Přihlásit

Kvůli kůrovci potřebujeme miliardu a stav nouze. Agrární komora bije na poplach (denik.cz)

Kůrovec se v důsledku opakujícího se sucha v českých lesích přemnožil. Podle Agrární komory ČR a zástupců lesnicko-dřevařského sektoru je výsledkem kalamitní stav. Vyzvali proto premiéra v demisi Andreje Babiše, aby ve vládě prosadil mimořádná opatření.

Agrární komora spolu se Sdružením vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR a částí církevních lesních majetků Babiše vyzvala, aby „kritickou a kalamitní situaci" v lesích, rozsahem dopadající prakticky již na celé území naší republiky, bezodkladně řešil.

Kvůli klimatickým změnám se v posledních letech nebezpečně přemnožil podkorní hmyz. Oslabené lesní porosty jsou i přes intenzivní péči lesníků následně poškozovány opakovanými větrnými či sněhovými kalamitami velkého rozsahu. „Tuto situaci musíme očekávat i v budoucnu a nebude mít pouze regionální charakter", varoval šéf Agrární komory Zdeněk Jandejsek.

Podle něj je situace natolik vážná, že kromě ministerstva zemědělství vyžaduje zapojení dalších rezortů, zejména ministerstev průmyslu a obchodu, životního prostředí, dopravy a také místního rozvoje. „Předložili jsme vládě soupis potřebných opatření a rádi bychom jednali o jejich bezodkladném zavedení do praxe," dodal Jandejsek s tím, že je třeba zajistit také adekvátní finanční podporu ve výši nejméně 1,2 miliardy nad rámec stávajících rozpočtů a dotací.

Dřevaři požadují, aby byly lesní kalamity zařazeny do zákonů o krizovém řízení a o integrovaném záchranném systému. Dále by chtěli stanovit přesné parametry, za kterých je možné při kůrovcové kalamitě vyhlásit stav nouze. A v neposlední řadě by chtěli ze Státního fondu dopravní infrastruktury čerpat prostředky na opravy a údržbu místních komunikací poškozených zatížením při přepravě a zpracování kůrovcového dřeva.

„Další možností je zřízení dotačního titulu pro využití dřeva na energetické účely," rozvedla své záměry Agrární komora. Kvůli nasycení trhu práce by pak chtěla jednodušší najímání zahraničních pracovníků. A odmítá vytváření bezzásahových území.

Komentáře   

+11 # Hroch 2018-03-09 20:23
A je to tady...
Solidní lesníci na to upozorňovali řadu let, protože myslí hlavou a na přírodě jim opravdu záleží.

Ale hloupí politici nakonec vše zařídili podle tlupy pomatenců jejichž základním a jediným ,,argumentem" bylo: ,,To není pravda"

Hlavního žvanila, který tento slovní obrat neustále používal a používá, nemusím jmenovat.
Měl se raději držet svých slepic...

I když - slepice také za nic nemohou...

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

SVOL žádá podporu vlastníků lesů při schvalování rozpočtu

SVOL žádá podporu vlastníků lesů při schvalování rozpočtu

Lesnictví

Ve středu 19. prosince začne v Poslanecké sněmovně závěrečné projednávání vládního návrhu zákona o státním rozpočtu na rok 2019. Co přinese lesům? Sdružení vlastníků obecních a...

MZe a LČR představily strategii boje s kůrovcovou kalamitou pro rok 2019

MZe a LČR představily strategii boje s kůrovcovou kalamitou pro rok 2019

Lesnictví

Aktualizováno o stanovisko ALDP a LDK. Video v článku! Ministerstvo zemědělství (MZe) připravilo na příští rok balíček mimořádných opatření na řešení kůrovcové kalamity a jejích následků...

KŮROVCOVÁ MAPA - podívejte se, kde u vás hrozí šíření kůrovců

KŮROVCOVÁ MAPA - podívejte se, kde u vás hrozí šíření kůrovců

Lesnictví

Kůrovcová mapa představuje zcela nový způsob využití satelitních snímků v boji s kůrovcovou kalamitou. Na portálu www.kurovcovamapa.cz, určeném zejména lesnickému provozu, jsou zobrazeny plochy, kde...

Předplatné Lesnické práce a Světa myslivosti

Předplatné Lesnické práce a Světa myslivosti

Lesnictví

Udělejte sobě nebo svým blízkým o Vánocích radost celoročním předplatným časopisu Lesnická práce nebo Svět myslivosti. Dárkové certifikáty rozesíláme elektronicky – dárek tedy můžete vyřešit...

3°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 91%

Vítr: 4.83 km/h

  • 18 Pro 2018 3°C 1°C
  • 19 Pro 2018 2°C 0°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby