území.

Komentáře   

+11 # Hroch 2018-03-09 20:23
A je to tady...
Solidní lesníci na to upozorňovali řadu let, protože myslí hlavou a na přírodě jim opravdu záleží.

Ale hloupí politici nakonec vše zařídili podle tlupy pomatenců jejichž základním a jediným ,,argumentem" bylo: ,,To není pravda"

Hlavního žvanila, který tento slovní obrat neustále používal a používá, nemusím jmenovat.
Měl se raději držet svých slepic...

I když - slepice také za nic nemohou...

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesnická sdružení se ohradila proti připomínkovému řízení k vyhlášce 83/1996

Lesnická sdružení se ohradila proti připomínkovému řízení k vyhlášce 83/1996

Lesnictví

Lesnické organizace a profesní lesnická sdružení se v posledních dnech ohradily proti - podle svých slov nestandardnímu - vývoji připomínkovému řízení při schvalování nové vyhlášky...

Čti dál
Škody po víkendových vichřicích odhadují LČR na 300 000 kubíků

Škody po víkendových vichřicích odhadují LČR na 300 000 kubíků

Lesnictví

Doplněno 24. 9. Vichřice, které o víkendu zasáhly Českou republiku, poničily podle předběžných odhadů v lesích státního podniku Lesy České republiky přibližně 300.000 metrů krychlových...

Čti dál
Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Lesnictví

Převis nabídky kalamitního dříví na trhu se projevil drastickým propadem jeho cen. Příjmy z prodeje dříví již vlastníkům lesů nemusí pokrýt ani náklady na povinnou...

Čti dál
SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

Lesnictví

Nová anketa! Ministr zemědělství Miroslav Toman 12. 9. prohlásil, že MZe zvažuje plošný zákaz mýtních úmyslných těžeb jako opatření podporující rychlejší zpracování kůrovcové kalamity. Jak uvádí...

Čti dál

2°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 80%

Vítr: 11.27 km/h

  • 26 Zář 2018 15°C 0°C
  • 27 Zář 2018 20°C 6°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby