logo Silvarium tisk

ZLÍNSKÝ KRAJ Včelař Stanislav Krček z Lípy minulý rok vytočil 220 kilogramů medu z devíti včelstev a letos si je téměř jistý, že víc to nebude. Spíše mnohem méně.
Počasí včelám nedovolovalo létat každý den a ani teď není ideální. Navíc mrazy poškodily květy ovocných stromů, takže příležitostí ke sbírání pylu je méně. „První snůšku, kterou za teplých dnů včely stihly nanosit, během chladných dní zase spotřebovaly. Je to špané," shrnul Krček. Zatím se ale nedá odhadnout, jak se situace projeví v ceně medu.
První polovina dubna byla teplá, jaro přišlo o 14 dní dříve. To včely nebyly ještě v dostatečné síle. Než stačily vyletět, byly ovocné stromy v květu. Ve druhé polovině měsíce se zase ochladilo, takže bylo málo opylovacích dnů, kdy včely mohly bez rizika z úlů. V noci spadly teploty až k minus pěti. Včely přitom potřebují teplotu nad 10 až 12 stupňů.
„Teď je začátek května a stromy už pomalu odkvétají. Situace se mi nelíbí. Možností pro sbírání pylu ubývá," všiml si předseda zlínského okresního včelařského spolku Jiří Kalenda. „Může za to slabá zima, kvůli níž vše vykvetlo dřív."
To má dopad na snůšku, která je zatím po loňském dobrém roce slabá. Přestože sezona je teprve v začátku, naznačuje, že bude horší. „Květového medu bude méně, moc dobře to nevidím," odhadl Kalenda.
„Uvidíme, jaká bude snůška. Počasí je ale pro včely nepříznivé, je chladno a fouká studený vítr," podotkl místopředseda kroměřížské včelařské organizace Jaroslav Navrátil. „Chlad včelám neprospívá," potvrdil včelař Jaroslav Studeník. „V případě nedostatku zásob v úlech se musejí přikrmovat," doplnil.

Včely nemají sílu k letu

Stává se, že včely nedokážou doletět zpět do úlu. Natolik jsou prokřehlé a nemají sílu k letu. Ovocnáři je taky nacházejí mrtvé v květech stromů, z nichž nezvládnou vzlétnout.
Navíc květy bývají zmrzlé. A právě z nich a z lučních květů včely odnášejí nektar na (první) světlejší květový med. „Mrazy poškodily královské i rezervní květy na jabloních," hlásil ovocnář z Kroměříže Pavel Ivánek. „Může se stát, že nakonec nesklidím nic. Jsou i špatné opylovací podmínky. Včely v chladu téměř nelétají," popsal.
Ovocné stromy může nahradit řepka, ale ne každý má chov v blízkosti pole s touto rostlinou. Navíc i řepka brzy odkvete. Včelaři věří, že vydatnější bude druhá snůška lesního, dohněda zabarveného medu, který vzniká v červnu a červenci z medovice, tedy z mízy jehličnanů a jiných stromů, kterou produkují mšice.
„Bude záležet na počasí i na tom, kolik bude mšic a jak moc budou stromy pouštět sladidlo. Ideální by bylo mírně vlhké a teplé počasí," přeje si Kalenda.
Počasí není ale jedinou potíží, na Zlínsku se k němu přidává včelí mor, který tady řádí v posledních několika letech. Pro včelaře je to další rána, protože pak musí zasažené včelstvo spálit.
Přestože je choroba na ústupu, stále ještě zasahuje pár desítek včelstev. Loni se v regionu objevilo rekordních 160 ohnisek nákazy. „Když u jednoho z včelstev propukne nákaza, snadno se šíří na okolní stanoviště," upozornil mluvčí veterinární správy Petr Pejchal.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě