logo Silvarium tisk

Oproti loňsku jsou na tom s kůrovcem lépe v Nýrsku, první nápor zvládli.
Klatovsko – Ještě více problémů než v předchozích letech mají na Klatovsku, podobně jako ve zbytku republiky, majitelé lesů s lýkožroutem smrkovým.
Hlavním problémem je teplo a sucho, které vývoji kůrovce napomáhá.
„Situace ohledně kůrovce je špatná v celé republice a na Klatovsku také. Postižené jsou hlavně lesy v nižších polohách, kde je nedostatek srážek. Ale i na Sušicku, které je v posledních týdnech jednou z nejsušších oblastí v republice," uvedl předseda regionální organizace Sdružení vlastníků obecní lesů Plzeňského kraje Václav Toman. Problémy s kůrovcem na Sušicku potvrdil i Miroslav Ostádal ze sušických městských lesů. „Oproti předchozím rokům jsme letos zaznamenali nárůst kůrovce, situace je kritická, už jde o kalamitní stav. Děláme obranná opatření, loupeme dříví, stavíme lapače, stříkáme dříví, ale jestli to bude k něčemu dobré, nikdo neví. Rozhodující bude červenec a srpen, případně září, až kůrovec vylétne," konstatoval Ostádal.
Podobně jako loni je situace v republice nejhorší na Moravě, ještě zhoršit se ale může i na západě Čech. „Zrovna jsem se vrátil ze severní Moravy. Tam je to tragédie a bohužel všechny symptomy nasvědčují tomu, že se to valí k nám na západ," varoval Toman.

TEPLO A SUCHO LÝKOŽROUTU SVĚDČÍ

Za nárůstem populace kůrovce stojí počasí. „Pro letošní rok bylo nejklíčovější, že rojení přišlo o týden až deset dní dříve než v jiných letech. Teplo urychluje vývoj brouka, takže předpokládáme, že vyletí ne za dva a půl měsíce, ale že první generace vyletí už do dvou měsíců," upozornil Toman.
O něco lépe je na tom Šumava. „Oproti většině republiky máme výhodu, že na Šumavě
Ne že by bouřky s přeháňkami omezily vývoj kůrovce, ale alespoň to zalije stromy, které pak mají větší sílu na boj se škůdcem, než kdyby byly oslabeny ještě suchem," vysvětlil mluvčí Správy Národního parku Šumava Jan Dvořák.

TĚŽBA POROSTE

I v šumavském národním parku ale očekávají problémy.
„Velmi teplý duben a následně i květen urychlily vývoj kůrovce až o tři čtyři týdny, a tím pádem vylétne dříve. Nějaká čísla budeme mít nejdříve v červenci.
Očekáváme však, že pokud bude pokračovat vývoj počasí jako dosud, a například na příští týden už meteorologové hlásí tropické počasí, tak to opravdu spěje k tomu, že kůrovce bude hodně. V roce 2016 jsme měli asi 32 tisíc metrů krychlových kůrovcového dříví, v roce 2017 to bylo zhruba 50 tisíc a letos opět očekáváme nárůst," uvedl Dvořák.
Další problém mají majitelé lesů s odbytem dříví.
„Zatím ještě se nám daří dříví z lesa odvážet, ale začíná jít do tuhého. Ještě relativně nemáme problém se zpracováním v lese, tedy s pokácením a převezením na odvozní místo, ale jak jsou přeplněné pily, odbyt je problematický. Když dříví pokácíme, musíme je odvézt, než z toho kůrovec vylétne, protože kůrovec samozřejmě jde i do pokáceného dříví. My ještě využíváme toho, že dřevo můžeme převézt na sklad v Nové Peci, aby neleželo v lese. Jenže to navyšuje náklady a snižuje zisk," popsal Dvořák.
Lépe než loni jsou na tom ohledně kůrovce v Nýrsku. „Myslím, že jsme první nápor zvládli. Ani nás netížilo, že jsme měli dříví na skládkách, protože jsme ho dokázali hned prodat. Kůrovec se samozřejmě občas objeví, ale už to není kalamita jako v loňském roce, škody u nás nejsou tak zásadní jako jinde," informoval starosta Nýrska Miloslav Rubáš.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě