Přihlásit

Kvůli kůrovci potřebujeme miliardu a stav nouze. Agrární komora bije na poplach (denik.cz)

Kůrovec se v důsledku opakujícího se sucha v českých lesích přemnožil. Podle Agrární komory ČR a zástupců lesnicko-dřevařského sektoru je výsledkem kalamitní stav. Vyzvali proto premiéra v demisi Andreje Babiše, aby ve vládě prosadil mimořádná opatření.

Agrární komora spolu se Sdružením vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR a částí církevních lesních majetků Babiše vyzvala, aby „kritickou a kalamitní situaci" v lesích, rozsahem dopadající prakticky již na celé území naší republiky, bezodkladně řešil.

Kvůli klimatickým změnám se v posledních letech nebezpečně přemnožil podkorní hmyz. Oslabené lesní porosty jsou i přes intenzivní péči lesníků následně poškozovány opakovanými větrnými či sněhovými kalamitami velkého rozsahu. „Tuto situaci musíme očekávat i v budoucnu a nebude mít pouze regionální charakter", varoval šéf Agrární komory Zdeněk Jandejsek.

Podle něj je situace natolik vážná, že kromě ministerstva zemědělství vyžaduje zapojení dalších rezortů, zejména ministerstev průmyslu a obchodu, životního prostředí, dopravy a také místního rozvoje. „Předložili jsme vládě soupis potřebných opatření a rádi bychom jednali o jejich bezodkladném zavedení do praxe," dodal Jandejsek s tím, že je třeba zajistit také adekvátní finanční podporu ve výši nejméně 1,2 miliardy nad rámec stávajících rozpočtů a dotací.

Dřevaři požadují, aby byly lesní kalamity zařazeny do zákonů o krizovém řízení a o integrovaném záchranném systému. Dále by chtěli stanovit přesné parametry, za kterých je možné při kůrovcové kalamitě vyhlásit stav nouze. A v neposlední řadě by chtěli ze Státního fondu dopravní infrastruktury čerpat prostředky na opravy a údržbu místních komunikací poškozených zatížením při přepravě a zpracování kůrovcového dřeva.

„Další možností je zřízení dotačního titulu pro využití dřeva na energetické účely," rozvedla své záměry Agrární komora. Kvůli nasycení trhu práce by pak chtěla jednodušší najímání zahraničních pracovníků. A odmítá vytváření bezzásahových území.

Komentáře   

+11 # Hroch 2018-03-09 20:23
A je to tady...
Solidní lesníci na to upozorňovali řadu let, protože myslí hlavou a na přírodě jim opravdu záleží.

Ale hloupí politici nakonec vše zařídili podle tlupy pomatenců jejichž základním a jediným ,,argumentem" bylo: ,,To není pravda"

Hlavního žvanila, který tento slovní obrat neustále používal a používá, nemusím jmenovat.
Měl se raději držet svých slepic...

I když - slepice také za nic nemohou...

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Těžba dřeva loni překročila devatenáct milionů metrů krychlových

Těžba dřeva loni překročila devatenáct milionů metrů krychlových

Lesnictví

Doplněno o grafy. Těžba dřeva v českých lesích loni stoupla o desetinu na rekordních 19,4 milionu metrů krychlových. Těžba tak pokořila rekord z roku 2007...

Čti dál
Hnutí Duha předalo vládě komplexní balíček opatření pro zdravé lesy

Hnutí Duha předalo vládě komplexní balíček opatření pro zdravé lesy

Lesnictví

Hnutí Duha vytvořilo balíček opatření, která by podle zmíněného návrhu pomohla k lepšímu stavu lesů v zemi. Po krátkém happeningu ho ve středu 13. 6...

Čti dál
Asociace nabízí tisíc romských pracovníků na boj proti kůrovci

Asociace nabízí tisíc romských pracovníků na boj proti kůrovci

Lesnictví

Asociace romských podnikatelů a spolků nabídla tisíc pracovníků, kteří jsou dlouhodobě evidováni na úřadech práce, na práci v lesích při boji proti kůrovci. Poslala proto...

Čti dál
MZe reaguje na kritiku vyhlášky o zpracování OPRL a o vymezení HS

MZe reaguje na kritiku vyhlášky o zpracování OPRL a o vymezení HS

Lesnictví

Navrhovaná novela vyhlášky o lesích vzbudila rozruch. V médiích a na internetu se objevilo několik poplašných tvrzení například o tom, že určuje druhovou skladbu lesů...

Čti dál

16°C

ČR - aktuální počasí

Přev.zataženo

Vlhkost: 59%

Vítr: 28.97 km/h

  • 21 Čer 2018 30°C 14°C
  • 22 Čer 2018 15°C 10°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby