logo Silvarium tisk

ROZHOVOR Rozhovor s lesníkem Josefem Vovesným, který během 50 let praxe pracoval v lese jako taxátor, typolog, řídící pracovník podniků. Z toho v posledních letech jako odborný poradce v lesnictví a životním prostředí též ve spolupráci s ekologickou organizací Hnutí život. O situaci na Šumavě, kůrovcové kalamitě a jejím dopadu na lesy, vodu v krajině a o celkovém klimatu včetně sucha. A též o zásadních sporech, které Hnutí život v zájmu přežití lesů vede se Správou Národního parku Šumava, s Ministerstvem životního prostředí a s hnutím Duha.

Celý článek najdete zde.

Komentáře  

+9 # najše 2018-11-02 06:15
Takhle precizní článek o kůrovci a Šumavě dnes dokáže napsat málokdo. Bohužel také málokdo dokáže takhle hluboko o věci přemýšlet, takže článek zapadne bez většího povšimnutí - není totiž ideově zjednodušený a zabarvený. Kdyby v něm bylo pár slintů o mocných přírodních procesech, tak by ho většina lidi (většina žije ve městech a ví o lese houby, protože tam chodí právě jenom na houby) vzala víc vážně. Těch pár aktivistů, kteří by byli schopni revidovat svoje pitomé postoje to neudělá, protože by museli přiznat, že nesou obrovský díl viny.

Autora článku si vážím a podle mne dokazuje všem, kdo o to stojí, že nemusíte hromadit akademické tituly a profesorské práce, abyste byli skutečnými odborníky a že naopak určité souvislosti pochopíte lépe, když akademickou slávu hrabat nebudete.
-1 # Vladimír Pelíšek 2018-11-02 09:25
Ten článek je precizní, v tom s tebou souhlasím, zároveň je ale silně jednostranný.
Samozřejmě je mi ale jasné, žes musel přispěchat s jeho pochvalou (čti: reklamou), když jde o spolupráci s Hnutím Život (čti: tebou řízenou organizací).

Ale popořadě.

Především nějak nerozumím tomu, proč se v kategorii "národní park" nějak bavíme v intencích pojmu "ekonomické ztráty z těžby dřeva v důsledku kůrovcové kalamity". Ono je posláním lesů v národním parku produkovat dřevní hmotu pro ekonomický zisk?

Čemu se musím řehtat jako houpací kůň, je ale především představa (opět nenápadně čtenáři podsouvaná), že šumavské nezasahování (jehož jsem já sám nebyl nikdy 100% zastáncem) může za současnou středoevropskou kůrovcovou megakalamitu. To jste vymysleli střízliví, nebo kolik j jste toho museli předtím vypít?

Klimatologická fakta, která ovšem váš kolega zmiňuje, jsou přesná a pečlivá. Jen se jimi ještě tak řídit při praktickém složení lesní obnovy, že jo?

No a teď pár smutných skutečností.

U vás na Šumavě či jejím okolí je to možná jiné, ale z "technologického" hlediska hlavní příčinou současného stavu je fakt, že se jde nikoliv proti kůrovci, ale ZA kůrovcem. To není názor pouze můj, ale věc, která i tady už stokrát zazněla od jiných a já ji pouze trapně opakuju.

Řeknu ti, co se děje v lesích mých a mých sousedů. Už v průběhu druhé poloviny podzimu si zkušenější majitel všimne rozsahu napadených stromů, které mu do jara odumřou. Mám x fotografií ukazující zcela suché stoleté smrky s opadaným jehličím z minulého prosince. Kdy ale byly tyto smrky "zodpovědným orgánem" vyznačeny k těžbě? To ti řeknu úplně přesně: v polovině dubna, tedy cca v období výletu první kůrovcové generace, se stanoveným termínem těžby do konce května 2018!

Většina majitelů v mém okolí termín dodržela a tyto dávno zcela sterilní souše vytěžila. Odměnou jim pak byl po celé léto až doteď pohled na desítky smrků v jejich okolí, které usychají právě teď.

Teď jsme tady měli podzimní rojení - to bylo u nás začátkem září. Touto podružností se ovšem nikdo nezabývá a dál se vyznačují k těžbě smrky, které uschly z rojení letního - asi proto, že se dají lépe poznat:-) Když se "zodpovědných" zeptáš, řeknou ti, že smrky napadené během podzimního rojení budou vyznačovat během zimy, protože podzimní generace kůrovce se jen "zavrtá" a žrát začne až na jaře, takže termín likvidace napadených stromů konec dubna - konec května bude v pohodě stačit.

Opravdu? Bohužel ne. Letos je extrémně teplý i podzim, takže kůrovec ještě nezimuje a žere vesele už teď, což bude dělat ještě nejméně nejbližší dva týdny. Takže o to dříve vylétne na jaře, takže v tom konci dubna - konci května se budou těžit zase už jen sterilní souše. Nebo myslíš, že se do té doby stihnou pokácet i stromy napadané z rojení dejme tomu na konci března?

A o tom to celé je. Odvoláváte se na "tvrdá data", která jsou ale silně jednostranná a ve světle dnešní reality často dávno neplatná. Bojujete minulé bitvy proti minulým nepřátelům, přičemž ty dnešní vůbec neregistrujete. Pokud nedojde k zázraku, bude to, k čemu došlo letos, oproti tomu, co na většině republiky nastane v dubnu - květnu, považováno pouze za symbolickou předehru. Vy to víte, MZe to ví, MŽP to ví, ochranáři to ví - tak co s tím tedy uděláte?
Pokud aspoň radikálně omezíte výsadbu smrku, budete moct říct, že jste zareagovali sice pozdě, ale zásadně, tudíž že "vůle byla". Pokud ne, je LH v současné podobě odepsané, a můžeš mi za to dát kolik mínusů chceš, to je prostě dané.

A prosím tě, proč se nazýváte "ekologickým" hnutím? To má být jako taková nějaká "fiat-alternativa", jako že DUHA se nazývá ekologickou a vy se taky tak nazýváte, abyste ten pojem jakože rozmělnili, zrelativizovali? No asi ano. Jenže lidi fakt nejsou tak hloupí, jak si myslíš. "Ekologické" sdružení lesních dinosaurů, kteří jsou za tuto situaci přímo odpovědní, je vnímáno asi jako humanitární bombardování nebo pomoc prostřednictvím vraždy - prostě oxymoron.
+16 # Hroch 2018-11-01 18:21
Perfektní článek skutečného odborníka, kterému na přírodě záleží.

Jenže: brabec se faktům akorát drze posmívá a toman si k řešení kůrovcové kalamity zve tlupu duhových lhářů, kteří na té tragedii mají největší podíl.

A lidé to volí dál...

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Považujete osiku za vhodnou přípravnou dřevinu?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě