logo Silvarium tisk

Jižní Čechy
(čtk)

V nižších polohách národního parku Šumava vylétli první kůrovci. Správa parku má podle mluvčí Jany Zvettlerové na první rojení brouků nachystáno zatím 11 300 lapáků a lapačů.

Loni jich bylo v lesích nastraženo více než trojnásobek – 35 000. Před dvěma týdny bylo v parku pouhých 3200 lapáků, protože expertní komise ředitele dospěla k závěru, že tato obranná opatření jsou marginální. Podle člena komise Miloše Juhy chtěla správa použít nová originální řešení. Ministr včera ale správě parku zakázal použití biocidních prostředků na stojící živé stromy.

Juha odmítal kácení zdravých stromů na lapáky. Mimo jiné navrhoval feromonovými odparníky upevněnými na zdravých živých stromech usměrňovat nálet kůrovce do míst, kde jsou lesy zdravotně horší. „Když si stromy svými obrannými mechanismy s kůrovcem neporadí, přijde na řadu chemie,” řekl už dříve.

Ministr do parku vzkázal, že při asanaci kůrovce ve druhých zónách mají použít co nejstandardnější metody ochrany lesa. Lapák je podle odborníků základem obranného opatření. „Na vhodném místě poražený smrk, na který se stahuje populace kůrovce, je základem obranných opatření, a vždy byla,” řekl ředitel krajského ředitelství Lesů ČR České Budějovice Karel Trůbl.

Lapáky se pokládají do míst, kde v předcházejícím roce byla kůrovcová ohniska, vysvětlil. Smrky, jež slouží jako lapáky na brouky, se kácejí měsíc až měsíc a půl před předpokládaným rojením. Proti loňsku je v lesích národního parku přichystáno mnohem méně plastových lapačů s feromonovými odparníky – 420, přičemž loni jich bylo v lesích 1000. Většinu obranných opatření v parku zatím tvoří pokácené stromy – lapáky – otrávené i neotrávené. Kůrovec podle ředitele parku Jana Stráského v nižších polohách parku už vlivem teplého počasí vylétl. ČTK řekl, že smluvní firmy začnou s kácením napadených stromů v prvních, dosud bezzásahových zónách hned po Velikonocích.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě